Z udziałem Zastępcy Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Wiolety Gorzkowskiej i Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradm. SG Andrzeja Prokopskiego na terenie Bazy Jednostek Pływających Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Starej Pasłęce 11 grudnia odbyła się uroczystość wdrożenia do służby dwóch nowych poduszkowców SG-413 i SG-414.
Na apelu w Starej Pasłęce obecni byli Wicewojewoda Pomorski Emil Rojek i nadinspektor Sławomir Mierzwa Pełnomocnik Wojewody Warmińsko-Mazurskiego ds. Administracji Zespolonej i Niezespolonej, przedstawiciele biur i zarządów Komendy Głównej Straży Granicznej oraz jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, poczet sztandarowy i kadra kierownicza MOSG, a oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra MOSG.
Wszystkich serdecznie powitał gospodarz uroczystości kontradm. SG Andrzej Prokopski. Szczególne podziękowania skierował do obecnego i byłego Komendanta Głównego Straży Granicznej oraz gen. bryg. SG Wiolety Gorzkowskiej, którzy wspierali projekt.
Zastępca komendanta głównego SG gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska powiedziała, że zakup jednostek to kolejny krok w kierunku podnoszenia skuteczności ochrony morskiej granicy państwowej. Zaznaczyła, że są one świetnie dostosowane do wymagających warunków służby na Zalewie Wiślanym, a ich wszechstronność pozwoli skutecznie patrolować granicę, kontrolować jednostki rybackie i ich załogi czy wspierać działania ratownicze na wodzie.
Komendant MOSG kontradm. SG Andrzej Prokopski podkreślił, że Zalew Wiślany to newralgiczne miejsce między Polską a Federacją Rosyjską, z zewnętrzną granicą UE. Przypomniał, że jest stąd tylko 15 mil morskich (tj. ponad 27 km) do portu w Bałtijsku i 24 mile morskie (ponad 44 km) do portu w Królewcu.
Bliskość ta najlepiej obrazuje, jak bardzo ważną rolę w systemie bezpieczeństwa naszego państwa odgrywają tu funkcjonariusze Morskiego Oddziału SG. Wcielone do służby poduszkowce doskonale wpisują się w te zadania, zwłaszcza że to wymagający akwen, zamarzający zimą, który nie pozwala na stałe wykorzystywanie jednostek o konwencjonalnym napędzie
- mówił podczas apelu.
Podczas apelu kapelan MOSG ks. kmdr ppor. SG Andrzej Szpura poświęcił poduszkowce, bandery i flagi, które następnie gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska i kontradm. SG Andrzej Prokopski uroczyście wręczyli dowódcom i ich zastępcom SG-413 i SG-414. Odebrali je dowódca SG-413 st. chor. sztab. SG Paweł Racinowski i jego zastępca st. chor. sztab. SG Marcin Justynowicz oraz dowódca SG-414 chor. sztab. SG Radosław Kościug i jego zastępca mł. chor. SG Przemysław Kowalczyk. Aktem kulminacyjnym było pierwsze podniesienie bander na tych jednostkach, a dopełnieniem odczytanie przez Naczelnika Wydziału Kadr i Szkolenia MOSG kmdr. por. SG Jarosława Górskiego Decyzji Komendanta MOSG o wcieleniu jednostek do służby.
Odbiory zakupionych w tym roku dwóch nowych poduszkowców typu Griffon 2000TD trwały od przeszło dwóch miesięcy. Jednostki po wdrożeniu do służby będą przeznaczone do działań na Zalewie Wiślanym, gdzie przebiega granica z Federacją Rosyjską. Poduszkowce przeznaczone są do działań patrolowo-interwencyjnych oraz poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach zimowych na lodzie (stałym i spękanym), w okresie letnim - na wodzie, a także w rejonach porośniętych sitowiem i w terenie bagnistym, w porze dziennej i nocnej przy ograniczonej widoczności, na akwenach w odległości do 20 mil morskich od brzegu. Są przystosowane do podejmowania ludzi z wody i lodu oraz zdolne do uprawiania żeglugi w stanie wypornościowym.
Umowę na zakup i dostawę dwóch poduszkowców Morski Oddział Straży Granicznej zawarł 16 października 2023 roku. Jednostki zbudowała firma Griffon Hoverwork Limited, a wartość zamówienia wynosiła ponad 28 mln zł. Zakup w całości sfinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025.
Zakres umowy obejmował budowę i dostarczenie poduszkowców wraz z wyposażeniem oraz przeprowadzenie szkoleń dla członków załóg. Przez dwa miesiące funkcjonariusze szkolili się z zakresu sterowania jednostką i obsługi urządzeń.
Podstawowe parametry i wymiary nowych poduszkowców:
• długość całkowita - do 14 m,
• szerokość całkowita - do 7 m,
• załoga - 4 osoby,
• liczba pasażerów - 8 osób,
• ładowność - nie mniej niż 2000 kg,
• wysokość pokonywanej przeszkody - nie mniej niż 70 cm,
• autonomiczność - nie mniej niż 10 godzin,
• prędkość maksymalna - nie mniej niż 30 węzłów.
Obecnie Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej dysponuje dwoma poduszkowcami typu Griffon 2000 TD Mk III o numerach burtowych SG-411 i SG-412, które są eksploatowane na Zalewie Wiślanym. Zostały one zbudowane również przez firmę Griffon Hoverwork Ltd. z Southampton na mocy kontraktu podpisanego 13 lipca 2005 roku.
wz. Tadeusz Gruchalla
Rzecznika Prasowego
Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku
Poświęcone, po zęby ciężko uzbrojone i mogą ... no właśnie, co mogą? Mogą panu majstrowi naskoczyć na pukiel. Poduszkowce kontra Iskander.Do płoszenia ryb w Zalewie (nie octowej) się nadadzą.
@pokropek zapłacony Jeżeli kiedyś utkniesz na krze, a do brzegu bedzie daleko, to od razu krzycz, że nie chcesz poduszkowca, tylko, że wolisz iskandera.
najwazniejszy pokropek ile kosztowal? przestancie sie osmieszac z tymi pokropkami chyba jestesmy jedyni w UE jako ciemnogrod i do czego i komu maja sluzyc te poduszkowce dalsza rozbudowa urzednikow kto na to wszystko zarobi moze po pokropku kasa na utrzymanie spadnie z nieba
Bez plebana utoną