W piątek, 13 kwietnia na cmentarzu Agrykola odbyły się obchody 72. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele elbląskich władz, duchowieństwa, kombatanci, delegacje służb mundurowych i uczniowie elbląskich szkół.
Obchody rozpoczęła Msza Święta w intencji ofiar Katynia w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych, następnie zgromadzeni przemaszerowali pod Krzyż Katyński na cmentarzu Agrykola. Tam uroczyście odegrano hymn państwowy, odczytano Apel Pamięci, młodzież z Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków przestawiła program artystyczny. Na zakończenie obchodów złożono kwiaty i wieńce pod Krzyżem Katyńskim.
O tym, jak ważne jest upamiętnienie jednego z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii naszego kraju mówił Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga. - 21 tysięcy najświetniejszych obywateli Polski przedwojennej złożyło ofiarę za to, żebyśmy dziś żyli w wolnym kraju – mówił prezydent Elbląga. - Kwiat polskiej inteligencji, oficerowie Wojska Polskiego, Policji, duchowni, prawnicy, naukowcy, artyści ponieśli śmierć w Katyniu, Charkowie, Bykowni i Miednoje. Za to należy im się szacunek i pamięć w naszym mieście.
Dużą radością napawała organizatorów obecność na obchodach młodych ludzi. - Zależy mi na tym, żeby młodzież uczestniczyła w takich uroczystościach i przez to budowała swój związek z Elblągiem i ojczyzną – mówił Grzegorz Nowaczyk.
W podobnym tonie wypowiadała się Maria Sadłowska, przedstawicielka elbląskich Rodzin Katyńskich: - Nas jest coraz mniej, liczymy, że młodzi ludzie będą podtrzymywali tradycję. Musimy wybaczać, ale nie zapominać o swojej historii. Chciałabym, żeby pokolenie naszych dzieci i wnuków miało świadomość tego, co się wydarzyło i mądrym postępowaniem potrafiło zapobiec podobnym wypadkom w przyszłości.
- Jestem tu, żeby oddać hołd poległym – mówi Katarzyna Mikiciuk, 19-letnia elblążanka. - Czuję, że jest to mój obowiązek jako Polki.
- Wydaje mi się, że obowiązkiem każdego obywatela jest w tym dniu uczcić pamięć swoich przodków, którzy zginęli za naród – dodaje Łukasz Depko , uczeń III klasy w ZSTI.
Jak platformiarze zlikwidują historię w szkołach,to młode pokolenie nic nie będzie wiedziało o Polsce.PO co cofać pamięcią i grzebać sie w historii.Do przodu.Abyście szczeżli żli ludzie,którzy nie dbaja o swoją Ojczyzne!!!
pięknie!!!! 10 kwietnia dzieci ze szkół nie puszczali zakazali udziału,oleli ofiary Smolenska a teraz Popaprancy Parti Obłudy hipokryci chełpią sie i udają jacy to patrioci panie Nowaczyk gdzie Pan był 10 kwietnia czy ci Polacy co zgineli w Smoleńsku to jacyś gorsi!!!!!!!!! Ustąp chłopie wstydu oszczędż!!!
oj a dziś to nie policzyłaś ile było osób?? bo 10 tego liczyłaś i coś ci mało wyszło
A przypadkiem ci panowie się nie poddali Armii Czerwonej zamiast walczyć za ojczyznę i jak trzeba zginąć bohaterską śmiercią?Na Wołyniu bestialsko wymordowano dziesiątki tysięcy cywili kobiet dzieci całych rodzin i jakoś nikt nic na ten temat nie mówi co więcej stawia się oprawcom pomniki pod Olsztynem. Żenada
Cześć i chwała bohaterom który walczyli o wolną Polskę.
Cześć i chwała bohaterom którzy walczyli o wolną Polskę.
cienko coś z frekwencją! żeby nie wojsko i uczniowe którzy musieli to słabiutko ale dobre i to, 10-tego bez przymusu było więcej ludzi jak tak beda uczyć historii to pies z kulawą nogą nie przyjdzie
no akurat ci bohaterowie to sie nie nawalczyli,poszli do niewoli bez oddania strzalu,ze kacapy ich potem wymordowali to fakt niezaprzeczalny ale z tym ich bohaterstwem to bym nie przesadzal.