Zgodnie z raportami międzynarodowych instytucji, w Polsce, z powodu zanieczyszczeń powietrza, umiera rocznie 45 tysięcy osób. Na konieczność walki z zanieczyszczeniami wskazuje także Najwyższa Izba Kontroli, która podała w raporcie, że Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w UE – zaznaczył podczas ostatniej sesji RM Antoni Czyżyk, który chciał wiedzieć, jak ta sytuacja wygląda w Elblągu.
Radny Platformy Obywatelskiej zwrócił uwagę, że w grudniu 2015 roku Komisja Europejska pozwała nasz kraj do Trybunału Sprawiedliwości UE za zanieczyszczone powietrze, bo Polska od dekady nie przestrzega unijnych norm.
Coraz częściej w Polsce dochodzi do sytuacji, gdy szczególnie w okresie grzewczym, poziom stężenia pyłu zawieszonego PM10 przekracza w niektórych miastach okresowo alarmowy poziom 300 mikrogramów na metr sześcienny (zgodnie z unijnymi normami średnie roczne stężenie PM10 nie powinno przekraczać 40 mikrogramów/m3)
– zaznaczył Antoni Czyżyk.
Według radnego jest to temat, którego nie można lekceważyć. - Podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę w październiku 2015 nowelizacja ustawy o ochronie środowiska (tzw. ustawa antysmogowa) dała samorządom zielone światło by walczyć z problemem tzw. niskiej emisji - czyli zanieczyszczeniami pochodzącymi głównie z przydomowych kotłowni, w których pali się złej jakości węglem czy nawet śmieciami – przypominał radny.
Co to oznacza? - Ustawa ta pozwoli ucywilizować proces ogrzewania domów poprzez określenie standardów emisyjnych dla kotłów i parametrów jakościowych dla węgla spalonego w polskich domach. Dla wielu miast jest to nadzieja na rozwiązanie potężnego problemu fatalnej jakości powietrza w Polsce – podkreślił Antoni Czyżyk. - Wprowadzona ustawa umożliwia włodarzom lokalnym wyeliminowanie najstarszych, najbardziej dymiących pieców węglowych, najgorszej jakości węgla (mułów, miałów, flotokoncentratów) albo wprowadzenia całkowitego zakazu stosowania określonych paliw.
Radny chciał się dowiedzieć, jak do tej ustawy podchodzi Elbląg. - Wiele miast w Polsce podjęło uchwałę wprowadzającą określone standardy lub obostrzenia w sprawie ustawy antysmogowej. Wiele samorządów do podjęcia takich uchwał przymierza się – zauważył Antoni Czyżyk. - Jak samorząd Elbląga jest przygotowany do realizacji nowelizacji ustawy o ochronie środowiska? Czy miasto Elbląg w najbliższym czasie może dołączyć do miast przyjmujących uchwałę tzw. ustawy antysmogowej?
Do interpelacji Antoniego Czyżyka odniósł się wiceprezydent Janusz Nowak.
Z informacji uzyskanych od WIOŚ zawieszenie pyłu w Elblągu na obecną chwilę nie ma
- zapewniał.
Jak się okazało problem w naszym mieście dotyczy stężenie benzopirenu. Powinien on wynosić 1 ng/m3, a wynosi 3 ng/m3.
Występowanie jest w okresie zimowym, kiedy emisja powierzchniowa związana jest z ogrzewaniem mieszkań
- mówił wiceprezydent.
Janusz Nowak zapewnił, że jak dotąd nie było wskazań, aby wprowadzać uchwałę antysmogową. - Jest to temat otwarty - dodał.
Podobny temat w swojej interpelacji zgłosił Zdzisław Olszewski. Do radnego PiS zgłosili się mieszkańcy osiedla Przy Młynie, którzy zaniepokojeni byli ilością smogu na tym terenie. - We wrześniu tego roku przy zmianie regulaminu, będą precyzowane zapisy dotyczące rodzajów spalanych materiałów tak, aby nie było problemu - zapewniał podczas sesji Janusz Nowak.
Januszu przede wszystkim należy przewietrzyć WIOŚ i to natychmiast. Wiem, że to nie wasza kompetencja ale....Antek, a od czego jest Straż Miejska, Policja jak z kominów leci czarny dym wzywać żądać przedstawienia co spala mongoł jeden z drugi. Przy okazji, a jak sprawa zanieczyszczenia powietrza i pożaru na Starym Mieście ponoć nie był to pierwszy raz? Jak tam dokumentacja, czyszczenie kominów itd? Przy okazji a Janusz czym ogrzewa domek to samo Antek? Hej a w sprawie ciepłych posadek w EPECu też cisza?! Eh tylko Elbląga żal, a kompromitacji końca nie widać!
ul. Robotniczej 216 ciąle ktoś pali butelkami z tworzyw - lewa strona budynku (lewy komin) patrząc na wejście do budynku. Może ktoś przeczyta to !
Monitoring tego typu zagadnień jest fikcją - proszę pokazać jakikolwiek raport w określonej przestrzeni czasowej z ostatnich paru lat i wtedy dopiero będziemy mogli powiedzieć coś o skali zjawiska występującego w Elblągu. Podobnie odnosi się to do wielu samorządowych parametrów funkcjonowania tej instytucji – poruszamy się w mgle infantylnej wiary o lumpenproletariackich standardach, ale to przecież historyczna i katolicka, bo o narodowej już nie wspomnę - tradycja funkcjonowania w radosnej twórczości orwellowskich omamów.
Z informacji uzyskanych od WIOŚ zawieszenie pyłu w Elblągu na obecną chwilę nie ma ..... ????????
To może niech WIOŚ przedstawi kiedy oraz jaką metodą i gdzie sprawdzano zanieczyszczenie powietrza? No ciekaw jestem co wymyślą?
eh ta nasza zaKODowana cudowna POwalona unia - od lat temat zanieczyszczenia powietrza jest u nas olewany ale dopiero jak Prezydent Duda podpisał ustawe antysmogową w nowym rządzie, to unia postanowiła POzwać Polskę do Trybunału Sprawiedliwości. To samo robią z Trybunałem Konstytucyjnym - jak PO nie wypełniała zaleceń tego trybunału (mimo, że i tak w wiekszości przypadków robił POd dyktando Partii Oszustów), to unia nie pisnęła słówkiem (nawet jak Rzepliński osobiście uczestniczył w proPOwskiej ustawie, która potem okazała się być niezgodna z Konstytucją) ale jak PiS chce uregulowania tego POstprlowskiego tworu jakim jet TK, to unia drze pyski - kiedy w końcu wyjdziemy z tego dziadowskiego antypolskiego kołchozu?!
czy miasto może zlikwidować we wszystkich mieszkaniach ZBK piece i zamontować ogrzewanie z miasta ? myślę że problem by zniknął bo większość która zanieczyszcza środowisko paląc w piecach to są stare mieszkania z piecami ZBK !!!!!!1
Na Narutowicza pod szpitalem- czyli niby nowym osiedlu ludzie palą oponami w piecach!!!!!
na Słonecznej i Kosynierów we wszystkich mieszkaniach ZBK są piece i widać z tych domów czarny dym w kominach więc fakt miasto niech polikwiduje piece w mieszkaniach zbk i pół problemu zniknie
Róg ul.Trybunalskiej i Zielonej kiosk firmy produkującej okna opalaj chyba ulotki lub innymi śmieciami.Kiosk umiejscowiony między wysokimi budynkami zasadza okolice .Przez cały dzień nie można otworzyć okna .Właściciel oszczędza na prądzie kosztem zdobią sąsiadów.