Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza wszystkich chętnych do udziału w bezpłatnych warsztatach poezji spoken word, odbywających się 24 i 25 marca w ramach projektu Miasto_Słowo_Dźwięk, poświęconego formom przestrzennym.
Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie: 55 232 53 86 lub mailowo: marta@galeria-el.pl. Ponieważ grupy nie będą zbyt liczne ilość miejsc jest ograniczona.
Poezja spoken word jest poezją niepozbawioną społecznego komentarza. Spoken word to bezpośrednia konfrontacja twórcy z publicznością. W Polsce spoken word zaistniał dzięki slamom poetyckim - skrzyżowaniu poezji i performance'u, stawiającemu na pierwszym miejscu kontakt poety z ludźmi, którzy słuchają jego wierszy. Warsztaty spoken word/slam poetry są najlepszą formą doświadczenia różnicy pomiędzy poezją pisaną z myślą o scenie, od tej pisanej z myślą o kartce.
Zajęcia prowadzone będą przez jednego z najlepszych slamerów w Polsce - Wojtka „kidda” Cichonia. Jest organizatorem imprez performance poetry, m.in. realizowanego w Warszawie w ramach projektu „Wiersze w metrze”, festiwalu Spoke'N'Word, comiesięcznego slamu poetyckiego w Warszawie, sceny spoken word na festiwalach muzycznych Free Form Festival i Assymetry Festival czy warsztatów spoken word. Od 2003 roku prezentuje swoje utwory spoken word na scenach Polski i reszty świata (Niemcy, Czechy, Holandia, Wielka Brytania, Węgry, Hiszpania, Ukraina, Chiny, Jaopnia).
Jako Kidd wydał 8 płyt pod szyldem skwer.org – współtworząc takie projekty muzyczne jak ddekombinacja, Międzymiastowa, Osete. Grał koncerty i prezentował swoją twórczość spoken word przed m.in. Dälek, Mouse on The Keys, Beans (Anti-Pop Consortium). W 2011 roku rozpoczął studia doktoranckie na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Neofilologii. Więcej informacji na temat Wojtka i tego czym się zajmuje można znaleźć na stronie www.wojtekidd.org
Podczas kilku pierwszych spotkań warsztatowicze poznają zjawisko poezji spoken word, nauczą się jak występować ze swoimi tekstami przed publicznością, dowiedzą się na co zwrócić uwagę przy pisaniu poezji, która ma zaistnieć na scenie a nie na kartce papieru, napiszą swoje pierwsze teksty dzięki prostym ćwiczeniom z creative writing. Te nowo zdobyte umiejętności przydadzą się im podczas reszty spotkań - młodzi poeci performerzy będą mieli za zadanie stworzyć poetycki spektakl inspirowany fenomenem form przestrzennych znajdujących się na terenie Elbląga.
Ich kształt, barwa, historia, otoczenie, będą inspirować młodych performerów do stworzenia 30-40 minutowego przedstawienia składającego się z tekstów ich autorstwa, nagrań będących wynikiem warsztatów z fieldrecordingu oraz wizualizacji stworzonych przez doświadczonego VJa. Na warsztaty składa się kilka weekendowych sesji oraz stała opieka nad powstającymi tekstami i pomysłami poprzez internet. Kulminacją warsztatów będzie poetycko-wizualny performance w Galerii EL, na który zostaną zaproszeni mieszkańcy Elbląga.
Projekt „miasto_słowo_dźwięk / warsztaty z formami przestrzennymi” został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu EDUKACJA KULTURALNA.
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL