W zeszłym roku Miasto dwukrotnie próbowało sprzedać teren przy ul. Krótkiej przy hotelu Galeona. Miał on w przyszłości posłużyć za podziemny parking wielopoziomowy na 200 miejsc postojowych. Działki jednak nie udało się zbyć, ale dziś temat jej sprzedaży powraca na nowo. Tym razem jednak Miasto chce potencjalnemu inwestorowi ułatwić decyzję o budowie obiektu poprzez zmniejszenie ilości miejsc postojowych, które mają się tam znaleźć.
To, że o wolne miejsce do zaparkowania w Elblągu jest trudno, wie każdy zmotoryzowany mieszkaniec naszego miasta. Dochodzi do sytuacji, że kierowcy wykorzystują każde wolne miejsce, każdy skwer, byleby tylko, w miarę i zgodnie z prawem, postawić „gdzieś” swoje auto. Sytuacja niekorzystnie odbija się na kierujących, jak również na mieszkańcach Elbląga.
Już w zeszłym roku Miasto zaczęło poszukiwania kolejnych rozwiązań, związanych z problemem braku miejsc postojowych w naszym mieście. Magistrat zaczął więc tak gospodarować zasobami komunalnymi, aby część z nich przeznaczyć pod budowę parkingów. Tak było m.in z działką przy ul. Krótkiej, którą po sprzedaży planowano zagospodarować pod kolejny parking.
Nieruchomość o łącznej powierzchni 0,33 ha położona jest w centrum Elbląga, w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej, Hotelu Galeona i Parku Planty. Zgodnie z obecnym miejscowym planem zagospodarowania, teren ten ma być przeznaczony pod zabudowę usługową. W ramach ustalonego przeznaczenia Miasto chciało, aby potencjalny inwestor wykonał tu obiekt mieszczący centrum usługowe z wielopoziomowym parkingiem.
Dwukrotnie już Miasto próbowało zbyć tę działkę. Pierwszy przetarg zakładał jej sprzedaż za 650 tys. zł, drugi - w którym cenę tego terenu obniżono do 585 tys. zł, także zakończył się fiaskiem. W tym roku ponownie wrócono do pomysłu sprzedaży działki – Jej przeznaczenie po ewentualnej sprzedaży nie zmienia się. Nadal planuje się w tym miejscu budowę podziemnego garażowca – mówi Rafał Maliszewski z zespołu prasowego UM w Elblągu.- Początkowo jego budowę zaplanowano na 200 miejsc postojowych. Na zakup działki i budowę obiektu nie było jednak zainteresowania. Dlatego teraz postanowiono trochę zmienić dawną koncepcję i opracować nową, na mniejszą liczbę pojazdów, być może dzięki temu uda się szybciej i łatwiej znaleźć inwestora zainteresowanego budową takiego obiektu.
W tej kwestii jednak nie tylko nowa koncepcja musi zostać opracowana, ale także zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – Następnie zostanie przygotowana nowa uchwała, która stanie na Radzie Miejskiej, więc te procedury potrwają minimum 3 miesiące – mówi Rafał Maliszewski. - Jeśli radni przyjmą zmiany bez sprzeciwów, to wtedy na sprzedaż tego terenu Miasto ogłosi stosowny przetarg.
Pierwotna koncepcja budowy tego obiektu zakładała, że w sąsiedztwie Placu Słowiańskiego, z jego przepiękną, dawną pierzeją neoklasycystyczną i secesyjną, tworzącą niejako podstawy "salonu miejskiego" Elbląga, powstanie IV kondygnacyjny (ok. 16 m wysokości) budynek. Zachodziło pytanie, czy obiekt o nowoczesnej bryle swoją konwencją wpisze się w pierzeję tego miejsca? Dziś trudno to orzec. Na razie nie wiadomo, czy zmianie ulegnie tylko sama koncepcja przeznaczenia tego obiektu, czy również jego forma i struktura zewnętrzna.
Kolejny poroniony pomysł ratuszowych. Kto będzie z tego parkingu korzystał.
@WYBORCA, nie wiesz o co chodzi, wybuduje się a potem zrobi płatny ;)
O miejsca nie trudno, tylko połowa parkuje jak waginy, a druga połowa kombinuje jak zaparkować za darmo.
wzruszyłam się, naprawdę.... a wydają coraz więcej pozwoleń na szlabany!! i Ci co są wykluczeni przenoszą się gdzie mogą na skwer, trawnik, chodnik itd..
tu powinien powstać budynek parkingowy z miejscami pod ziemiąi jeszcze kilka pięter nad ziemią,wyłącznie jako miejsca parkingowe,jak to jest na całym cywilizowanym świecie ja w Chicago parkowałem na 22 piętrze!!!!,w tej okolicy nie ma gdzie parkować i taki budynek parking powinien powstac,trzeba wykorzystać miejsce!!!
znów gadki i spory a budowania obiektów-ZERO!!!!!!!!
Tu stał piękny obiekt miejskiej resursy. Pozostało klepisko. Plac Słowiański, z niezabudowanymi pierzejami, wykastrowana popłuczyna bez uroku po placu Fryderyka Wilhelma. Centralny plac, łącznik Starego i Nowego Miasta. Dlaczego obok secesyjnej kamienicy ma stanąć parking a nie budynek mieszkalny lub biurowy, o wysokiej jakości wykończenia, ze sklepami na parterze? Dlaczego garażowiec, coś, bez wątpienia potrzebne ale co splendoru nie doda? Czemu jakaś betonowa bryła, zamiast schowana na zapleczu, ma być wyróżnikiem reprezentacyjnego placu z klasycystyczną pocztą i kilkoma zachowanymi kamienicami z XIX/XX wieku, tak nielicznymi oryginalnymi zabytkami świadczącymi o świetności niegdysiejszego grodu nad rzeką Elbląg? Komu brak wizji i kto zamienia Elbląg w martwą wieś bez polotu i uroku??
oj tam///może ci co maja kupic poczekają az ustawowo cena spadnie///po prostu jeszcze tyle nie chcą wydac///ktoz to wie
"Te procedury potrwają minimum 3 miesiace".To znajac zycie,rok albo lepiej.
Gościówa się rozpisał do tego stopnia ,że zapomniał ile piętro ma wysokości i wciska , że parkował na 22 piętrze , ale gołebie , a nie samochod 22x3,00 .tj. 66metrów o ziemi ,jESTto wysokośc dwóch .wieżowców .