Czwartek, 28.11.2024, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Dlaczego (nie?) postmodernizm. Niebawem debata wokół polskiej architektury lat 80. i 90.

01.06.2023, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dlaczego (nie?) postmodernizm. Niebawem debata wokół polskiej architektury lat 80. i 90.

W ramach wystawy RETROWERSJE: SOBIE MIESZKANIA – MIASTU STARÓWKĘ, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki razem z Centrum Sztuki Galeria EL zapraszają na debatę, która odbędzie się 7 czerwca, o godzinie 18:00 w Galerii EL.

 

W 1984 roku na łamach czasopisma „Architektura” Krzysztof Chwalibóg opublikował cykl artykułów zatytułowanych „Dlaczego postmodernizm?”. Miały one pomóc zrozumieć złożoność różnych postaw anty-modernistycznych, które w tamtym czasie stawały się w Polsce coraz popularniejsze.

 

Po blisko 40 latach hasło „postmodernizm” nadal jest chętnie używane do opisywania architektonicznego przewartościowania w rodzimym projektowaniu lat 80. i 90. Ale czy rzeczywiście stanowi klucz do wyjaśnienia zmian, które wówczas zaszły? Czy warszawski tradycjonalizm, krakowski geometryzm, wrocławskie plomby albo elbląskie retrowersje mają wspólny postmodernistyczny mianownik? Co tak właściwie oznacza to pojęcie na rodzimym gruncie?

 

Podczas spotkania postaramy się przybliżyć rzeczywistość architektoniczną lat 80. i 90. oraz zniuansować popularne opinie o obu dekadach. Wszystko po to, by zyskać nowe spojrzenie na Stare Miasto w Elblągu – osadzić je w szerokim kontekście ideowych i społecznych przemian oraz gospodarczych szans/niedoborów, które wpływały na kształt ówczesnej architektury.

 

DEBATA Z UDZIAŁEM:

 

Anna Cymer – historyczka architektury, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat architektury. Pisuje zarówno do mediów popularnych, jak i branżowych, związana z portalem Culture.pl. Laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP. Autorka książki „Architektura w Polsce 1945 – 1989″.

 

Alicja Gzowska – kuratorka i historyczka sztuki zajmującą się polską powojenną architekturą. Jest współautorką książek o polskim postmodernizmie i autorką monografii zburzonego katowickiego dworca pt. Szesnaście żelbetowych kwiatów. Nowy dworzec kolejowy w Katowicach (2012).

 

dr. Dorota Jędruch – pracuje w Zakładzie Sztuki Nowoczesnej Instytutu Historii Sztuki UJ. Współkuratorka licznych wystaw m.in. „Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji” (w ramach 8. edycji festiwalu „Warszawa w budowie”, 2016), „Moc muzeum” (Muzeum Narodowe w Krakowie, 2021). Współzałożycielka fundacji Instytut Architektury, zawiązanej z badaniami i popularyzacją wiedzy o problemach współczesnej architektury i urbanistyki. Stale współpracuje z kwartalnikiem „Autoportret”.

 

Katarzyna Wiśniewska – planistka przestrzenna, dyrektorka Departamentu Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Elblągu. Miłośniczka i badaczka wieloaspektowości odbudowy Starego Miasta w Elblągu. Elblążanka z urodzenia i wyboru.

 

PROWADZENIE I MODERACJA:

 

Aleksandra Stępień-Dąbrowska – Historyczka sztuki, badaczka i popularyzatorka architektury XX wieku. Autorka książki Jakby luksusowo. Przewodnik po architekturze Warszawy lat 90. (2021). Od 2021 roku współkoordynuje projekt „ARCHIwum Warszawy lat 90.”, którego rezultatem jest wirtualna mapa stołecznej architektury czasów transformacji. Pracuje w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki.

 

Kiedy: 7 czerwca 2023, 18:00-19:30


Gdzie: Galeria EL

 

Informujemy, że debata będzie nagrywana i publikowana na kanały YouTube Galerii EL i Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki

 

 

Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu

 

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0559949874878