Już od poniedziałku, 1 lipca, turyści i elblążanie będą mogli skorzystać z wakacyjnych propozycji, oferowanych w Bramie Targowej. Elbląscy muzealnicy przeniosą ich w czasy krzyżackie, opowiedzą o broniącym miasta piekarczyku, zaprezentują dawne gry i zabawy.
„Brama do przeszłości” to wakacyjne animacje historyczne na Starym Mieście, prowadzone przez edukatorów z Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu przy wsparciu Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Elblągu i elbląskich rekonstruktorów historycznych. Miejscem spotkań jest Brama Targowa. Tu też znajdzie się stary elbląski tramwaj, będący letnią atrakcją turystyczną. Przez całe wakacje, między poniedziałkiem a piątkiem w godz. 10.00-13.00, okolice dawnej bramy do miasta na Starym Rynku będą miejscem spotkań z historią Elbląga. Zajęcia „Brama do przeszłości” to dawne gry i zabawy ruchowe, historyczne i współczesne gry planszowe i zręcznościowe, zabawy plastyczne z przeszłością w tle, salon dawnych przebrań, mini-wystawa zdjęć przedwojennego Elbląga i sporo innych ciekawostek. Ta część przeznaczona jest głównie dla najmłodszych w wieku od kilku do kilkunastu lat.
Są też propozycje dla całych rodzin, mieszkających w Elblągu i dla odwiedzających miasto. Każdego z wakacyjnych dni między poniedziałkiem a piątkiem, o godz. 12.30 odbędzie się oprowadzanie po Bramie Targowej, połączone z opowieścią legendy o piekarczyku. Wstęp jest wolny.
Natomiast w każdy wakacyjny poniedziałek, w godz. 10.30 – 12.00 prezentowane będą chętnej młodzieży i osobom dorosłym „Opowieści o przeszłości” – popularne ujęcia różnych ciekawych aspektów przeszłości. Pierwsze spotkanie, które odbędzie się w poniedziałek 1 lipca, nosi tytuł „Wojenna propaganda w filmie animowanym” i prowadzone będzie przez Piotra Adamczyka.
Muzealni specjaliści od atrakcyjnego uczenia historii przygotowali też specyficzne, tematyczne tygodnie historyczne. Pierwszy z nich rozpocznie się 22 lipca, czyli w dawne święto z czasów PRL-u. I czasy „demokracji ludowej” będą towarzyszyły spotkaniom tego tygodnia aż do piątku. Będą prezentacje przedmiotów z tamtych czasów, akcja zbierania pamiątek, pokazane zostaną zabawki i dawne gry podwórkowe. Będą też akcenty poważniejsze, w tym poniedziałkowa opowieść o Elblągu w 1970 roku i jego roli podczas strajków robotników Wybrzeża.
Wszystkie zajęcia w ramach akcji „Brama do przeszłości” są bezpłatne.
Tomasz Gliniecki
Kierownik Działu Edukacji i Promocji
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Prawdziwego Piotra Adamczyka? ;)
Wspaniałą sprawą by było gdyby pojawili się krzyżacy w strojach rycerskich i polscy rycerze na tej uliczce koło bramy.Kamerka internetowa powinna być na Bramie Targowej -popatrzmy jak pięknie wygląda Starówka na tym zdjęciu w artykule.