Wczoraj, 26 czerwca, w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” odbyła się konferencja prasowa oraz występy podsumowujące działalność edukacyjną „Światowida” w roku 2011/2012.
Od niedawna powraca się do tematu edukacji kulturalnej i mówi o tym, jak jest ważna dla harmonijnego rozwoju najmłodszych. Z poprawą jej stanu zmaga się Ministerstwo Edukacji oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale już teraz mówi się o pokoleniu straconym dla kultury, którego nigdy nie nauczono obcować z kulturą i które nie ma wyrobionych nawyków uczestniczenia w kulturze.
Wobec słabości edukacji artystycznej w szkołach ofertę ciekawych zajęć plastycznych, muzycznych czy tanecznych uzupełniają instytucje kultury, które zatrudniają wykwalifikowanych instruktorów. Uczestniczą w nich dzieci, których rodzice świadomi są tego, jak ważne jest oswajanie się z kulturą i pielęgnowanie pasji od najmłodszych lat.
W „Światowidzie” działają sekcje: plastyczne (z różnych technik oraz skierowane do różnych grup wiekowych), teatralne, muzyczne, taneczne i fotograficzna. Ponadto prowadzonych jest wiele innych działań edukacyjnych – wśród nich zakrojona na szeroką skalę edukacja filmowa, ale także plenery artystyczne, konkursy takie jak CERAMIONY lub KOMPOZYCJE, cykl edukacyjny „Skrzat w podróży przez świat” czy spotkania z cyklu „Twarzą w twarz”. Część z nich jest bezpłatna, za udział w niektórych pobierane są niewielkie opłaty. Instruktorzy "Światowida" prowadzą również szkolenia edukacyjne w regionie, współpracując z tamtejszymi domami kultury i stowarzyszeniami.
W samej edukacji kinowej od października do czerwca wzięło udział 18 000 uczniów, a w sekcjach tanecznych co miesiąc tańczy około 200 osób.
- Uczestnicy sekcji w ciągu roku odnoszą wiele sukcesów, o których na bieżąco informujemy na naszych stronach internetowych – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. – Jako instruktorzy pomagamy im w pracy, wysyłamy na konkursy i turnieje, a na końcu, jako „Światowid” cieszymy się z ich osiągnięć.
Po konferencji rezultaty pracy instruktorów można było zobaczyć na holu głównym i na Scenie Na Piętrze. Ci, którzy chcieli popróbować swoich sił w różnych dziedzinach plastycznych mogli to zrobić w pracowniach „Światowida”. Reszta śpiewała i tańczyła wraz z grupami wokalnymi – „Skaczące nutki” i „Teen tones”, które przez cały rok ćwiczyły pod okiem Macieja Skrzypczaka. Potem, przy afrykańskich dźwiękach dzieci malowały ogromne słońce, żyrafy i antylopy, na rozłożonej w holu głównym płachcie papieru. Na koniec grupa teatralna StukaTo wystawiła spektakl o królestwie, które nawiedził chochlik i sprawił, że wszystko w nim było krzywe.
Publiczność podczas wszystkich występów bawiła się znakomicie, a wykonawców nagradzała gromkimi oklaskami.
Spotkanie było również okazją do zapoznania się z pełną ofertą zajęć edukacyjnych "Światowida" dla tych, którzy chcieliby w nich uczestniczyć od września. Można było porozmawiać z instruktorami, sprawdzić w jakich działaniach odnajdą się najmłodsi, a jakie skierowane są do tych nieco starszych i ...zapisać dzieci na zajęcia od nowego roku szkolnego, bo już teraz są na nie chętni.
- Zainteresowanie sekcjami jest co roku coraz większe, oferta sekcji będzie dostępna w sierpniu, a wczoraj była okazja do zapisania się na zajęcia dla tych, którzy już wiedzą, że chcą rozwijać swoje pasje w konkretnych dziedzinach - dodaje Teresa Miłoszewska, kierownik Działu Edukacji Kulturalnej w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid".
Galeria zdjęć dostępna jest na stronie.
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid