Prawdopodobnie w lipcu pętlę tramwajową na ul. Ogólnej opanują artyści, którzy pokryją malowidłami stojące w tym miejscu panele dźwiękochłonne. Historyczny mural, który będzie kontynuacją zrealizowanej w zeszłym roku pierwszej jego części, powstanie na pozostałych ekranach i prezentować będzie wydarzenia z historii Elbląga od XV do XXI wieku. Podobnie jak w roku ubiegłym, wykonawcą obrazów będzie elbląska artystka Adriana Ronżewska-Kotyńska wraz z zespołem.
Zaplanowane na ten rok prace, stanowić będą drugi i ostatni etap tworzenia historycznego muralu na ekranach akustycznych stojących na pętli Nad Jarem. Przypomnijmy, że z pomysłem naniesienia murali na panele dźwiękochłonne wyszedł w 2015 r. Tomasz Stężała. Elbląski historyk i autor wielu książek o przeszłości Elbląga, zgłosił do Budżetu Obywatelskiego wniosek dotyczący stworzenia obrazów przedstawiających wydarzenia z historii Elbląga.
Elblążanin zaproponował w swoim wniosku, aby budzenie świadomości historycznej mieszkańców Elbląga, odbywało się za pomocą ciągu ekspresyjnych obrazów przedstawiających najważniejsze, najciekawsze i tajemnicze wydarzenia z dziejów naszego miasta. Tomasz Stężała zaliczył do nich: Wikingów i osadę Truso, założenie miasta przez rycerzy Hermana von Balka i mieszczan z Lubeki, poddanie miasta przez mieszczan królowi Władysławowi Jagielle po bitwie pod Grunwaldem / wjazd Kazimierza Jagiellończyka do miasta, złoty wiek Elbląga (budowa galeonu "Smok", gimnazjum elbląskie, ruchliwy port), czas pary i stali (budowa potęgi elbląskiego przemysłu), pierwsze lądowanie samolotu Otto Stiefvattera w mieście, walki o Elbląg w 1945 r. i zniszczenie miasta, strajki w grudniu 1970 r. oraz pielgrzymkę Świętego Jana Pawła II do Elbląga.
Wszystkie panele stworzą niepowtarzalną galerię sztuki, przyciągającą uwagę przechodniów, zmuszającą do zastanowienia się, poszukiwania wiedzy. Spodziewam się żywego odzewu mediów, pozytywnych opinii elblążan i gości oraz kolejnych projektów pokazujących dumny i niezwykły Elbląg
- napisał w swoim wniosku Tomasz Stężała.
Pomysł naniesienia murali na panele spodobał się mieszkańcom okręgu nr 2. Na zadanie to zagłosowały w 2015 roku 102 osoby, dzięki czemu w zeszłorocznym budżecie miasta zarezerwowano na ten cel 8200 zł. Dwa tysiące złotych z tej puli kosztowało wykonanie projektu kompozycji graficznej muralu. Do ratusza wpłynęły trzy pomysły jego wyglądu. Zdaniem zespołu opiniującego, najlepszy z nich złożyła elbląska artystka i projektantka Adriana Ronżewska-Kotyńska (pomysłodawczyni projektu „Audiobloki” i „Audiomurale" oraz autorka murali na ścianach kaskad w Parku Dolinka).
Prace nad muralem, które w pierwszym etapie objęły pięć ekranów za tramwajową wiatą przystankową, zostały zrealizowane w połowie października zeszłego roku. Powstałe w tym miejscu malowidła przedstawiają pierwszą część najstarszej historii Elbląga - od czasu założenia Truso, do momentu poddania miasta przez mieszczan królowi Władysławowi Jagielle po bitwie pod Grunwaldem w 1410 r.
