Ponad 42 miliony złotych kosztować będzie przebudowa systemu przeciwpowodziowego w Elblągu w ramach projektu "Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław”. Aż 85% tej kwoty pokryje Unia Europejska. W ramach tej ogromnej inwestycji przeprowadzanej w Elblągu etapami odwodnione zostało m.in. Zatorze, planuje się również podnieść brzeg rzeki Elbląg od mostu Tysiąclecia do mostu Kolejowego. Powstanie również Lokalny System Monitorowania i Wspomagania Reagowania na Zagrożenia Powodziowe. Obecnie Miasto poszukuje Inżyniera Kontraktu do tego zadania.
Jeszcze w sierpniu 2012 roku ogłoszono przetarg na wykonanie przebudowy systemu przeciwpowodziowego prawego brzegu rzeki Elbląg,w rejonie od ujścia rzeki Babicy do granicy miasta. W ramach tego zadania przewiduje się budowę pompowni wód opadowych, zbiornika retencyjnego (pompowego), przebudowę i budowę rowów melioracyjnych o łącznej długości ok. 840 metrów, oraz budowę trzech nowych przepustów na już istniejącym rowie.
Przebudowany ma zostać również system przeciwpowodziowy prawego brzegu rzeki Elbląg, w rejonie od ujścia rzeki Fiszewka do mostu w Alei Tysiąclecia. Tu przewiduje się m.in budowę systemu kanalizacji deszczowej z czterema przepompowniami wód deszczowych, co pozwoli na zabezpieczenie, m.in. ulic Zagonowej i Panieńskiej.
Przetarg na to zadanie nie został jeszcze rozstrzygnięty. Procedura trwa już 8 miesięcy, a z informacji dostępnych w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Elblągu wynika, iż do zadania jak dotąd wpłynęło bardzo wiele zapytań, stąd tak wielkie opóźnienie.
I mimo braku jego rozstrzygnięcia Miasto poszukuje już Inżyniera Kontraktu na kolejny etap powyższego zadania jakim ma być budowa Lokalnego Systemu Monitorowania i Wspomagania Reagowania na Zagrożenia Powodziowe. Taki system jest nowoczesną odpowiedzią na rosnące zagrożenia powodziowe, związane np. ze zmianami klimatycznymi zachodzącymi w ostatnich latach w naszym kraju.
Na system monitorowania składać się będą automatyczne i telemetryczne stacje pomiarowe hydrologiczne i hydrologiczno-meteorologiczne oraz Centrum Bazowe, gdzie utworzone zostanie stanowisko dyspozytorskie Systemu Monitorowania. Opracowany zostanie także moduł Prognozowania Powodzi, czyli tzw. system prezentacji zagrożenia powodziowego.
Punkty telemetryczne zostaną rozlokowane w różnych miejscach - od Zalewu Wiślanego po Jezioro Drużno. System będzie przekazywał drogą radiową informacje hydrologiczne i meteorologiczne do Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Wspomniana inwestycja ma sprawić, że w przyszłości Elbląg będzie całkowicie bezpieczny od zagrożenia powodzią.
a o ul. Grochowskiej i Stawidłowej chyba ktoś zapomniał ?
To nie lepiej wybudować murek na wszystkich brzegach tylko ćwiczenie i czekanie .KIEDY wreszcie te dwa brzegi na całej długości będą wyposażone w chodniki i ścieżki rowerowe na dodatek ładnie oświetlone.JAK NIE WIECIE JAK to pora pojechać do miast gdzie brzegi rzeki są ozdobą miast.Rzeka powinna byc pogłębiona i oczyszczona bo wygląda tragicznie.