- Sprawa jest ważna z punktu widzenia optymalizacji procesów w mieście. Władze miasta niestety dokonują zmian jedynie wskutek obligatoryjnych regulacji prawnych, tak jak widać to na przykładzie konsolidacji VAT. Czas na odważne i postępowe decyzje – zaznaczyła radna Maria Kosecka.
W lutym br. radna zwróciła się z zapytanie dot. konsolidacji rozliczenia VAT do Prezydenta Elbląga, Witolda Wróblewskiego. - W świetle trwających prac nad ustawą dotyczącą konsolidacji rozliczania podatku VAT w gminach proszę o informację czy w Elblągu prowadzone są prace w tym zakresie? Proszę o udzielenie informacji czy przeprowadzona została analiza skutków centralizacji rozliczania tego podatku – podkreślała. - Należyte przygotowanie wszystkich jednostek budżetowych miasta wymaga opracowania odpowiednich procedur i stworzenia podstaw do rozliczania podatku VAT uwzględniających specyfikę Elbląga.
Zdaniem radnej jest to bardzo ważny temat, który wymaga odpowiedniego przygotowania. - Konsolidacja powinna być również poprzedzona zebraniem informacji od jednostek o zawieranych transakcjach i obrotach w celu ustalenia współczynnika oraz dostosowaniem programu informatycznego – mówiła w lutym Maria Kosecka. - Ważnym elementem jest również ujednolicenie zakładowych planów kont uwzględniających ewidencje podatku VAT w księgach rachunkowych i co najważniejsze przeprowadzenie szkoleń i warsztatów.
Do tematu radna powróciła we wrześniu.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami na gminy nałożono obowiązek zcentralizowania rozliczeń VAT wszystkich jednostek i zakładów budżetowych podległych miastu. W odpowiedzi poinformowano, że trwają prace organizacyjne oraz opracowywanie aktów prawnych, a także zaplanowane są szkolenia dla zainteresowanych
– przypominała Maria Kosecka.
Radna poprosiła o przedstawienie aktualnego stanu prac oraz ich stopnia zaawansowania. - Na kiedy planowana jest pełna centralizacja rozliczeń VAT? - pytała.
W tej sprawie, pod koniec września, wypowiedział się Skarbnik Miasta, Zbigniew Pater. - Nasze jednostki organizacyjne będą zobowiązane do składania miesięcznie cząstkowych deklaracji VAT, które będą postawą i źródłem niezbędnych informacji przy składaniu do urzędu skarbowego jednej, skonsolidowanej deklaracji. Ponadto, aby jednostki prawidłowo mogły przygotować cząstkowe deklaracje podatkowe VAT, muszą prowadzić ewidencję sprzedaży towarów i usług oraz ewidencję zakupów towarów i usług, a jej rejestry także nam przekazywać – wyjaśniał.
W ramach procesu wdrażanie skonsolidowanych rozliczeń podatku VAT, jak tłumaczył Skarbnik Miasta, zidentyfikowano czynności dokonywane przez jednostki organizacyjne oraz przeprowadzono szkolenie dot. zasad opodatkowania VAT.
Specustawa o centralizację rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego weszła w życie 1 października.
Zgodnie z zapisami ustawy jednostka samorządu terytorialnego jest obowiązana do podjęcia rozliczenia podatku wraz ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi najpóźniej od dnia 1 stycznia 2017 r. Z tym dniem Gmina Miasto Elbląg będzie składała urzędowi skarbowemu jedną skonsolidowaną deklarację VAT, czyli dokona pełnej centralizacji podatku
– dodał Skarbnik Miasta.
- We wcześniejszych swoich wystąpieniach zwracałam uwagę na konieczność utworzenia Centrum Usług Wspólnych którego głównym zadaniem powinno być korzystanie z efektu skali, czyli zamawianie usług (np. księgowe, kadrowe, sprzątanie, ochrona), towarów czy też dostaw energii, ciepła itp. dla wszystkich miejskich jednostek organizacyjnych. Przykłady innych miast, gdzie zastosowano takie rozwiązanie wskazują na istotne oszczędności zarówno w zakresie uzyskiwanych niższych cen, jak również w obszarze osobowych kosztów działalności tych podmiotów. Władze miasta niestety dokonują zmian jedynie wskutek obligatoryjnych regulacji prawnych, tak jak widać to na przykładzie konsolidacji VAT. Czas na odważne i postępowe decyzje - podkreśliła radna.
kierunek prawidłowy ,zadanie nie takie proste .Pożyjemy zobaczymy .
Ehh kompromitacji końca nie widać i tylko Elbląga żal ale mnie rozbawiła kobieta. Proszę o wyjaśnienie a miedzy 2010 do 2013 parafrazując Sprawy te nie były ważna z punktu widzenia optymalizacji procesów w mieście?! Co wówczas zrobiliście dla tej sprawy?????
Pani radna, jak tam proces z tygodnikiem "Newsweek"? Wygrała pani w sądzie? Chyba, że nie złożyła pani pozwu przeciwko nim? To wtedy mogę pomyśleć, że pisali prawdę o Kołobrzegu.
Czyż nie za trudne, do rozwiązania, tematy porusza pani Radna? A może p. Wróblewskiemu jest potrzebny następny doradca z PSL / i oczywiście nie z naszego miasta /?
Masz rację temat nie jest łatwy .Doradców ma wielu co niektórzy nawet niezłe pieniądze otrzymują .Taka robota jak pełnomocnik to skarb
Tak , jak już pisałem . Wachlarz tematów poruszany przez Panią Radną.... imponujący . Cykliczny ....... aby nie wypaść z świadomości mieszkańców ??? Efekty ........mizerne .
Pani radna niech pani się nie wymądrza, większość elblążan zna pani możliwości ograniczone tylko do wymądrzania się. Już pani ludziom oczu nie zamydli tymi swoimi mądrościami. To już koniec czerpania korzyści materialnych z budżetu miasta. Takich radnych Elbląg nie potrzebuje.
pani radna to podobny przypadek lansu i pojawiania się w mediach ze swoimi złotymi myślami jak jej kolega Wcisła!
Już się zaczyna jazda ,niezadowoleni ,wieczni malkontenci wzięli się za obrażanie .I tak wam to nic nie da .Biedni rozgoryczeni bo w zyciu nic się im nie udało .Niedługo wybory samorządowe więc demony elbląskie obudziły się .