Elbląska podstrefa Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to tereny o powierzchni 46 ha, leżące w Elbląskim Parku Technologicznym oraz nad prawym brzegiem rzeki Elbląg, przy ul. Mazurskiej i Radomskiej. Ten ostatni obszar to teren bardzo nisko położony, przez co często zagrażany podtopieniami w związku z występowaniem okresowej cofki powodziowej, Aby zabezpieczyć te tereny przed zalaniem, planuje się rozpocząć przebudowę systemu przeciwpowodziowego prawego brzegu rzeki Elbląg.
W tej chwili wały na prawym brzegu rzeki Elbląg mają wysokość 2,2 m npm., i wspomniane tereny w okolicach ul. Mazurskiej chronią przed powodzią skutecznie. Aby jednak właściwie zabezpieczyć tereny przemysłowe leżące po prawej stronie rzeki Elbląg, zaplanowano podwyższyć wały przeciwdowodzie do wysokości prawie 3 metrów.
Inwestorem całego przedsięwzięcia jest Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu, a zadanie podzielone zostało na etapy.
Pierwsze z zadań obejmuje przebudowę prawego wału rzeki Elbląg na odcinku od ujścia rzeki Dynówki do granic miasta. Na odcinku o długości 970 metrów podwyższone zostaną przede wszystkim korony wału do wysokości 2,80 m npm. Zostaną również wykonane nowe rowy przywałowe.
Drugie zadanie zakłada rozbudowę i budowę prawego wału rzeki Elbląg na odcinku o długości 930 m, od ujścia rzeki Dynówki do ujścia rzeki Babicy oraz przebudowę odcinka ujściowego rzeki Babicy o długości 276 m. Tutaj problem jest dość złożony, gdyż modernizowany odcinek posiada owałowanie tylko do pewnej długości. Dlatego ten etap planowanej inwestycji zakłada, oprócz podwyższenia korony wału rzeki Elbląg do wysokości 2,80 m npm, także usypanie odcinka nowoprojektowanego wału. Wykonane zostanie także koryto odcinka ujściowego rzeki Babicy oraz dwa przepusty pod drogami publicznymi na tej rzece.
Prace przewidziane w zadaniu mają się rozpocząć w 4 marca br., a ich planowe zakończenie przewiduje się na dzień 15 grudnia 2014 roku.
No to brac wiezniow, lopaty w dlon i kopiemy waly
głosujmy nie będzie dla darmozjadów na premie i 13 stki
Panowie melioranci, a nie jest przypadkiem tak, że pogłębienie rzeki Elbląg przyniosło by podobny efekt ? I dało by inne korzyści dla żeglugi. Podnoszenie wałów przy dalszym zamulaniu rzeki nigdy się nie skończy. Za kilkanaście lat znowu o metr, a dno rzeki w końcu znajdzie się na wysokości podstawy obecnych wałów.
nic z tego nie rozumiem, będą robić w pierwszym etapie od ul Mazurskiej mimo ze to okolice Radomskiej sa najniżej położonymi terenami w elblagu
Kiedy zostaną wybudowane wrota przeciwpowodziowe w Nowakowie i do końca naprawione na Kanale Jagielońskim? Te dwie inwestycje całkowicie zabezpieczyłyby Elbląg i okolice przed powodzią. W ten sposób został zabezpieczony przed powodziami Londyn. Podwyższanie wałów, metodą jaką obserwuję to wyrzucanie pieniędzy w błoto.
Gdyby robiło się tak jak piszesz to by nikt nie zarobił - a przecież nie o to chodzi drogi Jurku.:)
Następny WAŁ w Elblągu ale jaja.