W czwartek, 29 grudnia, o godz. 12:00, w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" podsumowano roczny projekt "Twórcza Terapia" - edycja 2011.
„Twórcza terapia" to projekt już od kilku lat realizowany przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid", jego koordynatorem jest Teresa Miłoszewska. Efekty rocznej pracy, takie jak uwrażliwienie na odbiór kultury i sztuki, na włączanie osób niepełnosprawnych w działania twórcze, będą się jeszcze przez długi czas przekładały na najbliższe środowisko, w którym żyją na co dzień uczestnicy projektu. Długofalowym celem programu jest zmiana sposobu postrzegania osób niepełnosprawnych poprzez ich możliwości, a nie ograniczenia.
W programie spotkania podsumowującego pracę podczas Twórczej Terapii, które odbyło się w miłej i rodzinnej atmosferze, znalazły się, m.in. spektakl "Odlot" w wykonaniu grupy teatralnej "Przebudzeni", działającej przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo, Koło w Ostródzie (reżyseria - Monika Kazimierczyk oraz Dariusz Wychudzki), wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczestników zajęć, prezentacja materiału filmowego z realizacji działań projektowych i warsztaty z decoupage. Na koniec, aby dobrze rozpocząć karnawał i poćwiczyć przed Sylwestrem odbyła się impreza taneczna dla niepełnosprawnych uczestników projektu poprowadzona przez wolontariuszy skupionych wokół CSE "Światowid".
Warto dodać, że w 2011 roku w ramach "Twórczej Terapii" zrealizowano kilka znaczących przedsięwzięć: cykliczne warsztaty z arteterapii (po raz pierwszy z oferty skorzystały m.in. dzieci z autyzmem), Letnią Szkołę Edukacji Artystycznej, Międzynarodowy Plener Artystyczny IMPRESJE, dwa konkursy ogólnopolskie - KOMPOZYCJE i CERAMIONY, 5. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne oraz wyjazdy osób niepełnosprawnych i młodzieży wiejskiej na spektakle do Teatru Muzycznego w Gdyni, Opery Bałtyckiej w Gdańsku, a także na spektakle festiwalowe ANIMO prezentowane w Kwidzynie.
Dlaczego Twórcza Terapia od lat uzyskuje dofinansowanie i warto ją kontynuować?
- Bo oferuje różnorodne działania skierowane do dużej liczby odbiorców, a żaden uczestnik nigdy nie był z programu niezadowolony - mówi Teresa Miłoszewska. - To zawsze dużo pozytywnych emocji i dobrej zabawy, a przy okazji możliwość zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności, a także nowych przyjaźni.
Organizatorzy: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu, Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art".
Projekt realizowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, PFRON oraz własnych.
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid