Wyrzucono w błoto roczne opłaty mieszkańców Elbląga za ciepło?
Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej od lat jest przedmiotem zainteresowania wielu instytucji, w tym Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Urzędu Zamówień Publicznych, a także Prokuratury. Wszystkich interesował wielomilionowy przetarg na modernizację sieci ciepłowniczej w naszym mieście. Ale zdaniem radnego Ryszarda Klima to nie jedyny ciekawy wątek. - Jest wiele zasłon, które zamierzam odsłonić, bo Elbląski ciepłowniczy chocholi taniec trwał, trwa i będzie trwał. Po 5 latach tego tańca i demolowania systemu zarządzania „ciepłem” doszło do załamania bezpieczeństwa ciepłowniczego Miasta - zaznacza radny. Co to oznacza?
Ryszard Klim przyczyny upatruje w lekceważeniu narastających sygnałów alarmowych, braku kwalifikacji do oceny tego i przeciwdziałania, dominacji „prywaty” nad interesem publicznym, powstaniu klanowej subkultury, która wraz z uzależnionym zapleczem politycznym miała na celu niszczenie występujących krytycznie.
Lwia część czynszów elblążan już idzie na ciepło. Nigdy nie liczyli się z tym decyzyjnie odpowiedzialni za wymiar kosztów. Pokazała to przeszłość, a przyszłość z niewiadomą zapewnienia dostaw energii cieplnej staje się pesymistyczna. Winni chowają się za plecy Galla Anonima i dezinformują. Pytanie więc czy to jest wyłącznie smutek i przypadłość naszego samorządu czy problem dotykający innych?
- pyta radny.
Radny podkreśla, że choć za zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego odpowiada samorząd, to w praktyce zostały tym obarczone władze spółki. Elbląg nie jest w tym wyjątkiem. Taką praktykę stosuje się też w innych miastach. Ryszard Klim nie zgadza się z takim rozwiązaniem. Dlaczego?
- Są różne władze spółek: odpowiedzialne, kompetentne, i te bez kompetencji. Pokusiłem się o porównanie, którego prawie nie trzeba uogólniać wnioskowo. Oto Olsztyn i MPEC. Niewielka ciepłownia miejska, a zasadniczą część ciepła produkuje Stomil, który zapowiedział , iż od 2020 roku zaprzestaje zaopatrywania miasta w ciepło. Władze olsztyńskiej spółki, w poczuciu powagi sytuacji, od 2012 roku podjęły tzw. dialog konkurencyjny dot. wyboru partnera prywatnego do budowy ciepłownio-spalarni. Odbyło się osiem rund dialogu oraz kilkanaście spotkań roboczych. Wypracowano formułę spółki celowej: MPEC wnosi swoją ciepłownię oraz grunty pod budowę i obejmuje 36 proc. udziałów. Natomiast partner prywatny finansujący inwestycję (banki) - 15 proc. udziałów. Pozostały kapitał uzupełni Polski Fundusz Rozwoju - 49 proc. udziałów. Jeszcze w październiku ub. roku odbyła się narada ekspercka z udziałem szefów PEC-ów z terenu Polski, naukowców z politechnik, organizacji pozarządowych i ochrony środowiska, radnych. Finał nie jest pewny, bo wtrąciła się polityka. Był jednak model bliski do podglądu. Trzeba było się tylko podnieść ze stołków - stwierdził Ryszard Klim.
Zdaniem radnego EPEC nie podszedł poważnie do tematu. - Jest "alibi"- bezowocna kilkuletnia wymiana korespondencji błagalnej z EC Kogeneracja, by nie podnosili cen, umycie rąk i w połowie ubiegłego roku próba ucieczki do przodu. To nierealna w naszych warunkach, zamówiona za 145 tys. w Energoprojekcie- Katowice "Wielowariantowa koncepcja techniczno- ekonomiczna budowy podstawowego źródła ciepła dla miasta Elbląg". Bez dyskusji nad alternatywami przyszłościowymi. „Koncepcja" została już odłożona na półki. Wyrzucono w błoto roczne opłaty za ciepło 50 mieszkańców Elbląga - zaznaczył Ryszard Klim. - Wymuszane obecnie przez radnych prezentacje jakiegoś ruchu są właśnie zasłoną, a czas ucieka . To pokłosie ciągłego czeladnictwa, bez zdania egzaminu czeladniczego.
