Najpierw poznać, potem radzić - czyli vademecum samorządowca. Tak nazywał się roczny projekt dla kandydatów do Rady i radnych Rady Miasta. W ramach projektu uczestnicy m.in. zapoznawali się z przepisami prawnymi związanymi z funkcjonowaniem administracji samorządowej, uczyli się rozpoznawać i diagnozować potrzeby mieszkańców oraz przygotowywać do występów publicznych, a także kontaktów z mediami.
Projekt pn. Najpierw poznać, potem radzić - czyli vademecum samorządowca trwał rok i uroczyście zakończył się wczoraj. Jego organizatorami byli Marlena Derlukiewicz i Antoni Czyżyk, kandydaci do Rady Miejskiej z ramienia PO. Finanse samorządowe i budżet, projekty unijne, blaski i cienie życia radnego, jak przygotować się do występów publicznych? Czy można zaprzyjaźnić się z mediami? Co zrobić, by poprawić jakość polityki? To tylko niektóre z tematów, jakie były poruszane podczas spotkań.
Pomysły zgłaszane na warsztatach mają zostać wykorzystane przy tworzeniu szczegółowej strategii rozwoju, np. oświaty, kultury, komunikacji.
Z założenia, projekt miał być skierowany do wszystkich osób zainteresowanych udziałem w strukturach samorządowych. Niemniej wyszło tak, że w warsztatach uczestniczyły głównie osoby bliskie elbląskiej Platformie Obywatelskiej, bo inni kandydaci nie wyrazili chęci przystąpienia do projektu.
- Pomysł na projekt narodził się w Platformie Obywatelskiej, a następnie informacja o nim rozeszła się wśród jej członkówi i sympatyków .– mówi Marlena Derlukiewicz, organizator zajęć i dodaje – Kilka spotkań miało charakter otwarty i uczestniczyły w nich również osoby związane z innymi ugrupowaniami.
Co jak co, ale kwestię kontaktów z mediami elbląska PO ma w małym paluszku. Czy równie dobrze poradzi sobie z realizacją założonego programu wyborczego? O tym przekonamy się w ciągu kolejnej kadencji. Nie ulega wątpliwości, że wyborcy, również dzięki mediom, będą pamiętać obietnice PO i będą oczekiwać ich realizacji dokonując wyboru przy urnach.