W Galerii EL już po raz piąty odbędzie się Noc Muzeów. W tym roku muzycznie uraczy nas formacja Hati oraz Jacaszek z najnowszą produkcją Glimmer, a obejrzeć będzie można wizualizacje gościa z Czech, Pavla Mrkusa. Serdecznie zapraszamy 19 maja o godz. 22:00. Wstęp 2 zł (w cenie okolicznościowy znaczek) lub 20 nakrętek, które wesprą zakup wózka dla Tomka Talarka.
Są takie noce, podczas których szkoda zasypiać. Do takich na pewno należy Noc Muzeów, która już na stałe weszła do repertuaru corocznych imprez, organizowanych przez Galerię EL. Ubiegłoroczna edycja przyciągnęła do Galerii tłumy – mamy nadzieję, że i w tym roku nasz repertuar okaże się atrakcyjny i frekwencja dorówna tej z roku 2011. W tym roku także światło i dźwięk i także w międzynarodowym towarzystwie.
JACASZEK
Kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Ma na swoim koncie trzy autorskie albumy, ilustracje muzyczne do poezji i prozy, muzykę̨ teatralną i filmową, słuchowiska. Współpracuje z muzykami, choreografami, artystami tworzącymi nowe media i performerami, a także z malarzami, poetami, pisarzami. Jest jednym z kuratorów Festiwalu C3 / Club Contemporary Classical/, który w 2011 roku odbył się w Berlinie, Essen i Gdańsku.
Najnowszy album „Glimmer” (2011 Ghostly Internationall/Gussstaff), który zostanie zaprezentowany podczas sobotniego koncertu, to kontynuacja poszukiwań nowej, kameralnej, elektroakustycznej formy muzycznej.
Subtelne, niedopowiedziane, zanikające partie elektroniki dopełnia brzmienie klawesynu (Małgorzata Skotnicka), klarnetu basowego (Andrzej Wojciechowski) i metalofonu (Jacaszek). „Glimmer” poprzez barwę i harmonię przywołuje skojarzenia z barokową kameralistyką, ale obecność klarnetu, metalofonu, charakterystyczne frazy elektroniczne nadają muzyce Jacaszka nową, unikalną formę, przybliżając go do takich współczesnych twórców jak Ben Frost, Colleen czy Tim Hecker.
Jacaszek: „Moja muzyka to bardzo ambitny plan: chcę stworzyć własny, osobisty i rozpoznawalny język muzyczny, w którym elektroniczna manipulacja nagranym dźwiękiem, wykorzystanie nowoczesnej technologii samplingu, wzbogaci tradycyjne instrumentarium akustyczne. Motywacją tych eksperymentów jest rzecz bardzo prosta i trudna zarazem: odnajdywanie ukrytego i uniwersalnego piękna.”
HATI
to grupa muzyczna, bazująca na brzmieniu instrumentów akustycznych - etnicznych i obiektów z recyklingu, łącząca w sobie eksperymenty na polu muzyki rytualno-medytacyjnej i improwizowanej. Zespół został założony w Toruniu w 2001 r. przez Rafała Iwańskiego i Dariusza Wojtasia, od 2006 występowali jako trio z Rafałem Kołackim, od 2007 grają jako duet Iwański/Kołacki, z gościnnymi występami Dariusza Brzostka i innych muzyków. Grupa zagrała kilkaset koncertów w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Francji.
Muzycy pojawili się także na wielu festiwalach, jak m.in.: Equinox Festival w Londynie, Laut und Luise Festival w Getyndze, Bleisound Festiwal w Monachium, Audio Art Festival w Krakowie, Wrocław Industrial Festival, Festiwal w Krajobrazie w Inowłodzu, Międzynarodowe Prezentacje Muzyczne Ambient w Gorlicach, Open’er Festival w Gdyni. Współpracowali koncertowo i studyjnie z wieloma artystami, m.in. takimi jak Z’EV, John Zorn, Peter Votava, Robert Curgenven, Andrzej Przybielski, Mirosław Rajkowski, Marek Styczyński (Cybertotem Remix Project), Raymond Salvatore Harmon (video). Grupa wydała kilka płyt, które zostały bardzo dobrze przyjęte w prasie muzycznej i wśród słuchaczy, zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju.
Pavel MRKUS
artysta wizualny, VJ performer. Pracuje w dziedzinie mediów cyfrowych, tworzy instalacje wideo i site specific. Ukończył Akademię Sztuki, Architektury i Designu w Pradze. Rezydent Uniwersytetu Toyama w Japonii. Jego sztuka to połączenie zaawnasowanej technologii i duchowości, wypływających z tradycji Zachodu i Wschodu. Jego prace prezentowano na Biennale w Wenecji, Centrum Pompidou i Muzeum Sztuki w Chelsea.
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL