W miniony wtorek (14 czerwca 2022 r.), koncertem Zespołu Pieśni i Tańca „Dumka” oraz Zespołu Wokalnego „Żurawka”, zainaugurowaliśmy (Grupa Nieformalna Grobla i ETK) projekt pod wspólnym tytułem „Podaruj uśmiech”.
Mimo grożącej palcem pogody zebrało się w Bażantarni około 200 osób. Jedni korzystali z ławek przed muszlą, inni znaleźli zaciszne miejsce na tarasach a kolejni gości w okolicach „Myśliwskiej”. Wśród gości byli m.in. Pan Zygmunt Tucholski wójt Gminy Elbląg i Pani Barbara Bruzdewicz Przewodnicząca Rady Gminy. Szczególnie podkreślam tę obecność, bo otrzymaliśmy ogromne wsparcie rzeczowe i organizacyjne. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizację koncertu osobom. Szczególnie gorąco dziękuję też pracownikom Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu za życzliwość i wsparcie. Należy tez podkreślić wsparcie lokalnych mediów, za które dziękujemy. Na koniec chciałabym podziękować widzom, którzy zechcieli to popołudnie spędzić z nami i poznać piękno ukraińskiego folkloru.
Koncert zainaugurowała „Dumka” tańcem „Chleb i sól” a później w muszli koncertowej królowała młodość, piękno muzyki, tańca i strojów. W finale „Żurawka” zaśpiewała, w oryginalnej interpretacji, utwór „Świeca” a na koniec, wspólnie oba zespoły pożegnały nas „Kaliną” i był to dla wszystkich wzruszający moment.
Wraz z młodzieżą wystąpiły Oksana Shankowska – wiolonczela oraz Natalia Demish – skrzypce. Choreografem jest Maryna Radushyna a młodzieżą opiekowały się Panie: Danuta Babiak i Alicja Krawczuk.
Koncert mógł być zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu ze środków programu mikrodotacji Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO- Warmia Mazury Lokalnie 5” dofinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030 oraz pomocy sponsorów zarówno prywatnych jak i instytucji a są to: firma ANIKA Anna i Kazimierz Borejko, Mennonickie Inspiracje oraz Mirosław Lewczuk, Martyna Mieczkowska i Elżbieta Mieczkowska. Partnerami byli: Gmina Elbląg, Środkowo-Europejskie Centrum Szkolenia Młodzieży z Górowa Iławeckiego przy Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu, Mennonickie Inspiracje z Władysławowa, Stowarzyszenie Integracja-Współpraca-Aktywność we Władysławowie.
A co jeszcze wydarzy się w projekcie? – bo oczywiście będzie ciąg dalszy – będziemy informować.
Elbląskie Towarzystwo Kulturalne
Tak im wesoło przecież u nich w kraju wojna a u nas śpiewają i się śmieją
smieją się ,bo tu mają raj
trwa powolna ukranizacja polski. a polacy spia tak jak spali w czasach kowidianizmu. twarze zasloniete maseczkami niczym konie ktorym sie zaklada klapki na oczy. jak mawiali koledzy donka polska istnieje tylko teoretycznie i to sie zaczyna wlasnie dziac.
Ale durne komentarze. Ludzie!! Ogarnijcie się!
Ale durne komentarze. Ludzie!! Ogarnijcie się!
W nocniku-trwa powołana kaczyzacja Polski może dowiedz się czy muszla w bazantarni nie jest już przypadkiem imienia sam wiesz kogo
Ja tam widze chlopaczkow w wieku poborowym, czas pomoc im wrocic do siebie. Dziewczyny moga i wrecz powinny zostac w zwiazku z och niedoborem na lokalnym rynku.
a czerwona kalina była spiewana i pokaz rezania lachów
Do Upadły Harley....w/w zespoły w artykule nie są z Ukrainy,więc nie mogą chłopcy być powoływani do wojska.Swoja drogą,artykuł bardzo spóźniony czasowo i o występujących od redakcji przydałoby więcej szczegółowych informacji, to uniknęlibyśmy takich komentarzy z braku wiedzy osób kometujacycg