Poniedziałek, 23.12.2024, Imieniny: Dagna, Wiktoria, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Gdzie w Elblągu można postawić dom? INFO raport o budownictwie jednorodzinnym

22.01.2015, 07:00:03 Rozmiar tekstu: A A A
Gdzie w Elblągu można postawić dom? INFO raport o budownictwie jednorodzinnym
fot. Ares

Bielany, Dąbrowa, Krasny Las, Okólnik a może tereny pod Górą Chrobrego? Elbląg to atrakcyjne miasto do zamieszkania. Położony na styku Żuław i Wysoczyzny Elbląskiej nad rzeką Elbląg, posiada ciekawą i zróżnicowaną ofertę terenów, na których ulokować można swój własny dom. Z myślą o czytelnikach info.elblag.pl przygotowaliśmy raport, z którego dowiecie się, gdzie w naszym mieście najszybciej rozwija się budownictwo jednorodzinne. Dzięki współpracy z agencją Elbląskie Nieruchomości, porównamy także ceny działek budowlanych w poszczególnych dzielnicach Elbląga.

Decydując się na budowę swojego własnego domu w Elblągu, powinniśmy zastanowić się, w której części miasta chcielibyśmy zamieszkać. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się północne dzielnice Elbląga, zlokalizowane na skraju lasów parku krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. To właśnie w tym kierunku rozrasta się miasto. Ceniący sobie ciszę i spokój elblążanie, wybierają głównie położone z dala od miejskiego zgiełku dzielnice: Dąbrowę, Bielany, Krasny Las, Próchnik i Rubno.

W Elblągu najbardziej poszukiwane są działki o powierzchni od 400 do 800 m2. Klienci szukają terenów już uzbrojonych w media, z dobrym dojazdem, a zarazem nieprzylegających do głównych ulic. W ostatnich latach najwięcej nowych domków jednorodzinnych powstaje w Krasnym Lesie ze względu na atrakcyjne położenie, bliskość lasu i łatwość dojazdu do centrum miasta. Zainteresowaniem cieszą się także działki w Dąbrowie, Bielanach oraz w okolicach ulic Rawska – Okólnik i w pobliżu Góry Chrobrego

– informuje Andrzej Sznajdrowski, licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami oraz właściciel agencji Elbląskie Nieruchomości.

Oprócz atrakcyjnej lokalizacji, jednym z głównych czynników wpływających na decyzję o zakupie działki budowlanej jest cena nieruchomości. I tu dla wszystkich poszukujących działki pod budowę domu, mamy dobrą wiadomość. Na przestrzeni ostatnich lat ceny nieruchomości w Elblągu znacznie zmalały.

- W ostatnich latach zauważalny jest trend, sukcesywnego spadku cen działek budowlanych pod domki – mówi Andrzej Sznajdrowski z agencji Elbląskie Nieruchomości. - Jest to wynik zmniejszającego się popytu ze strony klientów, ale także sytuacji ekonomicznej miasta i mieszkańców.

Tę prawidłowość potwierdza także analiza rynku nieruchomości, przeprowadzona w Elblągu przez Instytut Gospodarki Nieruchomościami. W 2007 r. średnie ceny działek budowlanych w naszym mieście wynosiły 172 zł/m2, podczas gdy w 2012 r. było to już ok. 157 zł/m2. Obecnie średnia cena spadła już znacznie poniżej 130 zł za metr kwadratowy.

Na wysokość ceny gruntu wpływ ma przede wszystkim odległość od centrum miasta, ale także m.in. ukształtowanie terenu, dostęp i uzbrojenie działki w media oraz bliskość do głównej drogi dojazdowej.

Jak sytuacja wygląda w poszczególnych dzielnicach. O tym poniżej.

Przedmieścia Elbląga

Bielany

To jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dzielnic mieszkaniowych w mieście. Spotkać tu można zarówno zabudowę wielorodzinną jak i jednorodzinną (wolnostojącą, szeregową i bliźniaczą). Obecnie na rynku dostępne są m.in. działki w postaci plomb pod zabudowę szeregową na osiedlu zlokalizowanym po zachodniej stronie ul. Fromborskiej. Z naszych szacunków wynika, że powstać tu może jeszcze około 30 domów jednorodzinnych. Ceny uzbrojonych działek wahają się od 130 do 160 zł/m2.

