Piątek, 15.11.2024, Imieniny: Amelia, Albert, Leopold
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Politycy znaleźli sposób, jak zmniejszyć ilość pijanych kierowców?

22.01.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Politycy znaleźli sposób, jak zmniejszyć ilość pijanych kierowców?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji, Ryszard Biel)
Posłowie Klubu Parlamentarnego Koalicji Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Kukiz'15 chcą, aby pijani kierowcy płacili za leczenie swoje oraz ofiar wypadków. Co na to elbląscy radni?
 
Posłowie PSL-u i Kukiz'15 złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
 
Zakłada on, że pijani lub odrzuceniu w inny sposób kierowcy będą odpowiedzialni finansowo za leczenie swoje oraz ich ofiar. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie mógł dochodzić od sprawcy wypadu zapłaconych świadczeń (oczywiście jeśli pijany kierowca był jedynym sprawcą wypadku).
 
Oznaczałoby to, że pijani kierowcy pokrywaliby koszty świadczeń z zakresu ratownictwa medycznego, leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz rehabilitacji.
 
Jak ten pomysł oceniają elbląscy radni? - Popieram wszelkie formy walki z pijanymi kierowcami. Nie może być tak, że kierujący będący pod wpływem jest praktycznie bezkarny. Tylko kary i to wysokie mogą spowodować, że zmniejszy się (a najlepiej całkowicie wyeliminuje) liczba pijanych kierowców – zaznaczył radny Koalicji Obywatelskiej Robert Turlej.

- Wydaje się to dobrym pomysłem, ale trzeba go dobrze przemyśleć. Takie koszty mogą iść nawet w miliony złotych i będą prowadziły do bankructwa całych rodzin. Z drugiej strony wielu pijanych kierowców jest dość ubogich, więc i tak Państwo poniesie koszty. Reasumując założenie jest słuszne, ale trzeba taką regulację dobrze przemyśleć przed jej wprowadzeniem w życie - stwierdził radny Koalicji Obywatelskiej Cezary Balbuza.
 
- Nie znam szczegółów tego projektu, więc trudno mi się odnieść do tego pomysłu. Jednak co do zasady to jestem oczywiście za tego typu rozwiązaniem. Od dawna uważam, że kary finansowe powinny i są często bardziej dolegliwe niż inne wymienione w kodeksach i dodatkowe koszty wynikające z płacenia np. za leczenie i akcje ratownicze powinny przynieść oczekiwany pozytywny skutek. Tak jest np. w przypadku zwrotu kosztów za akcje ratownicze w terenach górskich w wielu krajach to funkcjonuje i przyniosło efekty czyli zmniejszenie ilości lekkomyślnych decyzji za które wszyscy musimy płacić
 
– zauważa radny KWW Witolda Wróblewskiego Marek Osik.
 
- Funkcjonuje to już od dawna, gdzie Sądy orzekają wobec sprawców wypadków drogowych środek karny w postaci nawiązki. Jest to kara pieniężna orzekana na rzecz ofiar wypadku lub np. fundacji na rzecz ofiar wypadków drogowych – dodał radny KWW Witolda Wróblewskiego Krzysztof Konert.

 

Do czego miałaby prowadzić ta zmiana? Jeżeli do uproszczenia, że kierowca bez wyroku odpowiada za to, to jest to godne zainteresowania. Diabeł jednak tkwi w szczegółach, bo kto to wyceni? Na ile rzetelny będzie spisz potencjalnych kosztów? Nie jest to takie proste. Na przykład poszkodowany, i mówię tu  to w pewnej przenośni, mógłby położyć się w za drogim szpitalu i leżeć tam za długo. To są te szczegóły. Tutaj nie na haśle się rzecz opiera tylko na szczegółach wykonania. Ja poszedłbym w innym kierunku. Dla mnie niepoważne jest to, że osoba majętna zapłaci mandat 300 zł, dostanie kilka punktów, albo i nie, i może na drodze wyczyniać wszystko, co chce. Dopóki mandaty u nas nie wzrosną do średniego wynagrodzenia, albo nie będą uzależnione  od wysokości zarobków to nic się nie zmieni

– podkreślił radny PiS Paweł Fedorczyk.

