Piątek, 10.01.2025, Imieniny: Danuta, Jan, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Temat rzeka, czyli książki o wodzie

08.09.2023, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Temat rzeka, czyli książki o wodzie

W sobotę, 9 września, o godz. 11:00 zapraszam na trzecie warsztaty w cyklu „Myślinatura: z literaturą w naturze”, które odbędą się nad rzeką Elbląg, na przystani Grupy Wodnej. Miejsce jest nieprzypadkowe, bo tym razem to książki o wodzie (a właściwie braku wody) będą tematem spotkania. Będzie też o tym, jak bardzo woda i opowieści są nam potrzebne do życia.

 

 

Rzeki, jeziora i inne wodne akweny wpisane są w polski krajobraz, także ten opisywany w książkach, od poezji po powieści przygodowe. Wystarczy pogrzebać w pamięci i przypomnieć sobie chociażby szkolne lektury, od Mickiewicza, przez Żeromskiego i Orzeszkową.  


Woda jest też nieodłącznym elementem wspomnień niemalże każdego z nas, to nad nią spędzamy czas, wypoczywamy, rozmyślamy. A teraz wyobraźmy sobie, że rzeki, jeziora, strumyki, z którymi wiążą się nasze dziecięce czy młodzieńcze wspomnienia, zostają wymazane z pamięci. Niewyobrażalne, prawda? Utracić je, to jak stracić swoją opowieść.

 


Czy w dobie zmian klimatycznych i licznych ekologicznych katastrof, gdy woda tak jak powietrze, rośliny, zwierzęta, jest w stanie ciągłego zagrożenia, a wraz z nią my – literatura może coś zrobić, żeby to zmienić? Jeśli tak, to w jaki sposób to robi?


Na przykładzie dwóch książek: „Hydrozagadka. Kto zabiera polską wodę, i jak ją odzyskać” Jana Mencwela i „Rzeki, których ni ma” Macieja Roberta spróbujemy porozmawiać o wyzwaniach, jakie stają przed autorem i czytelnikiem współcześnie wydawanych książek. Porozmawiamy o tym, a jakże nad rzeką. Zapraszam w sobotę, 9 września, o godz. 11:00 w gościnne progi przystani Grupy Wodnej nad rzeką Elbląg.

 

Bardzo proszę o zgłoszenie udziału na adres mailowy czytanieswiata@gmail.com, a jeśli ktoś zdecyduje się w ostatniej chwili, również zapraszam.

 

 

Przeczytanie wymienionych książek nie jest obowiązkowe. Oprócz rozmowy będą też ćwiczenia w formie warsztatowej. Wszystko oczywiście w przyjaznej i miłej atmosferze wzajemnego poszanowania.

 


Zadanie realizowane jest w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląg.

 

 

 

Biblioteka Elbląska

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.9994809627533