W zeszłym roku sprzedaż działek budowlanych na Bielanach prowadziło także Miasto. W dwóch przetargach wystawiono łącznie 34 uzbrojone nieruchomości, położone w kwartale nowo wytyczonych ulic Grodzieńska – Kowieńska – Tarnopolska – Druskiennicka. Zainteresowanie było nikłe, gdyż urzędnikom udało się sprzedać zaledwie 3 działki. Ich średnia cena wynosiła ok. 150 zł/m2. W połowie stycznia br. Miasto ogłosiło kolejny przetarg na wspomniane działki. 

Do budowy domków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej na Bielanach, przygotowuje się także elbląska spółka Toro, powiązana ze znaną w mieście hurtownią materiałów budowlanych Falkon. 25 dwupiętrowych budynków z garażami powstać ma w północno-wschodniej części ul. Nowogródzkiej na terenie o powierzchni 1,1 ha. Inwestycja będzie mogła ruszyć po wybudowaniu przez Miasto drogi dojazdowej do nieruchomości inwestora.

Plusy: gotowa infrastruktura (zachodnia część Bielan), niedaleka odległość od śródmieścia, dogodny dojazd do działek (drogi realizowane przez Miasto)
Minusy: koszty doprowadzenia mediów do działki (w przypadku wschodniej części Bielan)

Krasny Las

Krasny Las to jedna z najpopularniejszych i najbardziej poszukiwanych ostatnio lokalizacji pod zabudowę jednorodzinną. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego niemal na większości tego obszaru przewiduje zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, częściowo połączoną także z zabudową usługową. Ceny działek w okolicach ulic Iwaszkiewicza, Makuszyńskiego i Lema kształtują się od 40 do 90 zł/m2.

Budowę domków jednorodzinnych z garażem w Krasnym Lesie, ma w swojej ofercie znany elbląski deweloper – firma ZUB Mytych. Za gotowy domek ogrzewany pompą ciepła o powierzchni użytkowej od 150 do 170 m2, trzeba zapłacić około 700 tys. zł.

Plusy: działki położone w spokojnej i atrakcyjnej okolicy
Minusy: koszty budowy drogi dojazdowej i podłączenia do mediów

Próchnik

To najbardziej wysunięta na północ dzielnica Elbląga, włączona w granice administracyjne miasta w 1998 r. Wcześniej funkcjonowała jako wieś, założona około XII wieku. Próchnik w starszej części posiada historyczny układ niwy siedliskowej, mającej szczególne walory krajobrazowo-przyrodnicze. Ze względu na wartości krajobrazowe i dobra dziedzictwa kulturowego, w dzielnicy tej obowiązuje szczególny typ zabudowy. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Próchnika, na obszarze tym dozwolona jest zabudowa jednorodzinna zagrodowa, mieszkaniowa i usługowa. Ceny działek budowlanych przy ulicach Strumykowej, Dworkowej, Wrzosowej i Sarniej wahają się od 35 do 60 zł/m2.

Plusy: szczególne walory krajobrazowo-przyrodnicze
Minusy: spora odległość od centrum miasta (ok. 10 km)

Dąbrowa

Dąbrowa to kolejna z dzielnic przyłączonych do miasta w latach 90-tych XX wieku. Jej atrakcyjne położenie przy ul. Królewieckiej, na skraju Wysoczyzny Elbląskiej i lasów Bażantarni sprawiło, że w miejscu tym dość szybko wyrosło nowe osiedle domków jednorodzinnych. W ostatnim czasie ceny nieruchomości w Dąbrowie znacznie jednak potaniały. Obecnie działkę budowlaną przeznaczoną pod dom jednorodzinny można tu kupić od 20 do 80 zł/m2. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oprócz zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej dopuszcza tu także, w miejscach do tego wskazanych, zabudowę mieszkaniowo-usługową i usług nieuciążliwych.

Plusy: atrakcyjne okolica położona wśród lasów, przystępne cenowo działki
Minusy: -

Rubno

Ta dzielnica kojarzona jest przede wszystkim z zabudową usługową i produkcyjną. Jednak w jej północnej części, tuż przy granicy miasta, zlokalizowano tereny przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Wzdłuż utwardzonych i w znacznej części asfaltowych ulic: Rzepakowej, Łubinowej i Pszenicznej, wyrosło już sporo domków jednorodzinnych. Ceny działek w Rubnie kształtują się od 30 do 60 zł/m2.

