W czwartym kwartale tego roku rozpocznie się budowa kolejnych kamienic na elbląskiej starówce. W ciągu najbliższych czterech lat, firma Mytych zamierza odtworzyć zabudowę pomiędzy ulicami Rybacką, Wodną i Bednarską. W pierwszym etapie powstanie sześć kamienic przyległych do historycznej Ścieżki Kościelnej. Jedna z nich będzie rekonstrukcją kamienicy secesyjnej przy ul. Rybackiej.
Pod koniec maja, elbląski deweloper zakończył ostatni etap zabudowy północnej pierzei ul. Studziennej. Wśród trzech nowych kamienic znalazła się jedna perełka, będąca rekonstrukcją kamienicy gotyckiej.
Obecnie firma Mytych przymierza się do zabudowy kolejnego kwartału na Starym Mieście. Jeszcze w tym roku rozpocząć się ma budowa pierwszych kamienic zlokalizowanych między ulicami Rybacką, Wodną i Bednarską. Już wcześniej w miejscu tym wykonano badania archeologiczne odsłoniętych murów fundamentowych, stojących tu przed wojną kamienic. Zabudowa całego kwartału postępować będzie w etapach, podobnie jak to miało miejsce na ulicy Studziennej.
Pierwszy etap dotyczył będzie budowy sześciu kamienic mieszkalno-usługowych wzdłuż historycznej Ścieżki Kościelnej - trzech od strony ulicy Bednarskiej i trzech od ul. Rybackiej. W tym właśnie fragmencie, od strony ul. Rybackiej znajdzie się też jedna kamienica secesyjna przewidziana do rekonstrukcji. Jeżeli znajdą się chętne firmy, to z chęcią zaprojektujemy ją pod potrzeby konkretnych przedsiębiorców
– mówi Ryszard Mytych, właściciel Zakładu Usług Budowlanych Mytych.
To co wyróżniać ma kamienice przy Bednarskiej i Rybackiej od pozostałych już istniejących na starówce, będą garaże. Hala garażowa z jednym wjazdem, zajmować będzie 2/3 podziemnej kondygnacji kamienic.
Sprawą otwartą są pomysły na zagospodarowanie Ścieżki Kościelnej. Były np. propozycje urządzenia wzdłuż niej murali historycznych. Liczymy, że do dialogu włączy się Miasto, do którego należy Ścieżka. Wspólnie moglibyśmy zrobić coś, co mogłoby podnieść atrakcyjność Starego Miasta
– zaznacza Ryszard Mytych.
W kolejnym etapie elbląski deweloper planuje budowę kamienic wzdłuż ulicy Rybackiej. Cały kwartał, docelowo ma być zabudowany w cztery lata. W sumie powstać ma tu około 90 mieszkań, kilkadziesiąt lokali usługowych oraz 40 do 50 miejsc postojowych w garażowcu.
- Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowywania koncepcji dla tej inwestycji. Do jesieni gotowy będzie projekt budowlany. Budowę chcemy rozpocząć najdalej w czwartym kwartale tego roku – zapowiada deweloper.
No i super...
Już od kilku lat stoją rozpoczęte kamieniczki na Starówce i co budują w myślach.I nikt nie wyciąga konsekwencji.
A Pałacyk koło Alstom nadal niszczeje,za to olsztyn powinien być ukarany za dpozwolenie na niszczenie zabytku.
Będzie ok.90 mieszkań , a garaży 40-50 !!! Przypuszczam,że prawie na każde mieszkanie przypada jeden samochód,więc gdzie ta druga część mieszkańców ma parkować samochód ? Może należałoby jedną z kamienic z fasadą budynku mieszkalnego przeznaczyć na garażowiec ? To tylko takie moje przemyślenie. Pamiętam,że kiedyś mówiono o garażowcu ,ale tylko mówiono. Mimo to cieszę się,że teren będzie zabudowany,chociaż współczuję przyszłym mieszkańcom odnośnie parkowania.
Nasi prezydenci są ciągle za słabi ,by zmobilizować wlascicieli , Pani K i Pana P. do odsprzedaży dwoch pseudobudów na Starówce , oraz Pana M. właściciela dzialki na Pl Konstytucji . Te trzy przypadki okrótnie szpecą nasze miasto i swiadczą o bezsilnmości władzy . W nowych budowanych przez firmę Mytych kamiennicach ,zamiast kilkudzisięciu , tylko kilkanaście lokali , bo nie ma przecież chętnych , a zamiast tego więcej garaży i może doczekamy się prawdziwego garażowca , bo miejsca na Starówce dostatek . A jakie plany co do zabudowy i rozwoju przestrzennego miasta ma jego prezydent , bo jakoś do tej pory nic na ten temat nie wiemy.
Błagam!! Nie spier....cie tego! Żadnych wątpliwej urody retrowersji!! Błagam, odtwórzcie fasady niech to będzie starówka, a nie Osiedle za Politechniką Bis.
Mam mieszane uczucia co do tej informacji. Z kwartału, na którym stało tyle ciekawych frontów od gotyku po barok, Mytych zdecydował się zrekonstruować XX-wieczny eklektyzm. O Bednarskiej 10 już chyba zapomniano zupełnie. Moim skromnym zdaniem (choć wiem, że to czcze marzenie) powrócić powinna cała zachodnia strona ul. Bednarskiej po obu stronach ulicy - nie tylko Dom pod Wielbłądem. A przynajmniej jeśli już coś na tym kwartale rekonstruować, to zdecydowanie odpowiedniejszym kandydatem byłaby Rybacka 40 - najstarszy znany renesansowy front w Elblągu, zaraz po froncie Ratusza Staromiejskiego.
...nie do końca się zgodzę z mike016. Nie widzę na współczesnej starówce pałacu Bednarskiej 10. Jaka miałaby być jego funkcja? Ten front moim zdaniem jest zbyt reprezentatywny. Dom pod Wielbłądem byłby fajną wizytówka, ok. Rybacka 40, bardzo elegancka, ok, ale to musiałoby tez pociągnąć następne odbudowy. Co do eklektyzmu. Akurat ta kamienica jest bardzo funkcjonalna, ciekawa i fajnie wpisałaby się we współczesna tkankę elbląskiej starówki - to jest jej olbrzymi plus! Ja kibicuje jej odbudowie :) Od małego widziałem jak przybywało kamienic, zaczynając od Baumów przy katedrze :/ Z perspektywy czasu bardzo lubię ten kierunek. Nie wszystko jest ok (np. niebiesko-bialy Vivaldi, bleh), ale fajnie jest się pobłąkać, pogapić, czasami tez pośmiać z pstrokatych i pokracznych Baumów ;)
co do parkingów na starówce... mam nadzieję, że kiedyś (oby!) mentalność paniczów gdzie wszędzie chcą się wcisnąć swoją karocą bezpowrotnie miną. Starówka to przestrzeń przede wszystkim dla mieszkańców, gości, przyjezdnych itd. To oni mają pierwszeństwo na drodze. Kiedy widzę buców trąbiących na starówce na turystów to mnie zalewa. Na świecie w takich miejscach mogą jeździć tylko taksówki, dostawcze, miejscowi, a reszta dostaje mandaty na podstawie nawet monitoringu. Poza starówka poszerzanie ulic i wpychanie wszędzie nitek drogowych to porażka. Zawsze będą korki, hałas, smród. Miasto to przestrzeń dla ludzi, a nie samochodów i pod tym katem powinno być zarządzane.