Szlak Mennonitów na Żuławach Wiślanych to temat drugiej w tym roku Miejskiej Wycieczki Rowerowej. Jest on poświęcony miejscom związanym z tą ciekawą grupą wyznaniową, która wywarła duży wpływ na wygląd Żuław Wiślanych. Ruszamy 25 lutego (niedziela) o godzinie 10:00 spod napisu Love Elbląg na ulicy Wodnej. Zobacz mapę – 54 km.
Wycieczka wystartuje z Elbląga, a następnie udamy się kierowani znakami szlaku przez Raczki Elbląskie, Markusy i Szaleniec do Starego Pola. Droga powrotna będzie prowadziła przez Fiszewo, Gronowo Elbląskie i Jegłownik. Warto zabrać ze sobą podstawowe akcesoria rowerowe tj. dętkę, łatki, pompkę i klucze, a szczególnie zalecamy posiadanie kasku.
Wycieczka odbędzie się bez względu na pogodę, w związku z tym prosimy pamiętać o ubraniu się stosownie do pory roku. Rekomendujemy jazdę na rowerach górskich (MTB), trekkingowych lub gravelowych wyposażonych w bieżnikowane opony i działające przerzutki.
Wzorem lat ubiegłych również w tym roku będzie trwał konkurs na najaktywniejszych uczestników MWR (uczestnictwo minimum w 7 wycieczkach roku 2024). Prosimy zatem o zabranie swoich książeczek turystyki kolarskiej PTTK. Kto książeczki nie ma, może ją nabyć za 10 zł w siedzibie elbląskiego oddziału PTTK przy ulicy Krótkiej. Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni w grudniu bieżącego roku na podstawie ilości zgromadzonych pieczątek w w/w książeczce.
Zapraszamy całe rodziny i wszystkich chętnych do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu! Niedziela, 25 lutego, godzina 10:00. Ruszamy spod napis Love Elbląg. Udział w wycieczce, która zakończy się około godziny 15:00, jest bezpłatny.
Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddziałem Ziemi Elbląskiej, Salonem-Serwisem Rowerowym Wadecki i Gminą Elbląg.
Tekst i fot. MOSiR
Trzeba przyznać że główny organizator wycieczek rowerowych pan Marek Kamm wie jak mobilizować mieszkańców Elbląga do uprawiania turystyki krajoznawczej.
Polecam w Gronowie Elbląskim pojechać ulicą Łączności, a następnie ulicą Świerkową na której znajduje się odrestaurowana willa z XIX wieku. Piękny obiekt niespotykany nigdzie indziej.
Szkoda, że trasa ta nie posiada w 100% ścieżki rowerowej. Piękne tereny.