Plusy: gotowa infrastruktura drogowa z dojazdem do działek budowlanych
Minusy: zabudowa ograniczona sąsiedztwem licznych zakładów usługowych i produkcyjnych

os. Dębowa

Jeżeli szukamy miejsca pod dom na przedmieściach, to ostatnią z propozycji może być osiedle mieszkaniowe wzdłuż ul. Dębowej. Jeszcze kilka lat temu dzielnica ta nie posiadała żadnego drogowego połączenia z miastem. Dojazd do niej odbywał się z drogi krajowej nr 7. Obecnie do osiedla Dębowa dojechać już można z dwóch kierunków – wiaduktem nad torami od ronda Kaliningrad oraz niedawno otworzonym połączeniem przez dawną jednostkę wojskową od ul. Lotniczej. Oprócz zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, występuje tu także zabudowa usługowa. W tej chwili na rynku pozostało jeszcze około 10 dostępnych działek pod budowę domków, głównie przy ul. Klonowej i Dębowej. Ich ceny wahają się od 150 do 200 zł/m2.

Plusy: dogodne i szybkie połączenie z miastem, gotowa infrastruktura drogowa i uzbrojone działki
Minusy: zwiększony hałas związany z przebiegiem drogi ekspresowej i złomowca

Śródmieście Elbląga

okolice ul. Chrobrego

Malownicze tereny w pobliżu Góry Chrobrego, to jedna z lepszych i atrakcyjniejszych lokalizacji oferowanych w śródmieściu. Działki z dostępem do ul. Bolesława Chrobrego sprzedawało w minionym roku m.in. Miasto. W ofercie znalazło się 34 nieruchomości zlokalizowanych w obszarze ulic Żurawia – Krucza – Sokola. Cieszyły się one jednak słabym zainteresowaniem. Urzędnikom w trzech przetargach udało się sprzedać zaledwie 7 z nich. Ich średnia cena w 2014 r. wynosiła około 215 zł/m2. Przetargi mają być kontynuowane także w tym roku.

Nieruchomości przy ul. Chrobrego można nabyć także na rynku ofert prywatnych. Tutaj ceny działek wynoszą od 200 do 300 zł/m2.

Ciekawą opcją może być również inwestycja, planowana w bezpośredniej okolicy parku Bażantarnia, przy ul. Marymonckiej. Prywatny inwestor z okolic Stawigudy, zamierza na około 800 arowej działce wybudować dwukondygnacyjne domy w zabudowie bliźniaczej wraz z infrastrukturą. W ramach inwestycji planowane jest posadowienie dwóch zespołów budynków. Pierwszy składający się z 6 obiektów mieszkalnych oraz kolejny, na który złoży się 10 obiektów. Na chwilę obecną inwestor stara się o niezbędne zezwolenia.

Plusy: spokojna i atrakcyjna krajobrazowo okolica, bliskość do centrum miasta
Minusy: w niektórych przypadkach konieczność kosztowego dociągnięcia mediów do działki

okolice między ulicami Rawska – Okólnik

W ostatnich latach atrakcyjne, także pod względem cenowym, są tereny położone pomiędzy ulicami Rawską i Okólnik. W ostatnim czasie sporym zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza działki z dojazdem od ul. Rawskiej w sąsiedztwie kościoła pw. Bł. Doroty. Obecnie do zabudowy pozostało tu jeszcze około 10 działek budowlanych. Ich ceny kształtują się od 160 do 230 zł/m2.

Znacznie tańsze są nieruchomości z dojazdem od ul. Okólnik. Tu w ofercie znajduje się około 20 działek, które można nabyć w cenach od 40 do 65 zł/m2. Na rynku dostępne są także działki przy pobliskiej ul. Dąbrowskiego, za które należy zapłacić od 40 do 80 zł/m2.

Plusy: niewielka odległość od centrum miasta, spokojna okolica
Minusy: większy koszt związany z doprowadzeniem mediów do działki (w przypadku Okólnika)

Jak dowiedzieliśmy się w elbląskim ratuszu, Miasto w tym roku planuje przygotować do zbycia kolejne nieruchomości przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Magistrat zamierza kontynuować, zaczętą jeszcze w 2012 roku, sprzedaż działek pomiędzy ulicami Żyrardowską i Suwalską. Do sprzedaży trafi też 6 działek przy ul. Skrzydlatej 30 na Zatorzu. Nieruchomości ulokowane są równolegle do ul. Łódzkiej i mają od 5 do 8 arów.

