Jeszcze w tym roku część powierzchni paneli dźwiękochłonnych przy pętli tramwajowej na ul. Ogólnej pokryją historyczne murale. Malowidła prezentować będą wydarzenia z historii Elbląga. Za około 8 tys. zł na panelach namalowane zostaną obrazy, na których widnieć będą m.in. Wikingowie, osada Truso oraz założyciele miasta Krzyżacy. Projekty murali przygotowali artyści z Elbląga i Gdańska.
Z pomysłem naniesienia murali na stojące przy pętli na ul. Ogólnej panele dźwiękochłonne, wyszedł znany elbląski historyk Tomasz Stężała. Nauczyciel historii i autor wielu książek opisujących przeszłość Elbląga, zgłosił do Budżetu Obywatelskiego wniosek dotyczący stworzenia obrazów przedstawiających wydarzenia z historii Elbląga.
Elbląg ma wspaniałą i nieznaną historię. Panele doskonale nadają się na pokrycie (formą murali) obrazami z historii. Zdecydowanie podniesie to atrakcyjność dzielnicy, pobudzi zainteresowanie mieszkańców historią miasta, nada indywidualny wymiar ulicy i miastu, stanie się atrakcją dla turystów zagranicznych. Podobne projekty mogą stać się specjalnością Elbląga
- uważa Tomasz Stężała.
Elblążanin zaproponował w swoim wniosku, aby budzenie świadomości historycznej mieszkańców Elbląga, odbywało się za pomocą ciągu ekspresyjnych obrazów przedstawiających najważniejsze, najciekawsze i tajemnicze wydarzenia z dziejów naszego miasta. Tomasz Stężała zaliczył do nich: Wikingów i osadę Truso, założenie miasta przez rycerzy Hermana von Balka i mieszczan z Lubeki, poddanie miasta przez mieszczan królowi Władysławowi Jagielle po bitwie pod Grunwaldem / wjazd Kazimierza Jagiellończyka do miasta, złoty wiek Elbląga (budowa galeonu "Smok", gimnazjum elbląskie, ruchliwy port), czas pary i stali (budowa potęgi elbląskiego przemysłu), pierwsze lądowanie samolotu Otto Stiefvattera w mieście, walki o Elbląg w 1945 r. i zniszczenie miasta, strajki w grudniu 1970 r. oraz pielgrzymkę Świętego Jana Pawła II do Elbląga.
Pomysł naniesienia murali na panele spodobał się mieszkańcom okręgu nr 2. Na zadanie to zagłosowały w zeszłym roku 102 osoby, dzięki czemu w tegorocznym budżecie miasta zarezerwowano na ten cel 8200 zł. Dwa tysiące złotych z tej puli kosztowało wykonanie projektu kompozycji graficznej muralu. Jego autorami są: elbląska artystka i projektantka Adriana Ronżewska-Kotyńska (pomysłodawczyni projektu „Audiobloki” i „Audiomurale" oraz autorka tegorocznych murali na ścianach kaskad w Parku Dolinka) oraz pochodzący z Gdańska Piotr Szwabe, m.in. organizator i kurator Europejskiego Festiwalu Malarstwa Ściennego Monumental Art (Gdańsk-Zaspa) oraz zdobywca nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego za realizację cyklu murali związanych z XXV-leciem Sierpnia ’80.
Artyści zaproponowali łącznie trzy pomysły na murale. Pod koniec sierpnia zbierze się pięcioosobowy zespół, który zaopiniuje wszystkie projekty i dokona wyboru jednego z nich. Jeśli któryś z projektów zostanie wybrany, to jego realizacja nastąpi jeszcze w tym roku. Dokładny termin wykonania murali nie jest jeszcze znany
- informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego.
Docelowo murale wypełnić mają całą przestrzeń ekranów. W tym roku przewidziano wykonanie pierwszej ich części. Zaproponowane przez pomysłodawcę tematy historyczne, nanoszone mają być chronologicznie. Oznacza to, że w pierwszej kolejności, jeszcze w 2016 r. powinniśmy zobaczyć obrazy prezentujące najstarszą historię Elbląga.
Tomasz Stężała zgłosił już do Budżetu Obywatelskiego na rok 2017 kolejny wniosek na drugą część muralu, który miałby pokryć pozostałą część panelu przy pętli na Ogólnej. Jeżeli zadanie to zostanie wybrane przez mieszkańców, murale w pełnej okazałości powinny być gotowe w przyszłym roku.
Eh kompromitacji końca nie widać i tylko Elbląga żal!
Ciekawe jak pokarzą "wyzwolenie" Elbląga - takie jak w propagandzie czy tak jak na prawdę wyglądało?
Czas by smutne budynki mieszkalne malowane na jeden kolor w całym Elblągu , tramwaje -pojazdy,autobusy,garaże .MIASTO ma być wesołe.
Marnowanie kasy i tyle .