W piątek, 28 grudnia, odbyła się XIX Sesja Rady Powiatu w Elblągu. Do kwestii poruszonych podczas Sesji należała m. in. ocena stanu technicznego urządzeń melioracyjnych i osłony przeciwpowodziowej powiatu elbląskiego w oparciu o tegoroczne jesienne przeglądy sporządzona przez Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych.
Żuławy Elbląskie, ze względu na swoje specyficzne położenie, są terenem o bardzo wysokiej skali zagrożenia powodziowego, stąd niezbędne są okresowe kontrole stanu technicznego urządzeń, wykonywane raz w roku w okresie jesiennym. Środki przeznaczone na poprawę stanu technicznego urządzeń melioracyjnych w 2012 r., utrzymały się na poziomie wydatków z roku 2011, natomiast były znacznie wyższe niż w latach ubiegłych.
Wskazano na potrzebę poprawy stanu technicznego kanałów i urządzeń, choć są one na ogół w dobrej lub zadowalającej kondycji. Natomiast zgodnie z analizą zawartą w raporcie, odbudowy lub modernizacji wymagają wały na odcinku ponad 159 km. Aktualnie prowadzone są prace modernizacyjne wałów przeciwpowodziowych na odcinku 41 km. Ponadto odbudowy lub unowocześnienia wymagają 64 budowle piętrzące.
Modernizacje i konserwacje prowadzone oraz kontynuowane są w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013- tu zaplanowana została m. in. przebudowa wału czołowego jeziora Drużno w Jurandowie, przebudowa wałów Kanału Jagiellońskiego, przebudowa prawego wału rzeki Nogat oraz regulacja Srebrnego Potoku. A w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 m. in. przebudowa wałów czołowych jeziora Drużno w Gronowie Górnym, Węzinie, Janowie, Nowym Dolnie, Topolnie, Dłużynie.
Trudnym problemem jest brak działalności Spółek wodnych na Żuławach, który prowadzi do niemożności zapewnienia zorganizowanego sytemu nawodnień, co w konsekwencji wpływa negatywnie na bezpieczeństwo całego systemu. Problem stanowią także tzw. dzikie nawodnienia, czyli samowolne otwieranie ujęć wodnych przez rolników w celu zwiększenia nawodnienia swoich gruntów. Na uszkodzenia systemu wpływają również kradzieże i dewastacja jego poszczególnych elementów. Działania takie poważnie podnoszą ryzyko zagrożenia powodziowego.
Za priorytetowe zadania uznano utrzymanie w sprawności stacji pomp, kanałów pompowych oraz urządzeń melioracyjnych i wód.
Te prace wydatnie zwiększą ochronę przeciwpowodziową na terenie Żuław.
P.Ł.
Początek zabrania był taki: Szanowni radni w ubiegłym roku stan urządzeń był zły. W roku obecnym poszliśmy do przodu i jest bardzo zły. Co możemy zrobić? Nie róbmy nic będzie WENECJA -będą turyści. :-)
Będzie jak zwykle POTOP i tłumaczenie.
Radni to sobie mogą sprawdzać nic nie zrobili a sprawdzają . Oni ewentualnie sprawdzają co by tu jeszcze po cichu sprzedać . Sprawdzać urządzenia to będzie natura na wiosne
A czy został uwzględniony stan walów na odcinku Pęklewo - Kadyny w zwiazku z rozjeżdżeniem ich przez samochody, na skutek utworzonego objazdu drogi W 503.
niePOradnym życzymy powodzi i żeby ich krew zalała, nie tylko woda w Nowym Roku 2013.
Więcej monitorów ,miej ludzi do utrzymania instalacji melioracyjnych ,,po jaką cholerę tyle monitorów ja widzę 24 a NA wszystkich to Samo ,tablica i kreda dla tych gamoni,do roboty nieroby ,wy" q tASY"
Tylu radnych trzeba by zadecydować w którym miejscu trzeba wbić łopatę lub wyrwać szuwary ,przerost formy nad treścią ...
Dla naszej władzy tylko to co najlepsze ! Przed każdym "władzą" postawiono najdroższy możliwy komputer bo łone nie dość że takie zinformatyzowane to jeszcze liczy się dla nich styl !
co roku będzie powódź czy tego chcą czy nie , ale dlaczego za NASZE pieniądze wszystkie te gęby muszą się obżerać się podczas przerwy . Pieniądze które są przeznaczone na posiłki można spożytkować w inny sposób np. zakup przyborów szkolnych dla najuboższych!!
prze ciesz 98% z tych bezradnych darmozjadów niema zielonego pojęcia o melioracji (podpowiedź dla osłów wykosić i oczyścić rowy )