Co oznacza wspomniane przez Ryszarda Klima załamanie bezpieczeństwa ciepłowniczego? - Gospodarka Energetyczna Elbląga powinna, według „Założeń do Planu zaopatrzenia Miasta w ciepło”, skupić się na polepszeniu jakości powietrza oraz utrzymaniu bezpieczeństwa energetycznego. Nawet na Bielanach oddychamy najbardziej rakotwórczym węglowodorem aromatycznym- benzo(a)pirenem. Będziemy oddychali dalej. Gdy kominy zaczną znowu dymić, rozpoczniemy kolejną dyskusję o truciu nas. W 2020 roku, a nawet według zapowiedzi władz EC wcześniej, nie spełniające norm środowiskowych instalacje EC Kogeneracja mogą przestać funkcjonować - podkreślał Ryszard Klim.
Za najważniejszy cel Ryszard Klim uważa akceptację społeczną działań gminy w zakresie energetyki i dążenie do jak najniższych kosztów ponoszonych za nośniki. - Konia z rzędem temu, kto akceptuje. Poza twórcami dehumanizacji relacji pomiędzy strukturami ciepłownictwa a mieszkańcami. Minione 5 lat temu poświęcono. Nie przekonało zarządzających miejską spółką ciepłowniczą wezwanie Prezesa Zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie: „przyszedł czas, aby zmienić model regulacji w ciepłownictwie. Trzeba stymulować do efektywności, obniżania kosztów; musi być prawnie zapewniona możliwość sprawiedliwego podziału korzyści pomiędzy przedsiębiorstwo a odbiorców”. Podstawą tego podziału powinna być racjonalna wiedza o cenach i skutkach społecznych. To abecadło - stwierdził radny.
Dlatego też Ryszarda Klima zaciekawiło, jak Elbląg plasuje się na tle innych miast.
"Założenia do Planu zaopatrzenia Miasta w ciepło" nakazywały monitoring cen ciepła dla mieszkańców Elbląga na tle 10 innych miast. Zwróciłem się o jego efekty. Oto odpowiedź : "Zarząd Spółki informuje, że średnia cena zakupu ciepła nie jest informacją dostępną w trybie informacji publicznej". Autentyczne. I mieszanina grup, taryf, mocy. W Elblągu i innych miastach. To kontynuacja bezczelnego i aroganckiego stylu wszystkich odpowiedzi. Na „Zachodzie” (Fabrycznej) bez zmian”. Poinformowałem Zarząd, skoro nie wie, na posiedzeniu KG, że mamy jedne z najwyższych cen w kraju-85,4 zł/GJ. Nie przekonałem natomiast członków RN, którzy nadal utrzymują, iż mamy ceny umiarkowane, a nawet niskie. Jak więc EPEC pozyskuje nowych odbiorców, skoro nie zna ceny swojego produktu?
- pyta radny.
Zamiast milionów wydanych na pseudopromocję, wystarczyłby świetlny napis na budynku przy Fabrycznej: „Z nami cieplej i taniej – bo tylko 75 zł/GJ”. I tak to zawyżam, bo optymalna cena zakupu ciepła przez elblążan powinna się mieścić w przedziale 70 - 75zł /GJ. Skąd więc do licha, te aktualne kominy? Z pewnością nie z powodu inflacji czy cen surowców. Inflacja: 2012 r. -3,7%; 2013 r. -0,9 %; 2014 r. -0,0%. Lata 2015 i 2016- deflacja: -0,9% i -0,6%. Ceny węgla energetycznego spadały, osiągając w połowie 2014 r. poziom cen zbliżony do 2010 roku. W I połowie 2015 r. ceny były niższe niż w 2010 roku o 6, 8% - zaznacza Ryszard Klim.
