Należąca do PKP spółka Xcity Investment nie wybuduje parku handlowego w pobliżu elbląskiego dworca kolejowego. Zewnętrznego inwestora, który miał zrealizować projekt przy ul. Grunwaldzkiej mieliśmy poznać w drugiej połowie 2016 r. Tymczasem pod koniec czerwca postępowanie zmierzające do jego wyłonienia zostało unieważnione.
Powołana przez PKP S.A. spółka Xcity Investment, od listopada 2015 r. szukała partnerów, którzy byliby zainteresowani realizacją 15 dużych projektów deweloperskich na dawnych terenach kolejowych. Jeden z nich dotyczył Elbląga, a dokładnie należącej do PKP blisko hektarowej nieruchomości pomiędzy ulicą Grunwaldzką a torami kolejowymi, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego. Przygotowana przez Xcity Investment koncepcja, zakładała wyburzenie części starej, istniejącej w tym miejscu zabudowy (m.in. budynku z rampami wynajmowanego m.in. pod sklep wędkarski i auto-komis) oraz budowę w tym miejscu zupełnie nowego obiektu.
Głównym zamysłem PKP była realizacja w tym miejscu nowoczesnego parku handlowego o powierzchni 2 tys. m2 i dużego parkingu. Szacunkowa wartość projektu wynosić miała ok. 3,2 mln euro. PKP planował rozpoczęcie inwestycji w 2018 lub 2019 r.
Zaproszenie do rokowań dotyczące 15 inwestycji w całej Polsce (w tym elbląskiej), ukazało się na internetowej stronie spółki Xcity Investment 29 października zeszłego roku. Harmonogram zakładał, że memoranda informacyjne miały być wydawane potencjalnym inwestorom najpierw do końca stycznia, a następnie do końca czerwca br. W lutym spółka Xcity Investment zmianę terminu tłumaczyła dużym zainteresowaniem i prośbami inwestorów.
Tymczasem pod koniec czerwca spółka poinformowała, że unieważnia większość postępowań, dotyczących wyboru inwestorów dla swoich projektów deweloperskich.
W dniu 29.06.2016 r. zarząd spółki Xcity Investment sp. z o.o. zadecydował o unieważnieniu 4 z 6 postępowań ogłoszonych w październiku ubiegłego roku. Postępowania dotyczyły wyboru inwestorów dla nowych projektów deweloperskich na terenie całej Polski. Decyzja jest związana z rewizją strategii inwestycyjnej obejmującej zarówno projekty deweloperskie, jak również inwestycje infrastrukturalne w Grupie PKP
- czytamy w komunikacie spółki Xcity Investment.
Unieważnione postępowania dotyczą wyboru inwestorów łącznie dla 13 projektów: dwóch w Warszawie (Centralna Park oraz Warszawa Włochy), projektu Katowice OMP oraz objętych jednym postępowaniem 10 projektów zlokalizowanych w mniejszych miastach (Bielsko-Biała, Chorzów, Elbląg, Kłodzko, Koło, Koszalin, Kutno, Łowicz, Oleśnica, Skarżysko-Kamienna). Kontynuowane będą jedynie projekty dotyczące dwóch nieruchomości w Warszawie.
AKTUALIZACJA:
Wysłaliśmy do biura prasowego PKP zapytanie o dalsze losy elbląskiego projektu. Zapytaliśmy m.in. czy spółka bierze go jeszcze pod uwagę jeżeli chodzi o jego realizację?
Decyzja została podjęta w związku z rewizją strategii deweloperskiej oraz gospodarowania nieruchomościami Grupy PKP. W związku z powyższym zmienia się harmonogram prowadzonych projektów, powodując przesunięcie ich realizacji w czasie. W tym momencie spółka nie jest jednak w stanie podać terminu ich ewentualnego ponownego uruchomienia, co nie oznacza jednak, że zostały one definitywnie zakończone
- poinformowała nas Aleksandra Grzelak z Biura Komunikacji i Marketingu PKP S.A.
Tak prezentował się na wizualizacji planowany przez PKP park handlowy przy elbląskim dworcu kolejowym
Ładny projekt, a gdzie tory tramwajowe?
Podobno iwenstor nie zgodzil sie by głownym najemca byla siec biedronka - co rekomendowali nasi wlodarze.
park handlowy - kretynizm - i kto tam by wynajmował powierzchnie? kolejna biedrona czy lidl? - park handlowy macie wybudowany - gildia kupców żuławskich - prawie cały stoi pusty z miejscami do wynajęcia - a lokale do wynajęcia na całym miescie w bród - sklepów mamy aż nadto, potrzeba godnej pracy i płacy bo kasy brak na wydawanie w tych sklepach
W Elblągu nawet galerii handlowej o nazwie GALERIA ELBLĄSKA nawet nie ma .poparzcie mniejsze mieściny mają.Miało być :PORTO 55,SIÓDEMKA i inne a co mamy tylko Ogrody.
Tylko te cala gildie trzeba wyremontowac generalnie, albo zburzyc i postawic od nowa. Nie wiadomo co tansze. Stad nie jest to cos gdzie mozna od razu wejsc i wynajmowac.
Nazwa ogrody nigdy mi nie podchodzila i tak kazdy mowi Cerfur. Mozna by zmienic na Galeria Elblaska, lepiej by sie to prezentoewalo,
To kolejny przykład gdzie widać jak to miasto dołuje...
Mamy Biedronki i Mrówki - to świadczy na jakim poziomie jest miasto w bagiennym województwie.
Główne kryterium przy inwestycjach, to średnia w terenie a Elbląg.
Miasto postawilo twarde warunki, albo biedronka albo "do widzenia".