"Kalbar" - taką nazwę przyjmie powstający przy ul. Agrykola, sztucznie mrożony tor do łyżwiarstwa szybkiego i wrotkarstwa. Patronem obiektu, który swoją premierę będzie miał w najbliższym sezonie zimowym, zostanie Kazimierz Kalbarczyk - trener, współtwórca i organizator łyżwiarstwa szybkiego w Elblągu. Uchwałę w tej sprawie podejmować będą na najbliższej, październikowej sesji Rady Miejskiej elbląscy radni.
Nadanie torowi łyżwiarskiemu przy ul. Agrykola 8 w Elblągu imienia „Tor Łyżwiarski KALBAR im. Kazimierza Kalbarczyka", jest wyrazem uhonorowania dokonań Pana Kazimierza Kalbarczyka. Trener Kazimierz Kalbarczyk w latach 1946 - 1987 był współtwórcą i organizatorem łyżwiarstwa szybkiego w Elblągu. Wychował wielu mistrzów Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, a także przyczynił się do zdobycia pierwszych medali olimpijskich w historii polskiego łyżwiarstwa kobiet. Trener K. Kalbarczyk wychował nie tylko wielu wybitnych sportowców, ale również szkoleniowców, którzy kontynuują pasmo sukcesów legendarnego trenera
- czytamy w uzasadnieniu uchwały, która stanie na sesji 27 października.
Wniosek Prezydenta Elbląga o nadanie imienia torowi łyżwiarskiemu zyskał poparcie ze strony środowiska łyżwiarskiego, m.in. Klubu Sportowego Orzeł Elbląg i Okręgowego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego i Sportów Wrotkarskich. Pozytywną opinię na ten temat wyraziła również Komisja ds. nadawania nazw w Elblągu.
Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze, kiedy nastąpi uroczyste otwarcie toru łyżwiarskiego. Jego budowa trwa od 4 miesięcy i miała zakończyć się z końcem sierpnia. Wykonawcy nie udało się jednak dotrzymać terminu, gdyż, jak tłumaczył, uniemożliwiła mu to niesprzyjająca pogoda i konieczność wykonania wymiany gruntu pod obiektem. Nowy termin zakończenia prac to 31 października br.
Gotowy tor w okresie letnim służył będzie wrotkarzom, natomiast zimą zamieniał się będzie w arenę sportów łyżwiarskich. Zadanie obejmuje także przebudowę istniejącego dotychczas wewnątrz toru trawiastego boiska, dzięki czemu powstanie kompleks pięciu placów o nawierzchni syntetycznej do gry: w piłkę ręczną, tenisa, koszykówkę i siatkówkę. Koszt inwestycji to 5 mln 140 tys. zł.
Tor będzie a gdzie trybuny gdy będą zawody to tylko stać chyba ktoś bez mózgu i myślenia.
ty szkoda trybuny masz na stadionie olimpi, tam możesz sobie posiedzieć.