Od poniedziałku po elbląskich ulicach kursuje 9 nowych autobusów Iveco Crossway, które do naszego miasta trafiły prosto z fabryki w Czechach. Należące do firmy Arriva pojazdy, obsługują linie komunikacji miejskiej numer: 7, 9, 12, 16, 21, 22, 23 i 100. To nie koniec inwestycji Arrivy w Elblągu. Latem tego roku przewoźnik wybuduje na trenie swojej bazy przy ul. Lotniczej, bezdotykową myjnię autobusową.
Arriva, jeden z największych dostawców usług transportu pasażerskiego w Europie, obsługę linii autobusowych komunikacji miejskiej w Elblągu rozpoczęła z początkiem tego roku. Toruńska spółka wygrała przetarg na realizację usług w pakiecie nr 3, obejmującym osiem linii (7, 9, 12, 16, 21, 22, 23, 100).
Nowe Iveco prosto z fabryki
- Do końca zeszłego tygodnia dysponowaliśmy 20 autobusami, z których 10 to autobusy marki SOR, wyprodukowane w grudniu 2013 r. Są one widoczne na ulicach Elbląga od początku świadczenia przez nas usług komunikacji miejskiej tj. od 1 stycznia br. - informuje Daniel Maciejak, Zastępca Dyrektora Regionu Północ i Pełnomocnik Zarządu ds. Systemu Zarządzania Jakością Arriva Sp. z o.o. - Pozostałe autobusy to nieco starsze pojazdy, które zostały dopuszczone do realizacji kontraktu do czasu wyprodukowania zamówionych przez nas, nowych autobusów. Są to: Jelcze 101M, Mercedesy Citaro, Solarisy U12, Renault.
W ostatnich dniach przewoźnik odebrał z fabryki w Czechach 9 autobusów Iveco Crossway Low Entry. Wyprodukowane w 2014 r. autobusy, spełniają wymogi dopuszczalnej emisji spalin zgodne z normą EURO 6. Wszystkie pojazdy są już w Elblągu. Od 12 maja mogą z nich korzystać pasażerowie elbląskiej komunikacji miejskiej. Tym samym wcześniej używane, starsze autobusy zostały wycofane z eksploatacji. Obecnie Arriva dysponuje w Elblągu 19 nowoczesnymi autobusami (10 marki SOR i 9 Iveco), które wozić będą elblążan do 2020 r.
Przy Lotniczej będzie myjnia
Kolejnym zadaniem, jakie wytyczyły sobie władze spółki Arriva, jest budowa stanowiska do mycia autobusów na terenie bazy przy ul. Lotniczej 4a. Obecnie autobusy Arrivy czyszczone są w myjniach zewnętrznych, przez firmy świadczące tego typu usługi.
- Mamy również możliwość wykorzystania myjni w naszym oddziale w Tczewie, jeżeli np. autobus jest tam naprawiany – mówi Daniel Maciejak, Zastępca Dyrektora Regionu Północ w spółce Arriva. - Częstotliwość mycia zewnętrznego pojazdów zależy od pogody - autobusy są myte w zależności od potrzeb. Natomiast w zakresie sprzątania wewnątrz pojazdów, to wykonywane jest ono codziennie na terenie naszej zajezdni w zakresie zamiatania, czyszczenia podłóg, szyb itp.
Decyzja o budowie stanowiska myjni autobusowej (wyłącznie na potrzeby spółki), podyktowane jest więc względami ekonomicznymi. Myjnia pracować będzie w systemie samoobsługowym, ręcznym. Stanowisko zostanie wyposażone w wysokociśnieniowe, przenośne urządzenie myjące. Przewiduje się, że w ciągu doby z myjni korzystać będzie 10 autobusów. Specjalnie do tego celu, wykorzystany zostanie istniejący obiekt magazynowy. Stanowisko będzie znajdowało się w jego wnętrzu.
- W chwili obecnej przygotowywana jest dokumentacja projektowa dotycząca adaptacji pomieszczeń magazynowych, którymi dysponujemy, na budynek warsztatowy oraz stanowisko do mycia ręcznego – informuje Daniel Maciejak z firmy Arriva. - Jeszcze w tym miesiącu złożymy wniosek o pozwolenie na budowę wraz z dokumentacją projektową. Po uzyskaniu pozwolenia będziemy szukać wykonawcy robót. Zatem biorąc pod uwagę oczekiwanie na pozwolenie na budowę, wybranie wykonawcy i realizację robót, stanowisko chcielibyśmy oddać do użytku najpóźniej pod koniec sierpnia br.
Ares
KŁAMSTWO!!! Obecnie autobusy ARRIVY myte są wężem na placu przy ul. Lotniczej, jeżeli Arriva twierdzi że autobusy czyszczone są i myte na myjniach zewnętrznych to niech przedstawi umowę lub faktury za w/w usługi. A czy ARRIV postawi myjnię bezdotykową??? Przecież to nie jest ich teren i baza. Na obecną chwilę to ARRIVA sama ma problemy bo sama do końca nie wie gdzie tankować pojazdy... gdzie je naprawiać... a o myciu już nie wspomnę.
temat myjni jest poruszany od samego początku tj od 01 01 2014 r prawda jest taka autobusy firmy arriva sprzątane i myte są na terenie zajezdni a nie jak pisze na innych myjkach w Elblągu lub poza miastem woda z brudnych autobusów ścieka na beton także o jakiej myjce mowa plany może i są ale gorzej z realiami z tego co kierowcy mówią jakaś firma z Grudziądza myje autobusy ręcznie na terenie bazy za psie grosze bo firmy z Elbląga nie chcieli się podjąć takiej usługi jeżeli nie ma myjni kłaniają się przepisy ochrony środowiska przepisy wodne regulują zakaz jest mycia na terenie bazy autobusów Zwykłego roweru motoru sam osobowego nie można myć bo mandat a co dopiero autobusy mieszkam akurat na lotniczej w wieżowcu i widzę z balkonu jak ręcznie myją
Zgadzam się z kierowcą autobusu o prawda to prawda niech władze miejskie przyjrzą się tak naprawdę firmie ARRIVA gdzie myją swoje autobusy a sami zobaczą jaka jest prawda mycie wężem na placu aż dudni woda po placu i to jest myjka szok
Garaz wybudowaliby na te autobusy,a nie....
znowu poszły łapówy i przekręty. Gdzie jest CBŚ ?
Dlaczego w tych nowych autobusach światła mijania są włączone, ale z tyłu się nie świecą?!
Jednym słowem ARRIVA ma poważny problem z ZAPLECZEM TECHNICZNYM ciekawe co na ten temat powie ZKM w Elblągu Sp. z o.o. która organizowała przetarg na wykonywanie komunikacji miejskiej w Elblągu. Może warto przyjżeć się, czy przewoźnicy którzy wykonują komunikację miejską posiadają odpowiednie ZAPLECZE TECHNICZNE.
Ciekawe kto pisze te wszystkie bardzo obfite komentarze - przedstawiciele PKS czy PKA
"Kierowca Autobusu" ma rację. Zawsze autobusy są myte na Lotniczej od 01.01.2014r. To że firma może posiadać faktury na mycie nie oznacza, że autobusy były i są myte gdzieś indziej niż na Lotniczej. Po co Pan udzielający wywiadu opowiada BAJKI? Wszyscy wiedzą jak jest.
To kłamstwo ile Elblazan zostało oszukanych przy myciu autobusow.Mycie polega na polaniu wody z weza.A Przacownicy sa wymieniani co pare dni Skandal