Kontynuacja muralu na pozostałych ekranach uzależniona była od pozyskania na ten cel środków w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Złożony po raz drugi przez Tomasza Stężałę wniosek spotkał się z jeszcze większą przychylnością wśród mieszkańców okręgu drugiego. Na zadanie to, zgłoszone jako mały projekt, oddano 182 głosy, dzięki czemu w budżecie miasta zabezpieczono na ten projekt 25 tys. zł. Kiedy ruszą prace?
Mural planuję wykonać w lipcu, jak tylko będą do tego odpowiednie warunki atmosferyczne. W tej chwili dogrywamy szczegóły dotyczące tego projektu. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie w Urzędzie Miejskim w tej sprawie. Na pewno na muralu znajdą się najważniejsze wydarzenia w historii Elbląga między XV a XXI wiekiem. Na wykonaniu muralu się nie skończy, bowiem padła propozycja, by powstała również specjalna publikacja edukacyjna poświęcona muralowi i zaprezentowanym na nim dziejom miasta. Chcielibyśmy, aby była ona przekazana m.in. do elbląskich szkół. Być może zorganizujemy także wydarzenie poświęcone uroczystemu odsłonięciu muralu. Póki co są to jednak pomysły, nad którymi będziemy jeszcze dyskutować
- powiedziała nam autorka muralu Adriana Ronżewska-Kotyńska.
Kolejne murale powstaną na ekranach przy pętli tramwajowej
Nieczytelne bazgroły a nie mural
Chyba w Elblągu. Nie widzieli estetycznie wykonanego murala i cztelnego z odległości. Ten pierwszy to bazgroly. Ale czego tu się spodziewać w Elblągu wszystko jest zchrzanione.
Inne miasta to mają murale blisko Gdańsk. A tu Elbląg. Pseudo badziewie.
Tak się zastanawiam kto o zdrowych zmysłach głosował na te bohomazy??? A po drugie jak takie "coś" może tyle kosztować. Kilka tubek sprayu za 25tys???!!!!!
żenady ciąg dalszy - jak jestem całym sercem za propagowaniem historii, tak to coś, co pseudo "artyści" nazywają murałem a nie mają pojęcia co to jest - to powinne władze miasta zostać pociagnięte do konsekwencji prawno karnych za niegospodarność i obrzydzanie miasta - ile na ten chłam wydano kasy? Dajcie farby kibicom, to wam taki murał piękny walną, historyczny, że wam w piety pójdzie i za 1/10 tej ceny! a te paski, tego krzyżaka, który wymordował tysiace cywilnych prusaków - teraz to dziadostwo wstawiająna afisze... - owszem on załozył Elbląg - ale nie mamy z tego powodu do żadnej radości a wręcz odwrotnie - to wstyd, że taki ludobujca i wróg Polski był założycielem naszego miasta i w podręcznikach historii niech oczywiście o tym będzie pisane ale nie wywieszajmy tego na afisze!!!
Jak dla mnie beznadzieja
Definicja muralu : "Mural – rodzaj malatury, nazwa pochodzenia hiszpańskiego oznaczająca w skrócie dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego, najczęściej monumentalne". Czy te wypociny to może "dzieło dekoracyjne" ? "Monumentalne" pewnie też nie... Więc jakim prawem te śmieszne prace nazywacie muralami ?!?!?! Poza tym w taki oto sposób wypacza się ideę budżetu obywatelskiego i marnuje publiczne pieniądze ! Skandal ! A jak czytam : "...padła propozycja, by powstała również specjalna publikacja edukacyjna poświęcona muralowi..." to zastanawiam się ile stron będzie miała ta publikacja? O takim "muralu" jedna chyba wystarczy ?...
Dajcie mi na farbę to zamaluję to ch...wie co...!
Wszystkim zdegustowanym krytykom polecam kojącą zmysły podróż do Białegostoku, gdzie można znaleźć nie tylko kibolskie graffiti Jagiellonii i "patriotyczne" neomurale o żołnierzach wyklętych, ale niedługo powstanie również mural z podobizną Króla Disco Polo - Zenka Martyniuka :-)
słabe i skromne te malunki