W tym roku, oprócz tradycyjnych codwutygodniowych spotkań ElFoto „Światowid” proponuje również kompleksowy kurs fotograficzny prowadzony dla różnych grup wiekowych. Kurs przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą się nauczyć fotografii od podstaw.
Od fotografii cyfrowej, przez obróbkę zdjęć w programach graficznych, po świadome posługiwanie się aparatem analogowym. Program kursu jest bogaty i przystępny bo kurs skierowany jest do osób zaczynających przygodę z fotografią. Wszyscy, którzy chcą poznać podstawy fotografii – rodzaje aparatów, techniki fotografowania, obsługę aparatu, sposoby kadrowania, budowanie kompozycji zdjęcia, chcą się nauczyć jak zrobić dobre zdjęcie nocą, a jak ciekawy portret oraz jak skonstruować portfolio mogą zapisać się na 3 – miesięczny kurs.
Spotkanie organizacyjne odbędzie się 10 września o godz. 18.30 w sali nr 38. Kurs poprowadzi Artur Kalinowski, który ukończył: m.in. Akademicki Kurs Typografii w Warszawie (2011) oraz Akademię Fotografii w Warszawie (Dyplom Akademii w roku 2011).
Oprócz tego zapraszamy także na tradycyjne spotkania klubu ElFoto – odbywają się one w poniedziałki co dwa tygodnie. Pierwsze spotkanie - 17 września o godz. 18.00 w sali nr 38. Spotkani prowadzi Piotr Kajmer i są one bezpłatne. Podczas zajęć ElFoto można pokazać swoje zdjęcia, porozmawiać o sprzęcie fotograficznym i podyskutować o sposobach kadrowania, głębi ostrości, świetle czy najlepszych ujęciach. Spotkania są doskonałą okazją do dyskusji i konfrontacji z innymi elbląskimi amatorami "pstrykania".
Szczegóły kursu fotograficznego:
Czas trwania kursu – 3 miesiące (wrzesień, październik, listopad).
Program zajęć dostosowany jest do przedziału wiekowego uczestników.
kursy będą się odbywać w trzech grupach wiekowych:
- 8 - 12 lat
- 13 - 17 lat
- powyżej 18 lat
Zajęcia odbywają się w systemie weekendowym. Cena 3-miesięcznego kursu to 480 zł za 48 godzin zajęć (możliwość rozłożenia płatności na raty – 160 zł/ m-c). Kurs będzie się odbywał 2 razy w tygodniu po 2 godz.
Plan kursu:
Historia fotografii wybrane zagadnienia między innymi/ modern piktorializm / fotografia a malarstwo.
Fotografa analogowa i cyfrowa: wstęp - aparaty fotograficzne /formaty błon fotograficznych /obsługa aparatu / techniki fotograficzne / rodzaje fotografii / camera obscura / pinhola.
Analiza obrazu fotograficznego / estetyka fotografii.
Środki kształtowania obrazu fotograficznego – obiektyw, czas naświetlania, czułość ISO, przysłona, tryby ekspozycji, histogram, balans bieli, tryb manualny, głębia ostrości i ich kreatywne wykorzystanie. + ćwiczenia.
Twórcze podejście do fotografii – szukanie inspiracji i ciekawych pomysłów na zdjęcia, a następnie opracowywanie sposobu ich realizacji + ćwiczenia.
Kompozycja – jak sprawić, żeby wszystko było na swoim miejscu i każdy odczytał to, co chcesz przekazać. Narzucanie odbioru fotografii poprzez zabiegi kompozycyjne, mocne punkty, centralny kadr, ważenie zdjęcia, dynamika i statyka, wieloplanowość + ćwiczenia.
Światło – istota fotografii, lampa błyskowa – jak ją wykorzystać w plenerze i pomieszczeniu tak, aby unikać kiczowatych zdjęć, Wprowadzenie do studia, kreatywne wykorzystanie niekonwencjonalnych źródeł światła. + ćwiczenia.
Fotografa nocna - sposoby na ciekawe zdjęcia portretowe, krajobrazowe i architektury.
Portret – jak fotografować, żeby osoba na zdjęciu wyszła atrakcyjnie.
Portret klasyczny, psychologiczny i nieoczywisty + ćwiczenia.
Fotografa uliczna. Kreatywne wykorzystanie lampy błyskowej. Światło naturalne – jak sobie z nim radzić? Zadanie: uchwyć życie na ulicy + ćwiczenia w plenerze.
Fotoreportaż. Rola światła. Kolejność wydarzeń.
Fotografa mody. Kontynuacja zagadnień kompozycyjnych. Portret klasyczny.
Fotografa reklamowa. Fotografa przedmiotu w ujęciu reklamowym – analiza zdjęć reklamowych, tworzenie własnych haseł reklamowych połączonych z obrazem fotograficznym.
Obróbka cyfrowa - retusz obrazu i przygotowanie pliku do druku + ćwiczenia.
Analiza prac.
Jak usystematyzować zdjęcia?
Pojedyncze zdjęcia, dyptyki, tryptyki, serie.
Analiza projektów uczestników kursu. Jak skonstruować portfolio?
Zdjęcie czarno-białe od pomysłu po finalną odbitkę + ćwiczenia.
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid