W grudniu ubr., gdy trwała akcja zbierania podpisów za zorganizowaniem referendum mającym na celu odwołanie Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego i RM, odbyło się spotkanie Władz Elbląga z Zarządem ZKS Olimpia Elbląg. Z ust włodarza naszego miasta padła wówczas deklaracja, że w 2023 r. stadion przy ul. Agrykola zyska podgrzewaną murawę. O zrealizowanie tej inwestycji Zarząd klubu prosił od lat. Czy ta obietnica zostanie spełniona?
Spotkanie Prezydenta Elbląga z Zarządem ZKS Olimpia Elbląg odbyło się 15 grudnia ubr. Przypomnijmy, że do 6 stycznia br. zbierane były podpisy za zorganizowaniem referendum mającym na celu odwołanie Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego i Rady Miasta.
Głównym tematem grudniowych rozmów było omówienie planów związanych z modernizacją stadionu przy ul. Agrykola 8. Przedstawiciele ZKS Olimpia Elbląg podkreślali, że najpilniejszą inwestycją jest budowa systemu ogrzewania murawy boiska. Do publicznej wiadomości poszła informacja, że z ust Prezydenta Elbląga padła w tej kwestii konkretna deklaracja. Różne elbląskie media opublikowały tekst „Stadion przy Agrykola będzie miał podgrzewaną murawę".
W tym materiale, który pojawił się również 15 grudnia ubr. na stornie Urzędu Miasta w Elblągu zacytowano Prezydenta Elbląga: – Prace dotyczące tej inwestycji rozpoczną się na początku 2023 roku. Dzięki temu klub ZKS Olimpia wiosną będzie mógł złożyć wniosek o przyznanie licencji na występy w I lidze i będzie spełniał wymogi określone przez Polski Związek Piłki Nożnej, dotyczące tej klasy rozgrywkowej – powiedział Prezydent Witold Wróblewski.
Z realizacją tej inwestycji w tym roku może być jednak problem, gdyż w budżecie Miasta na ten cel zabezpieczono jedynie 65 tys. zł. „Jedynie" gdyż tego typu inwestycja kosztować będzie znacznie więcej.
Na zwiększenie tych środków liczy prezes ZKS Olimpii Elbląg Paweł Guminiak. - W ciągu roku są możliwe zmiany budżetowe. Każda sesja Rady Miasta daje taką ewentualność i mamy nadzieję, że wtedy te środki zostaną zabezpieczone – mówił. - Pragniemy podziękować Panu Prezydentowi Witoldowi Wróblewskiemu jako środowisko olimpijskie za podjęcie tej inicjatywy ważnej dla naszego Klubu i Miasta, a wcześniej zrealizowanie budynku klubowego oraz oświetlenia stadionu - mówił Paweł Guminiak. - W ostatnim czasie również zostało zmodernizowane boisko przy Skrzydlatej - posiadające teraz system automatycznego nawodnienia oraz szatanie zostały wyremontowane. Dziękujemy za otrzymywane dotacje miejskie, które pozwalają na właściwe funkcjonowanie Klubu.
Wiemy, że gromadzone są materiały, które mają pomóc przygotować przetarg na budowę systemu podgrzewania, nawodnienia i wymianę murawy. Według mnie dobrze by było, gdyby te wszystkie sprawy były dopięte jak najszybciej, by po zakończeniu ligi w czerwcu budowa mogła się rozpocząć. Potrzeba 4-6 tygodni, aby ten system uruchomić, więc można na to wykorzystać przerwę między sezonami. Jest to wszystko realne do zrobienia tylko po drodze muszą zadziać się pewne rzeczy
– zaznaczył Paweł Guminiak.
Niebawem odbyć ma się kolejne spotkanie Władz Miasta z przedstawicielami Zarządu ZKS Olimpia Elbląg. - Będziemy podpowiadać, jak to można zrealizować. Oczywiście jest to obiekt miejski, więc inwestorem jest Miasto, MOSiR. My możemy jedynie sugerować pewne działania – dodał Paweł Guminiak. - Mam nadzieję, że z podgrzewanej murawy będziemy mogli korzystać w przyszłym sezonie.
Jakie środki są potrzebne, aby ta inwestycja została wykonana? - Są różne sposoby, drogi realizacji. To wszystko jest kwestia wyboru modelu – przyznał Paweł Guminiak. - Nie chciałbym mówić o kwotach, bo mogę powiedzieć za mało lub za dużo.
