Koncertem Anny Marii Jopek zakończyła się XVI edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa ...Czy to jest kochanie? Podczas Koncertu Galowego wręczone zostały nagrody dla najlepszych recytatorów, wykonawców piosenki poetyckiej i uczestników prezentacji konkursowych w kategorii teatrów jednego aktora.
XVI Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa ...Czy to jest kochanie? trwał cztery dni - od 29 marca do 1 kwietnia. W tym czasie w "Światowidzie" można było zobaczyć spektakl "Drugi rozdział" w wykonaniu Tamary Arciuch, Darii Widawskiej, Bartka Kasprzykowskiego i Piotra Grabowskiego, usłyszeć co fascynuje Bartosza i Mariana Opanię, usłyszeć recital ubiegłorocznej laureatki Festiwalu Małgorzaty Żurańskiej - Wilkowskiej oraz poczuć polską duszę w naszej muzyce podczas koncertu Anny Marii Jopek "Polanna". Festiwal to także prezentacje konkursowe w trzech kategoriach: piosenki poetyckiej, która po raz pierwszy wyszła poza "Światowid" i zagościła w Klubie Muzycznym Mjazzga, recytacji i teatrów jednego aktora.
W składzie jury, które wybrało laureatów zasiadali:
Janusz Majcherek - krytyk teatralny, wykładowca. Był prodziekanem Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz redaktorem naczelnym czasopisma "Teatr".
Jan Poprawa to polski historyk, publicysta i krytyk muzyczny. Znany i uznany, upowszechnia kulturę w różnorodnych formach. Wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Gloria Artis”, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury.
Jarosław Wasik to z wykształcenia aktor-wokalista i kulturoznawca, zaś z zamiłowania dziennikarz, autor tekstów. Jest laureatem koncertu "Debiuty" KFPP Opole'94, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Zamkowych Spotkań "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie i wielu innych festiwali. Wydał cztery autorskie płyty. Jest również członkiem Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i dyrektorem artystycznym Festiwalu "Poetycka Dolina".
Jan Janga Tomaszewski - aktor, kompozytor i bard w jednej osobie. Z wykształcenia jest aktorem, to absolwent PWST w Krakowie, na co dzień związanym z Teatrem Ateneum. Grywa w filmach i serialach, swojego głosu użycza również w dubbingu. Debiutował w 1977 roku w filmie "Indeks". Zagrał m.in. w obrazach: "Królewskie sny", "Panna Nikt", "Miasteczko", "Stara baśń", oraz w wielu serialach. Jego drugą pasją jest gra na gitarze. Sam się jej nauczył i opracował indywidualny styl grania. Z czasem zaczął pisać muzykę i słowa do piosenek.
Paweł Płoski - urodził się w 1981 r. To absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Jest kierownikiem działu literackiego w Teatrze Narodowym, członkiem redakcji miesięcznika „Teatr” i zespołu czeskiego dwumiesięcznika „Svět a divadlo”. Współpracuje z Fundacją Pro Cultura - m.in. kierował zespołem ds. teatru w ramach pracy nad „Programem rozwoju kultury w Warszawie w latach 2009-2020”. Pochodzi z Elbląga i jest członkiem Rady Programowej Centrum Sztuki Galeria El.
Przewodniczący jury mówił Janusz Majcherek mówił podczas koncertu o werdykcie: "To suchy komunikat, ale stoją za nim trzy dni chwil pięknych i głębokich".
A nagrodzeni zostali:
Grand Prix (ufundowane przez Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego):
Dorota Iwanicka - recytacja - Świdnik (2500 zł)
Jarosław Zoń - recytacja - Mszana Dolna (2500 zł)
Nagrody - piosenka poetycka:
I miejsce (nagroda 1800 zł) - Paulina Walendziak - Świecie (nagroda pieniężna + nominacja na Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie)
II miejsce (nagroda po 1000 zł) - Agnieszka Kostencka - Wejherowo, Monika Parczyńska - Strzeszkowice Duże
III miejsce (nagroda po 800 zł) - Karolina Filec - Rybnik, Alicja Piątek - Elbląg
Nagrody - recytacja:
6 równorzędnych nagród (po 1000 zł):
Przemysław Sowa - Łódź
Piotr Kogut - Ostrowiec Świętokrzyski
Monika Reks - Tychy
Bartosz Kowalczyk - Drawsko Pomorskie
Mirosława Micek - Dębica
Kacper Sulowski - Kraśnik
Nagrody - Teatry jednego aktora:
Marta Lisiewicz - Poznań - wyróżnienie (500 zł)
Nagroda specjalna jury - wyjazd do SPA (fundator: Hotel Anders**** resort& spa w Starych Jabłonkach):
Marta Lisiewicz - Poznań
Nagroda Prezydenta Elbląga w wys. 4 tys. zł została podzielona pośród laureatów w kategorii piosenka poetycka.
Nagrodę dla najlepszego elblążanina w prezentacjach konkursowych, 1000 zł, otrzymał Jan Lechwar, występujący w kategorii teatry jednego aktora.
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Dużo ten Pan Zoń dostał "2500 tyś zł" nie ma żadnej kontroli tekstu?