Środa, 15.05.2024, Imieniny: Zofia, Jan, Izydor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Zajrzyj w przeszłość miasta

01.08.2012, 09:04:20 Rozmiar tekstu: A A A
Zajrzyj w przeszłość miasta

Podczas Dni Elbląga będzie wyjątkowa możliwość zajrzenia w przeszłość miasta. Przez trzy dni można będzie zobaczyć jego pozostałości z czasów najdawniejszych, z XIII - XIV wieku. Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu zaprasza chętnych od piątku do niedzieli, o godz. 12.00. W piątek o godz. 10.00 w Muzeum rozpocznie się też festyn „Wszystko gra”, pełen gier i zabaw z historią w tle.

Elbląscy archeolodzy badają aktualnie część muzealnego dziedzińca, będącą niegdyś strefą gospodarczą w najbliższych okolicach zamku krzyżackiego. Badania są związane z mającą nastąpić niebawem modernizacją obiektu Podzamcza, który będzie unowocześniany w ramach programu transgranicznego Litwa - Polska - Rosja.

- Jest to dla nas niepowtarzalna szansa – tłumaczy kierujący pracami dr Mirosław Marcinkowski z elbląskiego muzeum. – Ten teren nigdy nie był badany archeologicznie, a jest jednym z najciekawszych, bo może nam wiele powiedzieć o okolicach zamku i początkach miasta.

Prace archeologiczne trwają już od kilkunastu dni, ale na Dni Elbląga muzeum specjalnie przygotowało możliwość obejrzenia efektów działań i zorganizowało oprowadzanie po terenie wykopalisk przez fachowców, którzy przybliżą chętnym Elbląg z jego początków. Do takiego, najdawniejszego miasta, dokopali się aktualnie badacze. Odsłonięte zostały fragmenty drewnianej zabudowy z XIII – XIV wieku. Najmłodsza jest drewniana droga, która prawdopodobnie prowadziła przez tereny zamkowe. Niżej znaleziono dwa poziomy zabudowań drewnianych z solidnych kłód. Co ważne, wszystko znajduje się w towarzystwie grubej warstwy spalenizny, a to potwierdza przekazy, że drewniany Elbląg ulegał wielkim pożarom. Są też znaleziska drobniejsze – ostroga, grot strzały, dwa zgrzebła, części okuć pasa. Nie brakło też fragmentów ceramiki i kości zwierzęcych. Ciekawostką jest duża ilość odnalezionego spalonego zboża.

- Badania nie są zakończone, więc na razie trudno jest wysnuwać wnioski – zastrzega dr Marcinkowski. - Jedną z najważniejszych spraw będzie teraz datowanie próbek drewna, które odpowiedzą nam dokładnie, z jakimi czasami mamy do czynienia. W przyszłości chcielibyśmy mieć szansę przebadania całego założenia zamkowego.

Dla wyjaśnienia, Elbląg był jednym z ważniejszych miast średniowiecznego państwa krzyżackiego i tutejszy zamek był solidną warownią. Został jednak zdobyty przez mieszczan w 1454 roku, po czym sukcesywnie niszczał i ostatecznie został rozebrany. Część terenów zamkowych mieściła się na obszarze dzisiejszego Muzeum Archeologiczno – Historycznego. Archeolodzy będą prezentowali miejsce badań od piątku do niedzieli, czekając na elblążan o godz. 12.00.

Muzeum zaprasza też elblążan, a przede wszystkim dzieci, w piątek 3 sierpnia od godz. 10.00 na spotkanie „Wszystko gra”, z grami i zabawami od czasów najdawniejszych po współczesne. Motywem przewodnim będzie rytm w dawnych czasach, a przeróżnych niespodzianek nie zabraknie.

 

Tomasz Gliniecki

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0948078632355