Tegoroczna, VII „Elbląska Biesiada Specjala” upłynie w iście biesiadnej atmosferze. Impreza jak co roku nawiązuje do tradycji i historii elbląskiego browarnictwa, a piwo odgrywa w niej pierwszoplanową rolę. Biesiada to również doskonała zabawa przy muzyce, która w tym roku będzie niezwykle różnorodna. Rock, folk, reggae i muzyka klezmerska - program imprezy został dobrany tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Siódma edycja biesiady będzie szczególna również z powodu przypadającego na ten rok jubileuszu 140-lecia istnienia Browaru w Elblągu. W roku 1872 , czyli dokładnie 140 lat temu, powstał w Elblągu pierwszy przemysłowy browar w mieście, zbudowany przez Towarzystwo Akcyjne „Browar Elbląski” w miejscu dawnego dworku mieszczańskiego "Angielski Zdrój".Browar został w 1880 roku przejęty przez spółkę "Brauerei English Brunnen", czyli Browar Angielski Zdrój" i ta nazwa zachowała się do 1945 roku. Obecny browar jest bezpośrednim kontynuatorem tych wspaniałych tradycji warzenia piwa w naszym mieście. Jest też jednym z największych i najbardziej nowoczesnych browarów w Polsce.
Elbląska Biesiada od początku odbywa się w otoczeniu murów naszej Starówki, co też podkreśla jej wyjątkowy charakter i odwoływanie się do tradycji.
8 września na Dziedzińcu Centrum Sztuki Galeria EL zagrają zespoły: Meadow Quartet, Shannon, Habakuk oraz gwiazda wieczoru, którą będzie zespół IRA. Oprócz koncertów Sponsor imprezy jak co roku przygotował dla publiczności liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Imprezę poprowadzi Alex Wicka, dziennikarz radiowy
i telewizyjny.
Organizatorem Biesiady jest Elbląska Orkiestra Kameralna, a jej wyłącznym Sponsorem Browar w Elblągu - producent marki Specjal.
Alex Wicka, dziennikarz radiowy i telewizyjny. Karierę w mediach rozpoczął w Radiu Plus. Produkował i prowadził swoje autorskie programy. Współpracował między innymi z TVP, RMF FM oraz muzyczną stacją MTV prowadząc liczne letnie akcje koncertowe.
Decyzją UEFA został zaangażowany do roli Host Speakera/Gospodarza podczas turnieju UEFA Euro 2012 na 4 meczach w Gdańsku. Tym samym jest jednym z czterech dziennikarzy na terenie Polski, a nawet na terenie Europy którzy zostali powołani do reprezentacji…
Meadow Quartet powstał w 2009 roku w Gdańsku. Tworzy go czterech znakomitych instrumentalistów, każdy specjalizujący się w innym gatunku muzycznym, ale przede wszystkim, to cztery współdziałające muzyczne osobowości (Marcin Malinowski – klarnet, Michał Piwowarczyk (Elbląska Orkiestra Kameralna) – altówka, Piotr Skowroński – akordeon, Jarosław Stokowski – kontrabas). Muzyka zespołu jest próbą stworzenia płaszczyzny dla ścierających się wpływów: współczesnej kameralistyki, jazzu, muzyki improwizowanej, muzyki filmowej oraz fundamentalnego spoiwa – tradycyjnej muzyki żydowskiej.
Shannon to aktualnie jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawanych zespołów na polskiej scenie folkowej. Grupa plasuje się na stałe wśród profesjonalnych reprezentantów muzyki folk z Polski, rozpoznawalnych w wielu krajach Europy i świata. Charakterystyczną cechą stylu Shannon jest łączenie nurtów muzyki celtyckiej (irlandzkiej, szkockiej, bretońskiej) z rockiem, jazzem, czy popem, który choć modyfikowany, zawsze brzmi rozpoznawalnie i charakterystycznie. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki stałemu prowadzeniu zespołu przez lidera Marcina Rumińskiego, który prócz nieustannie rozwijanej umiejętności gry na irlandzkich whistlach, od lat przykuwa uwagę słuchaczy rzadko wykorzystywaną w tym nurcie umiejętnością śpiewu alikwotowego (Tuva, Mongolia). Dzięki swej niepowtarzalności, Shannon zdobył uznanie wielu słuchaczy i miłośników muzyki etno i folk na całym świecie.
Habakuk to zespół, który powstał w 1990 roku w Częstochowie. Przez wszystkie lata istnienia dał poznać się od jak najlepszej strony fanom muzyki reggae i nie tylko. Uznawany jest za jedną z czołowych grup tego gatunku. Dowodem na to są znakomite recenzje w prasie jak również zaproszenia na liczne festiwale zarówno w Polsce jak i za granicą. Przez wszystkie lata istnienia zespół zagrał ogromną ilość koncertów oraz występował na największych festiwalach, niejednokrotnie w charakterze gwiazdy. Dziś zespół jest jedną z najczęściej koncertujących polskich kapel, a – jak podkreślają na swojej stronie muzycy – w ciągu swojej działalności zagrał na wszystkich najważniejszych festiwalach reggae w kraju. Był gwiazdą Przystanku Woodstock, grał w Jarocinie, a także na Reggae Dub Festival, Ostróda Reggae Festival i wielu innych.
