Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało Muzeum Archeologiczno-Historycznemu w Elblągu, w ramach działalności upowszechniającej naukę, pieniądze na zorganizowanie jesienią międzynarodowej konferencji naukowej „Bałtyk około 1300”.
Konferencja „Bałtyk około 1300” to inicjatywa Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu w ramach projektu „Network of museums in The Baltic”. Skupia on muzea ze Szwecji, Danii, Finlandii, Niemiec, Rosji, Litwy, Łotwy, Estonii i – oczywiście – Polski. Konferencja ma stanowić pierwszy krok w celu lepszego poznania wspólnej, nadbałtyckiej historii. Rok 1300, zawarty w tytule, nie został wybrany przypadkowo. Był to czas, kiedy największe znaczenie w basenie Morza Bałtyckiego i Morza Północnego zdobywała Hanza, zrzeszenie kupców z miast Europy północnej.
Był to pierwszy przykład wspólnoty interesów handlowych, politycznych, społecznych, który obejmował szerokie obszary ówczesnej Europy i był strukturą ponadpaństwową. Planowane referaty mają ukazać, że pomimo ówczesnych różnic możliwe było wykształcenie wspólnego modelu kulturowego, sposobu prowadzenia handlu, życia, uprawiania rzemiosł na szerokim obszarze ziem położonych wokół Morza Bałtyckiego.
Ministerstwo przyznało środki finansowe w wysokości 7.500 PLN na samą konferencję. Wniosek złożony przez Muzeum w Elblągu obejmował także wydanie materiałów pokonferencyjnych drukiem. Zespół interdyscyplinarny ds. działalności upowszechniającej naukę, który oceniał wniosek zaproponował, aby Muzeum na opracowanie i wydanie materiałów z konferencji złożyło prośbę o dofinansowanie w roku następnym.
Tomasz Gliniecki, Muzeum Archeologiczno Historyczne w Elblągu