W czasie sesji Rady Miasta, która odbyła się w czwartek, 26 września, radny Prawa i Sprawiedliwości Zenon Lecyk złożył interpelację w sprawie uruchomienia ruchu kołowego na moście przy Bulwarze Zygmunta Augusta. – Rozważamy zezwolenie na ruch jednokierunkowy na Moście Dolnym – mówi prezydent, Jerzy Wilk.
Radny Zenon Lecyk złożył pierwszą w swojej kadencji interpelację. - Chciałbym zapytać i jednocześnie interpelować w sprawie możliwości uruchomienia ruchu kołowego przez nowo zbudowane mosty – mówi radny Zenon Lecyk. – Obecnie, jak zauważyłem pełnią one dwie funkcje, funkcję kładki dla pieszych korzystających z mostu oraz pewnej atrakcji turystycznej i technicznej – dodaje.
Zdaniem radnego założenie było takie, aby mosty wykorzystać do ruchu kołowego. - Jak wiem, żadnych ograniczeń nie ma, mosty te zostały w pełni odebrane technicznie. Ich nośności zostały określone. Most dolny przewiduje obciążenia do 45 ton – mówi Zenon Lecyk. Swoją interpelację radny tłumaczy tym, że istnieją rzeczywiste potrzeby mieszkańców do poruszania się tą drogą.
Zdaniem radnego na mostach występują już pewne usterki. – Widać, że nawierzchnia mostu jest wykonana niewłaściwie, z niewłaściwych materiałów, bo pojawiły się tam pęknięcia – mówi Zenon Lecyk. – Jedynie pełna eksploatacja tych mostów może sprawdzić ich możliwości techniczne i ujawnić ewentualne usterki – tłumaczy radny. O problemach związanych z nawierzchnią Mostu Górnego pisaliśmy w artykule z dnia 19 sierpnia: Nawierzchnia Mostu Górnego - do wymiany już za rok? Jak zapewnia prezydent, na mosty obowiązuje gwarancja, więc ma on nadzieję, że wszystkie rzeczy zostaną uzupełnione.
W odpowiedzi prezydent Jerzy Wilk stwierdził, że takie rozwiązanie jest analizowane. – Rozważamy zezwolenie na ruch jednokierunkowy na Moście Dolnym, w ciągu ulicy Orlej i Nowodworskiej. Na pewno to ułatwiłoby poruszanie i na starówce i odciążyło trochę komunikacje w centrum – tłumaczy prezydent. – Musimy tam doprowadzić do tego, żeby monitoring funkcjonował tak jak należy. Znając kierowców, jak postawimy znak, że ciężar do 3,5 tony to zaraz tam się pojawią małe ciężarówki próbujące tamtędy jeździć. Chodzi o to, żeby most nie był zniszczony – dodaje Jerzy Wilk.
Jak się okazało nawet i bez pozwolenia po Moście Dolnym jeżdżą auta. – Nie jest to wzmożony ruch, ale były doniesienia o kilku takich przejazdach – mówi Jakub Sawicki z zespołu prasowego KMP w Elblągu. Może się okazać, że prezydent przychyli się do sugestii radnego Zenona Lecyka.
Oczywiście, choćby w jedną stronę - najlepiej wyjazdowy z miasta. Dla osobówek i busów.
To prezent od Wilka dla Zenona Lecyka(pracuje w Alstom), ktory przeszedl przed wyborami z EKO do PiS?
Jeżeli nie można jeździć po tym moście to po co był budowany? Zaradność i poziom rozumowania radnych tego budzi trwogę.
Puszczać póki ma gwarancję i zobaczymy co będzie... a nie remontować po 100 przejazdach karetki i 20 samowolach osobówek w roku. Przetestujcie go we wzmożonym ruchu i zobaczymy jak jakościowo wykonawca wywiązał się z umowy. Czyż tak nie powinno być??? Tu nie ma co rozważać, tylko weryfikować jak należy wydane pieniążki podatników. Zacząć egzekwować jakość od wykonawców. Popieram przedmówcę, poziom myślenia... ehhh
jeżeli w jedną strone to ja chcę konratas na moście, będzie to pierwszy zwodzony kontrapas w Polsce i Elblag stanie się słynny
glupota ludzi nie ma granic... @pytanie Most byl budowany dla ludzi.Starowka jest dla ludzi. Mozemy sie pozegnac z turystami, jezeli bedziemy takie glupoty wprowadzac!
Oczywiście. Dać ograniczenie prędkości oraz masa do 3,5 T i tyle... Co samochody osobowe z mostem mogą zrobić. Jest taki most po którym tylko rowerem mozna jeździć a korki coraz większe. 100 % poparcia dla otwarcia mostu dla ruchu kołowego.
no to zaraz most będzie ropie.przo.ny
nareszcie a ruch wahadłowy.
Nie, nie i jeszcze raz nie. Mosty na Starówce należy widzieć w szerszym kontekście. Otwarcie mostu dolnego dla samochodów spowoduje ruch tranzytowy przez strefę zamieszkania jaką jest Starówka. Spowoduje to wzrost zagrożenia dla dzieci i osób starszych, które do tej pory mogą swobodnie spacerować po Starym Mieście wykorzystując także całą szerokość jezdni. Pogorszy także komfort życia dla mieszkańców, bo pojawienie się dużej liczby aut zwiększy hałas i zatruje powietrze . Trzeba być oszołomionym samochodziarzem, aby proponować tak nieludzkie rozwiązania. Samochody powinny jeździć tak jak dotychczas - na około.