Tuż obok, przy ul. Mielczarskiego 49-63, firma budowlana Rokkol planuje realizację mini osiedla domków jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej lub wolnostojącej. Na powierzchni blisko 0,35 ha powstać ma 8 budynków.

Wszystkie podane w artykule kwoty są cenami brutto

Ares

Oceń tekst:

Ocen: 17

%82.4 %17.6


Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +11
    ~ Snake
    Czwartek, 22.01

    dobrym uzupełnieniem artykułu były by mapki (np. z google earth) z zaznaczonymi tymi terenami o których mowa.

  2. 2
    +5
    ~ Czytelnik
    Czwartek, 22.01

    Dla ścisłości, firma Rokkol upadła.

  3. 3
    +7
    ~ BOB BUDOWICZY .
    Czwartek, 22.01

    - PYTANIE POWINNO BRZMIEĆ - NIE GDZIE MOŻNA W ELBLĄGU POSTAWIĆ DOM ? A RACZEJ ZA CO W ELBLĄGU POSTAWIĆ DOM

  4. 4
    +2
    ~ patrzyk
    Czwartek, 22.01

    "25 2-piętrowych budynków z garażami powstać ma (...) na terenie o powierzchni 1,1 ha". To wychodzi 440 m2 na budynek z przyległym terenem. Strasznie geste będzie to osiedle, a 2-pietrowe domy z garażem będą miały bardzo małą powierzchnię. Czy tu nie ma błędu?

  5. 5
    +2
    ~ JOL
    Czwartek, 22.01

    Władysławowo - Helenowo - łądne działeczki można kupić i chałupke postawić. a dojazd do Elbląga 3 minuty. Ja działeczkę mam i domek sobie stawiam. :)

  6. 6
    +9
    ~ qaz
    Czwartek, 22.01

    Gdzie w Elblągu można dostać pracę? Potem zaraz będę stawiał dom i wezmę kredyt we frankach

  7. 7
    +2
    ~ Realista
    Czwartek, 22.01

    Po 50 latach pracy w Polsce można kupić dom. Dobry pomysł.

  8. 8
    --2
    ~ Dziadzia Zibi
    Czwartek, 22.01

    Dajcie sobie na luz.Zero pracy,zadnych perspektyw,kazdy z moich znajomych mysli jak tylko stad spier...,a tymczasem Wy wyskakujecie z taka zenujaca publikacja,wstydzcie sie!!!!!!!

  9. 9
    +10
    ~ jesiotr
    Czwartek, 22.01

    Świetny materiał, podobnie zresztą jak wcześniejszy dotyczący rynku pierwotnego mieszkań! Są podane ceny (zarówno - poglądowo - ofertowe, jak i transakcyjne) dot. ofert prywatnych oraz miejskich, lokalizacje są dość zróżnicowane, z grubsza zasygnalizowano najważniejsze informacje o każdej z lokalizacji - brawo, bo to fajny materiał poglądowy. Zgadzam się ze Snake, że świetnym uzupełnieniem byłaby mapka/mapki obok opisu każdego miejsca (np. mała miniatura z lokalizacją na mapie całego Elbląga plus większa mapa danego fragmentu miasta z pokazanymi dokładniej poszczególnymi działkami/rejonami do zabudowy). Więcej takich autorskich artykułów (!) bo świetnie wyróżniają się wśród różnych materiałów prasowych, publikowanych na każdym portalu na zasadzie kopiuj - wklej

  10. 10
    +10
    ~ jesiotr
    Czwartek, 22.01

    Mam nadzieję, że pojawią się kolejne części inwestycyjnego raportu. Proponuję oczywisty temat, jakim jest elbląski rynek wtórny (mieszkań i domów), a następnie wyściubić nieco nos poza granice naszego miasta, opisując na podobnej zasadzie działki budowlane (ewentualnie także inne, np. siedliskowe) w okolicy Elbląga (powiedzmy w promieniu 5-10 km lub 10-15 min. jazdy od granic miasta), a także przybliżyć ofertę domów i mieszkań (pewnie na rynku wtórnym, bo podaż na pierwotnym zapewne minimalna) na tym obszarze. Może także coś o nieruchomościach (domki, działki) rekreacyjnych? Myślę, że cykl warty jest kontynuowania, z zachowaniem dotychczasowej rzetelności rzecz jasna.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.95548295974731