Uważam, że trzeba prześledzić, jak takie inwestycje realizowały MOSiR-y w innych miastach. Wiem, że są różne sposoby dostawy, np. podgrzewanie za pomocą prądu. Do tego mamy przygotowaną całą infrastrukturę, która powstała przy realizacji oświetlenia murawy, więc wszystko jest już doprowadzone. Podgrzewanie może też iść z sieci miejskiej. Wówczas będzie trzeba przygotować odpowiednie węzły, a na to potrzebne będą już większe środki. Rozbieżność cenowa może być bardzo duża. Kwestia na co zdecyduje się Miasto
– mówił Paweł Guminiak.
Czy podczas grudniowego spotkania z włodarzami Elbląga padły konkretne plany na zrealizowanie tej inwestycji? - O tym, żeby murawa była podgrzewana tak naprawdę rozmawiamy z Miastem od wielu lat – zaznaczył Paweł Guminiak. - Na spotkaniu przedstawiliśmy konkretnie, co jest potrzebne klubowi, aby móc złożyć licencję o pierwszą ligę. Wyniki sportowe pokazują, że taka konieczność może być potrzebna w przypadku awansu. Każdego roku przypominamy o tym i o to prosimy.
W tym roku nasza prośba została przyjęta i została zadeklarowana jej realizacja na 2023 rok. Było to w obecności dwóch wiceprezydentów, dyrektorów MOSiR-u, Departamentu Sportu, Inwestycji. Jeśli w takim gronie jest to powiedziane, jeśli ta deklaracja jest publikowana ze strony także Miasta na oficjalnego stronie, to jest to deklaracja, która jest wiarygodna tak jak inne obietnice, które zostały już zrealizowane przy naszym stadionie. Teraz tylko trzeba ją zrealizować. Liczymy, że nasza współpraca z Samorządem Lokalnym na czele z Panem Prezydentem Witoldem Wróblewskim będzie nadal dobrze się rozwijała i wspólnie będziemy mogli cieszyć się z sukcesu sportowego już na zakończenie tego sezonu w czerwcu 2023 roku
– stwierdził Paweł Guminiak.
Ludzie.Jak mieszkańcy z dziećmi i sami chcieli poślizgać się pojeździć na łyżwach to nie można bo prąd i mrożenie kosztuje.a tu dla garstki 100 ludzi murawa podgrzewana by sobie 2 razy w miesiącu pokopać????? Gdzie tu logika,a moE zapytać ludzi co ważniejsze!!!!!!!
Serio - kasa na kopaczy partaczy jest a na lodowisko dla dzieci nie ma ??? Kto tu decyduje o czymś takim ???
do Arek121 jak dla 100 kibiców jak średnia frekwencja wynosi 1122 osób. Po drugie mrożenie jest o wiele droższe niż podgrzewanie a w szczególności podczas takiej zimy kiedy zwykle temperatura jest powyżej zera.
Brak Kalbaru tej zimy świadczy o łajdactwie ludzi od sportu zarządzającym nim w mieście.
Chca miec podgrzewana murawe ?ok niech ci wielbiciele olimpi szmacianki sie dobrowolnie opodatkuja na ten cel i bedzie po sprawie bada miel;i podgrzewana murawe a od miejskiej kasy niech sie odwala sa inne pilniejsze potrzeby
ja też bym chciał mieć ogrzewanie podłogowe.zróbta mnie.
A na jakiego wuja wam potrzebna ta podgrzewana murawa? I tak grać nie potraficie patałachy. Jak zaczniecie grać dobrze i będziecie mieć sukcesy i awansujecie do 1 ligii, to wtedy miasto powinno pomyśleć o murawie. A nie - najpierw zróbcie murawę, a my awansujemy. Kolejność wam się pomyliła, chłopcy :)
ocieplenie klimatu, śniegu na lekarstwo, zimy brak, a wy chcecie grzać murawę? To jakiś chory pomysł, zróbcie zrzutkę na ten cel i niech mieszkańcy, wy i wasi kibice zadecydują, czy wszyscy będą chętni zrzucić sie po parę złotych bo to taki szczytny i bardzo potrzebny cel dla miieszkanców miasta;
Podgrzewana murawa na tym obiekcie, to tak jakby klimatyzację zamontować w polonezie.
Prezesie. Ile razy już Pan publicznie dziękuję za budynek klubowy i oświetlenie które zostały zrobione już kilka lat temu? Czy to nie obciach tak przez kilka lat cały czas dziekować ? ?