 

Jakie zdanie na ten temat mają nasi czytelnicy?
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +5
    ~ TWÓJ Kumpel
    Środa, 22.01

    Sprawca wypadku i tak nie zapłaci za leczenie, bo będzie udowadniał, że on nie ma pieniędzy, że za mało zarabia, że nie jest w stanie utrzymać siebie i rodziny i tak Państwo będzie ponosić te koszty. Więc uważam, że projekt ten nie jest dobry. Lepszym rozwiązaniem byłoby nakładanie większych mandatów i punktów karnych, byłoby to bardziej dotkliwe, ale też należałoby te mandaty egzekwować i pilnować tych wpłat, a nie darować i lekceważyć. Bo to dalej nic z tego nie wyniknie i dalej będą jeździć po pijaku.

  2. 2
    +4
    ~ leszek
    Środa, 22.01

    No chyba, że sprawcą był Najsztub ?

  3. 3
    +3
    ~ kumpelkumpla
    Środa, 22.01

    W/w kluby poselskie i posłowie zawsze wiele chcieli zrobić, ale jakoś im nigdy i nic nie wychodziło.

  4. 4
    +5
    ~ egzekwować istniejące prawo
    Środa, 22.01

    No, jeżeli psl i Kukiz, to jest pewne że będzie. Tak jak wszelkie inne "inicjatywy" psl. To trzeba było wprowadzić w 1990 roku a nie teraz tylko po elbląsku marzyć bez mocy sprawczej. Wprowadzić natychmiast z ochroną rodziny, która w procederze nie uczestniczy - biedne dzieci będą jeszcze biedniejsze. Na dzisiaj wystarczy konsekwentnie stosować istniejące prawo z podwyższeniem sankcji dla "pijaczka" i jadących z nim. Pijaństwo i ćpuństwo za kierownicą należy traktować jak przestępstwo którego celem jest zabójstwo. Przepadek złomu i kryminał za takie czyny a nie za ukradziony batonik. Samochód w Polsce , to narzędzie zbrodni niebezpieczniejsze od broni palnej. Prawo nie egzekwowane staje się bezprawiem, a podnoszenie sankcji uderzy w rodzinę opoja - przetłumaczcie mu w psl by nie żłopał.

  5. 5
    +7
    ~ mea culpa najpierw
    Środa, 22.01

    A ilu samorządowców z peeselui kukizowców chodzi codziennie na bani i zapewne jeździ? Opublikujcie statystyki pijaczków z poszczególnych partii. Często widac te zmasakrowane polityką twarze. Nie potrzeba alkomatu.

  6. 6
    +6
    ~ Stefan Rembelski
    Środa, 22.01

    To wszystko już jest w prawie zapisane. Poco mnożyć przepisy. Każdy samochód jest ubezpieczony i to ubezpieczyciel pokrywa wszystkie koszt z leczeniem włącznie i stratami pochodnymi poszkodowanych. Instytucja ubezpieczeniowa wyposażone w armię prawników w przypadku sprawcy pijanego lub pod wpływem innych środków na drodze cywilnej dochodzi w sądzie zwrotu kosztów od sprawcy który złamał warunki ubezpieczenia. Nie może Bogu ducha winien poszkodowany bujać się po sądach z przestępcą. Takiej wykładni powinien dokonać Sąd Najwyższy. Koniec kropka.

  7. 7
    +6
    ~ przyszły wyborca
    Środa, 22.01

    No prawie mało co Kolumb co odkrył Amerykę. W innych krajach od dawna sprawca szkody pokrywa koszty jej naprawy. Tylko nasi politycy z obawy o tyłki własne i swoich bliskich nie mogą skutecznie wprowadzić i egzekwować tego przepisu. Wszyscy sprawcy wypadków, a zwłaszcza ci z imunitetem powinni ponosić odpowiedzialność za swoje czyny. Nawet jak stuletnia staruszka z nadmierną prędkością wtargnie na jezdnię na przejściu dla pieszych.

  8. 8
    +2
    ~ elblążanin
    Środa, 22.01

    ODRZUCENIU w inny sposób kierowcy??? Chyba ODURZENI? Jak się takie byki czyta to odrzuca

  9. 9
    +4
    ~ kkk
    Środa, 22.01

    Zgadzam się, jeszcze tylko zabrać immunitety, w końcu wszyscy jesteśmy równi.

  10. 10
    --2
    ~ Janos
    Środa, 22.01

    Najlepszą i najszybszą metodą zmniejszenia ilości pijanych kierowców na drogach jest podniesienie limitu do 0,8 promila.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1038730144501