19 kwietnia w sali kameralnej kina „Światowid” miała miejsce prezentacja dziesięciu polskich filmów krótkometrażowych. To już czwarta edycja tego festiwalu na terenie nie tylko trzydziestu czterech miast z całej Polski, ale również czternastu miast zagranicznych. Organizatorowi imprezy, Fundacji Ad Arte, udało się ponownie powiększyć obszar imprezy i zachęcić do przeglądu filmów młodych, zdolnych twórców.
Tym razem festiwal przybrał nieco inną formę niż dotychczas. Każdy z widzów przy wejściu na salę kinową otrzymał formularz, w którym głosował na wybrany przez siebie film. Po zebraniu wyników z wszystkich festiwalowych miast, jedna z produkcji otrzyma Główną Nagrodę Festiwalu w wysokości 10 tyś. złotych. Decyzja nie należała do najłatwiejszych, bo każda prezentacja była oryginalna. Wyświetlone zostały animacje, teledyski, dokumenty, fabuły i eksperymenty.
Kluczowe znaczenie w filmach miała często muzyka, będąca doskonałym tłem i uzupełnieniem obrazu, wpływająca na emocje odbiorców. Jednak niektóre produkcje zrezygnowały z dźwięku na rzecz dokładnego przedstawienia myśli, problemu w ciszy i skupieniu. Były również filmy wywołujące śmiech wśród publiczności dzięki zastosowaniu zaskakujących pomysłów. Trzeba podkreślić, że są to produkcje niezależne, niekomercyjne, często debiutanckie i studenckie. Drugą nagrodę festiwalu w wysokości 5 tyś. złotych przyzna Profesjonalne Jury. Festiwalowi towarzyszył również konkurs fotograficzny.
Wyświetlono następujące filmy:
1. Wszystko w porządku
Reż. Filip Lisowski / 2011 / 11'
2. Telogen
Reż. Alan Kępski / 2012 /4'
3. Snępowina
Reż. Marta Pajek / 2011 / 14'
4. Rozmowa
Reż. Piotr Sułkowski / 2011 / 17'
5. Zwierzę bez nogi (Fisz Emade)
Reż. Jakub Drobczyński, Tymon Tykwiński / 2011 / 4'
6. Siłaczka
Reż. Aleksander Pawluczuk / 2012 / 7'
7. Isla
Reż. Małgorzata Grygierczyk / 2011 / 1'
8. Noise
Reż. Przemysław Adamski, Katarzyna Kijek / 2011 / 7'
9. Nauka jazdy
Reż. Emi Mazurkiewicz / 2011 / 13'
10. Krzyżówka dnia (Brodka)
Reż. Krzysztof Skonieczny / 2011 / 4'
- Zawsze jest miejsce i czas na to, żeby raz w roku pokazać krótkie, polskie filmy – mówiła Natalia Klonowska, kierownik kina „Światowid”. - Myślę, że Short Waves jest doskonałą formą, by zobaczyć cały przegląd. Jesteśmy zawsze otwarci na takie inicjatywy. Krótkie filmy mają duży oddźwięk, są ciekawe, tak jak mówią organizatorzy festiwalu: „nie zdążymy się na nich znudzić”.
Adrianna Dąbkowska, klasa medialna