Co zatem ma wpływ na ceny ciepła w naszym mieście?
Brawo Panie Ryszardzie za determinację w działaniu. A co na to prezydent.uważa ze nic się nie stało i już ma spokój. Rada Nadzorcza super. Koszty duże ale uważam było warto to rozpocząć.
Czy ty jestes synem piekarza czy kolega tego od haluxow
Czemu nie nikt nie mówi, ile Mpec Olsztyn wpakował kasy w ten dialog? Czy oddanie ciepłowni z infrastuktura po modernizacji w obce ręce to nie przekręt ? Czy takie rozwiazanie jest Ok dla ludzi, pracownikow.? Czy temat w Olsztynie dojdzie do skutku? Czemu jest mowa o 5 Latach ostatnich a nie jeszcze dalszych gdy miastem rządziły ręce SLD? Odpowiedz jest jedna radny gra pod siebie i towarzyszy a ten portal temu wtóruje . Czemu radny nie powie ze audyt poraz wtóry dla spółki wyszedł dobrze? Czemu zawsze artykuły radnego sa stronnicze?
A ..... kolega z partii , " chodzący z wróblem " , " skuteczny " W. R . nic z tym nie robi ?? Zajmując poważną funkcję w RM . Dlaczego ?? Tylko przecinanie wstęgi i " skutecznie " miesza ludziom w głowach , że zrobi parkingi itp .itd a niestety nie zrobił żadnego ?? Dlaczego... nie pomaga w słusznej walce o pieniądze mieszczan , które są wydawane na niewydolną spółkę miejską ??
Chyba cos kręcimy panie radny? Cały Olsztyn sie broni przed rozwiązaniem jakie proponuje Mpec i paru gości z ratusza a typowiadasz ze to ok? Prosze najpierw dobrze przyjąć sie sprawie a potem komentować.
Oj chyba stronniczy artykuł !,,, czemu nikt nie pisze ze dwukrotny audyt w epec pokazał,ze spolka była dobrze zarządzana przez byłego prezesa Pana Piskiewicza. Czemu drugi audyt jest ukryty?
Jak taki jest /ten radny/ "mocny w cieple", to dlaczego nie został powołany na doradcę p. Wróblewskiego? A co na to p. Nowak, bo też z SLD jest?
Krótko tylko- Do Klim,Do radny Klim, Prawda- Olsztyn nie oddaje ciepłowni w obce ręce. To spółka celowa. Z każdym rokiem udziały "obce" się zmniejszają , a w końcu całość struktury ciepłowniczej wraca do MPEC-u. Zaznaczyłem, iż są to prace projektowe, finał może być różny, chodzi wyłącznie o odejście od naszego lenistwa i niekompetencji na rzecz normalności w wypełnianiu obowiązków . Po prostu są tam ludzie myślący. Co do kontroli rewizyjnej zwanej "audytem" proszę o cierpliwość ; jeszcze będzie.Pozdrawiam.
Obecnie za cenę ciepła w Elblągu odpowiada prezydent Witold Wróblewski , który z uporem maniak trzyma parasol ochronny nad Radą Nadzorczą i Zarządem - czyli jest współwinny, a właściwie jako właściciel EPEC-u jest winny
Cena końcowa ciepła to mało wiarygodny wskaźnik. O wiele więcej może powiedzieć rozbicie tej ceny na składowe. Dlaczego nikt nie zapyta po ile EPEC kupuje to ciepło w EC? I ile dokłada swoich kosztów? Dopiero porównanie tych dwu składowych do cen średnich w kraju, pokazuje gdzie szukać oszczędności.