Z dniem 1 lutego 2015r. uchwała dotycząca odpadów komunalnych traci swą ważność. Samorządy nie wiedzą, czy muszą uchwalać stawki na nowo, a Regionalne Izby Obrachunkowe wydają sprzeczne komunikaty. Jak wygląda sytuacja w Elblągu?
W komunikacie opublikowanym 21 stycznia Ministerstwo Środowiska poinformowało, że: "Uchwały wydane na podstawie art. 6k ust. 1 i 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w dotychczasowym brzmieniu utracą moc z dniem wejścia w życie przedmiotowej nowelizacji czyli 1 lutego 2015 r.".
Na posiedzeniu Komisji Gospodarki Miasta o nieważności uchwały informowała Anna Kulik, dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Prosiła radnych, by do następnego spotkania zapoznali się ze zmianami.
Po opublikowaniu komunikatu przez MŚ samorządy, miały wiele wątpliwości dotyczących nowelizacji, m.in. czy muszą na nowo uchwalać obowiązujące stawki. W odpowiedzi resort przesłał komunikat, że "dla ważności uchwały w sprawie stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi i funkcjonowania ewentualnych zwolnień niezbędne jest podjęcie przez radę gminy nowej uchwały w możliwie najkrótszym terminie na podstawie znowelizowanych przepisów. "
Na podstawie tej wypowiedzi mieszkańcy mogliby szukać wszelkich dróg do nieuiszczania opłat od 1 lutego 2015r. za wywóz odpadów, ponieważ dotychczasowa uchwała traci moc.
Urząd Miasta w Elblągu poinformował nas, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie przesłała komunikat mówiący o tym, że każdy samorząd będzie musiał uchwalić stawki na nowo (nawet jeśli nie ulegają zmianie). Z kolei RIO w Bydgoszczy uważa, że urzędy muszą to zrobić wyłącznie w sytuacji, gdy stawki te są wyższe od stawek maksymalnych wynikających ze znowelizowanej ustawy .
Sprawą tą zajmuje się już Krajowa Rada RIO. Ma podjąć stanowisko w przeciągu kilku dni.
Poprosiliśmy pracowników elbląskiego UM o przygotowanie przykładowego zestawienia opłat ponoszonych przez 5-osobową rodzinę za wywóz śmieci.
W przypadku rodziny, która segreguje odpady, wysokość opłat wygląda następująco:
4 osoby x stawka 8,00zł = 32,00zł
1 osoba x stawka 5,00zł = 5,00zł
Łącznie 5 osobowa rodzina zapłaci miesięcznie 37,00zł.
Stawki są ustalane w zależności od ilości osób tworzących gospodarstwo domowe: od 1 do 4 osób - 8zł/os., od 5 do 10 osób - 5zł, od 11 wzwyż - 0,50zł.
W przypadku rodziny, która nie segreguje odpadów, wysokość opłat wygląda następująco:
4 osoby x stawka 14,00zł = 56,00zł
1 osoba x stawka 8,00zł = 8,00zł
Łącznie 5 osobowa rodzina zapłaci miesięcznie 64,00zł.
Stawki są ustalane w zależności od ilości osób tworzących gospodarstwo domowe: od 1 do 4 osób - 14zł/os., od 5 do 10 osób - 8zł, od 11 wzwyż - 1,50zł.
Jak poinformował nas Łukasz Mierzejewski, inspektor ds. kontaktów z mediami UM, w Elblągu opłaty nie ulegną zmianie. Urząd czeka na decyzję od Krajowej Rady RIO. Jeśli okaże się, że uchwała musi być podjęta na nowo - radni zrobią to na najbliższej sesji Rady Miasta.
Przetwarzanie odpadów to jest interes a nie wywóz za który ciagle mało!!!
Na ma wciąż pojemników do segregacji śmieci, nie ma worków do segregacji. A i tak u nas na osiedlu przyjeżdża śmieciara CLEANER i ładuje wszystko razem. mamy w Elbąagu nową segregatornię odpadów, to nie trzeba segregować śmieci przez mieszkanców. Po co robic to dwa razy s,koro są ludzie do tego powołani i za to biorą pieniądze?. Ta ustawa to bubel, gniot, po to by wyciągnąć od podatnika jak najwięcej kasy.. Czekam teraz na mądrości blondynki Koseckiej w tym temacie:)
Radni prosimy byście zmusili ZBK by zaczęło budowac zabudowy śmietników z zadaszeniem.Przykład śmietniki w spółdzielniach mieszkaniowych.