Miejscy urzędnicy przygotowali nowy plan rozbiórek budynków gminnych na lata 2017 - 2020. Zakłada on, że w ciągu trzech najbliższych lat w Elblągu wyburzone zostaną 23 należące do Miasta obiekty mieszkalne i mieszkalno-usługowe. Niemal wszystkie są w złym stanie technicznym, a ich remont nie jest opłacalny.
Nowy plan rozbiórek budynków w 100% gminnych, to aktualizacja dotychczas obowiązującego dokumentu, który obejmował lata 2012-2015. W poprzednim planie ujęto 36 budynków, co wiązało się z koniecznością zabezpieczenia 216 lokali zamiennych. Miastu udało się go zrealizować w zdecydowanej większości. Tylko w roku ubiegłym z krajobrazu Elbląga zniknęły m.in. budynki komunalne znajdujące się przy ulicach: Traugutta 29, Traugutta 30, Kosynierów Gdyńskich 41, Warszawskiej 70, Grunwaldzkiej 65, Chrobrego 28, Radomskiej 23 i 23B oraz Fabrycznej 2.
Najnowszy plan rozbiórek budynków gminnych na lata 2017 - 2020 zakłada rozbiórkę 23 obiektów, w których znajdują się łącznie 143 mieszkania i 6 lokali użytkowych. W zdecydowanej większości przyczyną rozbiórki budynku jest zły stan techniczny
- informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Miasto dokonuje rozbiórek głównie ze względu na zły stan techniczny budynków i nieopłacalność ich remontu. Drugim powodem są planowane inwestycje. Są także przypadki, gdzie budynki należy wyburzyć z powodu intensywnego nasilenia ruchu drogowego w rejonie obiektu. Tak jest na przykład w przypadku pochodzącego z 1935 r. budynku przy ul. Warszawskiej 142A. Obiekt znajduje się tuż przy bardzo ruchliwej drodze nr 22 w sąsiedztwie węzła Elbląg Południe na S7.
Jak udało nam się dowiedzieć, oprócz wspomnianego już obiektu przy ul. Warszawskiej 142A, tegorocznymi priorytetami ratusza będą rozbiórki jeszcze dwóch innych budynków: przy ul. Grunwaldzkiej 1A (rok budowy 1905) oraz Traugutta 44-45 (1910 r.). We wszystkich tych budynkach dobiega końca wykwaterowanie lokatorów (pozostały pojedyncze lokale).
Jak tłumaczą urzędnicy, rozbiórki budynków znajdujących się w planie, realizowane są w miarę odzyskiwania lokali zamiennych dla osób z budynków rozbieranych oraz posiadania środków finansowych na ich przygotowanie do zamieszkania przed zasiedleniem.
W ten sposób, w kolejce do wyburzenia są m.in. obiekty przy ulicach: Kościuszki 3 (1920 r.), Stawidłowej 4 (1909 r.), Komeńskiego 3 (1900 r.), Ogrodowej 2 (1925 r.), Stefczyka 10 (1900 r.), Łęczyckiej 29E (1875 r.) i Pułaskiego 10A (1939 r.).
Ten na Grunwaldzkiej to rudera szpecącą miasto.pusta zabita dechami stoi od kilku lat
A kto do takiego stanu doprowadził te budynki, przecież mieszkali tam ludzie czynsz płacili.Wystarczy pojechać na Słowację czy do Niemiec takie budynki stanowią tą stara architekturę miasta i są dobrze utrzymane. Rozliczyć administratorów tych budynków, jeżeli będziemy tak dalej tolerowali taki stan rzeczy, to i te z nowe niedługo pójdą do rozbiórki.
Najprościej...........
rozbiorka Warszawskiej 70 , to czysta głupota.
Pamiętam jak budowali na S7 Węzeł Elbląg Południe (Raczki) to nie zrobili jednego ronda z powodu tego domu co jest teraz do rozbiórki na Warszawskiej bo niby był zabytkowy, a teraz już nie jest zabytkowy!?;)
Do "no nie" Co Ty gadasz za glupoty, mieszkam w Berlinie, podaj @ to Ci wyślę fotki zza okna "starej architektury miasta"
~;p;p;p : tak , wyślij fotki z 1945 roku...
Rozebrać urząd miejski dajcie mieszkania lokatorom a sami je wyremontują Brawo zarządcy jeszcze kilka lat a stary Elbląg zniknie Oto godni następcy komunistów którzy po wojnie zostawili trawnik w miejscu Starego Miasta
Do autora, czy ul,Fabryczna 29 jest na tej liście? Bo przez te trzy lata mogę nie doczekać przeprowadzki na nowe mieszkanie a chciałbym jeszcze pożyć w domu z ciepłą wodą w kranie i centralnym ogrzewaniem!
A na Mickiewicza szpecą dwa kioski od 15 lat niech się tym ktoś zajmie