IRA to jeden z najpopularniejszych i najbardziej "kasowych" polskich zespołów grających łagodniejszą odmianę rocka. W tym roku zespół obchodzi 25-lecie istnienia. Miał okazję występować na wielu największych festiwalach rockowych w kraju. Intensywnie koncertuje w całej Polsce. Grupa jak do tej pory sprzedała ponad 2 mln. płyt. Podczas koncertów ich największe przeboje rozgrzewają publiczność do czerwoności. W 2010 r. zespół odniósł sukces na Festiwalu w Opolu - otrzymał trzy „SuperJedynki” w kategorii: Zespół Roku, Płyta Rock oraz „SuperJedynkę” za najlepszy występ.
Program „VII Biesiady Specjala”
17:00 Rozpoczęcie imprezy – prowadzenie Aleksander Wicka
17:10 Koncert zespołu Meadow Quartet
18:10 Konkursy dla publiczności – prowadzenie Aleksander Wicka
18:20 Koncert zespołu Shannon
19:30 Konkursy dla publiczności – prowadzenie Aleksander Wicka
19:40 Koncert zespołu Habakuk
20:50 Konkursy dla publiczności – prowadzenie Aleksander Wicka
21:00 Koncert zespołu IRA
22:30 Zakończenie imprezy
Redakcja
................................................... artykuł sponsorowany przez info.elblag.pl ...........................................
wszystko ok, igrzyska idą pełną parą, chleba brakuje, ale kogo to obchodzi. Drodzy dziennikarze , zapytajcie prosze jaśnie panującego prezia czy zamierza umyć chodniki na Starym Mieście po tzw święcie chleba. Syf tam jest niemiłosierny, czarne plamy z oleju, rozlane napoje, siki i wymiociny po pijanych kramarzach. My jako mieszkancy nie mamy najmniejszej ochoty płacić więcej za sprzątanie czegoś, co z naszej winy nie zostało zasyfione. Byłbym wdzięczny gdybyście zainteresowali się tym tematm
Ciekawe czy będzie jakies dobre piwo w sprzedaży czy tylko popłuczyny z Grupy Żywiec.
a co ma VII Biesiada Specjala wspólnego z Świętem Chleba? To impreza prywatnej firmy. Anonim, weź się ogarnij....
no cóż. jeżeli twierdzisz, że uczestnicy specjala bedą chodzili w powietrzu ...., wy się pobawicie, zostawicie co swoje ( odchody i żygowiny), a my z tym w poniedziałęm rano będziemy sie bujali do pierwszych śniegów. O to mi chodzi. Wszystkie imprezy masowe ogłaszane są wielkim sukcesem przez panujących ( uppsss, rządzących), a mieszkancy spijają niestety smród i brud jaki po nich pozostanie. I kto tu ma sie ogarnąć?
anonim idż i posprzątaj jak tak się martwisz,pseudo czyścioszku.zrobimy zrzutę zarobisz ze dwie dychy.
Niestety gdy ktoś decyduje się na zamieszkanie na starówce musi się liczyć z faktem odbywających się tam imprez. Tak było, jest i będzie. Aczkolwiek służby porządkowe na drugi dzień powinny posprzątać syf, jeżeli taki powstał, bo w końcu starówka jest wizytówką miasta :) A jeżeli chodzi o biesiadę, to mam nadzieję, że na piwo jakaś promocja będzie a nie za 5 zł za 0,5 litra sików z kega
widzę że nie których elblążan natłok imprez w Elblągu przytłacza, więc dam im radę - pojedzcie po kiełbaskę do galerii w Gdańsku
Ana Hana- liczyć z imprezami, to nie znaczy patrzeć z jak nasz majątek jest dewastowany. Anonim ma rację- siki, rzygi i plamy oleju, zdewastowane chodniki to widok na Starówce po Święcie chleba.... ;-( A że IRA zagra to CUDOWNIE!
ten kto sprzedal nasz elblaski browar grupie zywiec powinien juz wisiec powieszony za jaja na wierzy katedralnej i zostac rozdziobanym przez wrony. Zniszczyli wszystko co elblaskie,piwo EB to juz historia, a specjal smakuje gorzej niz szczochy wielblada. gruba zywiec i jej produkty to shit!
zbieram podpisy żeby to szemrane towarzystwo wypieprzyć z podwórka dość tego syfu na mojej posesji koncerty robić sobie na lotnisku!!!!! mam prawo do odpoczynku a nie słuchanie opowieść dresów przeplatanych kur. chu nie wspomnę o laniu gdzie popadnie