Niedziela, 19.01.2025, Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Morskie opowieści

06.12.2011, 10:20:12 Rozmiar tekstu: A A A
Morskie opowieści
fot. nadesłane

Galeria ZUM w środę, 7 grudnia, o godz. 18:00 zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa marynistycznego pt. „Morskie opowieści". Wstęp wolny.

Na wystawę składają się prace wybitnych marynistów polskich i zagranicznych, m.in. Mariana Moskwy, Antoniego Karola Suchanka, Harrego Schulza i Soter Małachowskiego - Jaxy ze zbiorów Sopockiego Domu Aukcyjnego.

Marian Mokwa (1889 -1987)

Marian Mokwa - znany malarz marynista; w latach 1907-1909 kształcił się w Akademiach Sztuk Pięknych w Norymberdze i w Berlinie, a równocześnie wiele podróżował odwiedzając, m.in. Szwecję, Francję, Włochy, Austrię, Rumunię, Bułgarię, Rosję. Był też w Serbii, Grecji, Albanii. Lata 1911-1915 spędził w Istambule, skąd wyjeżdżał jeszcze do Jerozolimy, Persji, Egiptu, Etiopii, Indii, Mongolii, na Kaukaz i do Tybetu. W latach 1915-1917, powołany do armii pruskiej pełnił funkcje malarza - korespondenta wojennego. W roku 1917 osiedlił się na stałe w Sopocie. Tu rozwinął ożywioną działalność artystyczną, biorąc udział w licznych wystawach w kraju i za granicą (Monachium, Berlin, Sztokholm, Londyn, Triest i in.). Był inicjatorem i fundatorem budowy „Galerii Morskiej" w Gdyni - budynku mieszczącego salon wystawowy. Zgromadzony tam zbiór obrazów artysty (ok. 550 prac) został zniszczony w 1939 roku.

Antoni Karol Suchanek (1901- 1982)


Dzieciństwo spędził w Nowym Sączu. W latach 1917-22 studiował w krakowskiej ASP u Józefa Mehoffera i Teodora Axentowicza. Później studiował też grafikę w Bydgoszczy pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego. Był jednym z założycieli Koła Marynistów Polskich (1920). Jako członek zarządu warszawskiej Zachęty organizował tam Wystawy Morskie. Działał też w Lidze Morskiej i Kolonialnej, współpracował z utworzoną w 1934 r. Galerią Morską Mariana Mokwy w Gdyni. Po wojnie zamieszkał w Gdyni Orłowie. Malował pejzaże morskie, widoki portu w Gdyni, pracę w porcie, widoki stoczni. Obok widoków polskiego morza tworzył także pejzaże z Kaszub oraz z Sądecczyzny, gdzie się wychował. Po wojnie kontynuował nurt krajobrazów przemysłowych z portów i stoczni. W latach 1950-52, pracując na plenerach w stoczniach Gdańska, Gdyni i Szczecina, stworzył cykl rysunków ołówkiem i kredkami zatytułowany: „Stocznia buduje". Wziął udział w tworzeniu wystroju plastycznego kilku statków. W 1980 roku otrzymał honorowe członkostwo Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Zmarł w Gdyni 19 listopada 1982 roku.

Soter Jaxa-Małachowski (1867 - 1952)


Studia artystyczne rozpoczął w szkole rysunkowej w Odessie. Następnie - w latach 1892 - 1894 uczył się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem F. Cynka, I. Jabłońskiego i Wł. Łuszczkiewicza, a po roku 1894 także w prywatnej szkole Stanisława Grocholskiego w Monachium. Po powrocie do kraju od 1902 stale mieszkał w Krakowie, skąd na dwa lata przeniósł się do Zakopanego, a w latach 1905, 1925 i 1928 podróżował do Włoch. Malował przede wszystkim krajobrazy - pejzaże nadmorskie, nokturny oraz motywy tatrzańskie i widoki miejskie. Z rzadka malował także portrety o „charakterze wyłącznie familijnym". Najlepsze prace artysty powstały przed I wojną światową, później, wobec konieczności zarobkowania często powielał własne pomysły. Uczestniczył w wielu wystawach, m.in. w Krakowie, Warszawie, we Lwowie, Łodzi, Poznaniu, Lublinie; w Krakowie miał też kilka wystaw indywidualnych.

Harry Schulz (1874 - 1958)

Urodzony w Elblągu. Malarstwa uczył się na Akademii w Królewcu, a potem w Monachium. Był niemieckim grafikiem, malarzem, rzeźbiarzem. Ilustrował książki i pisał artykuły. Malował przede wszystkim pejzaże, obrazy marynistyczne i portrety.

„Morskie opowieści" w Galerii ZUM przy ul. Kowalskiej 3-5 d, w środę 7 grudnia, o godz. 18.00. Wystawie zasadniczej towarzyszyć będzie wystawa prac malarskich i fotograficznych współczesnych artystów współpracujących z Galerią ZUM. Wystawa będzie czynna do 15 stycznia 2012 r. w godzinach pracy galerii, czyli od poniedziałku do czwartku od 12.00 do 17.00. Wstęp wolny.

 

Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.8269259929657