Piątek, 8.11.2024, Imieniny: Wiktoria, Seweryn, Wiktoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Sprawdzają się baterie słoneczne na budynkach spółdzielni. Teraz czas na geotermię?

27.04.2012, 18:10:49 Rozmiar tekstu: A A A
Sprawdzają się baterie słoneczne na budynkach spółdzielni. Teraz czas na geotermię?

Gdy w Elbląskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Sielanka" zaczęto zastanawiać się nad tym, w jaki sposób obniżyć opłaty za energię cieplną ponoszone przez mieszkańców, wybór padł na niekonwencjonalne źródła energii. W lipcu minie rok odkąd na budynku mieszkalnym przy ul. Płk. Dąbka zamontowano baterie słoneczne, a tymczasem kolejne plany spółdzieni sięgają znacznie głębiej... do źródeł geotermalnych. 

 
Pomysł zamontowania na budynkach mieszkalnych kolektorów słonecznych narodził się z potrzeby obniżenia opłat za energię cieplną wnoszonych przez członków spółdzielni. - Ocieplenie budynków doprowadziło do obniżenia kosztów za ogrzewanie mieszkania w okresie grzewczym. Drugim elementem, któremu należało się przyjrzeć był sposób obniżenia kosztów podgrzewania ciepłej wody – wyjaśnia Mieczysław Szałachowski, prezes Elbląskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Sielanka". – Zdecydowaliśmy się na pozyskiwanie energii ze źródeł niekonwencjonalnych. W pierwszym etapie podjęliśmy próbę pozyskania energii słonecznej. W lipcu ubiegłego roku na budynku przy ul. Płk. Dąbka 75-77 zamontowany został system solarny. 
 
System jest w tej chwili w fazie testów. Zakładano okres 12 miesięcy sprawdzania jego opłacalności. - Specjalny układ opomiarowań umożliwia zliczanie z miesiąca na miesiąc wyprodukowanej energii, ale pełną analizę zysków z tego tytułu będziemy mogli przedstawić dopiero pod koniec sierpnia –mówi Mieczysław Szałachowski. -  Dopiero zestawienie roczne pozwoli odpowiedzieć na pytanie ile tak naprawdę udało się zaoszczędzić na energii cieplnej dzięki bateriom solarnym. Spodziewam się, że mogą być to oszczędności na poziomie 40%. 
 
Już w tej chwili można zauważyć nadprodukcję ciepła w okresie letnim. Ilość wyprodukowanej energii jest wystarczająca dla zaspokojenia potrzeb socjalnych osób zamieszkałych w budynku Na Stoku, a  pobór ciepła z elektrociepłowni jest przez to zerowy.
Instalacja solarna jest stale monitorowana drogą internetową. – Mamy podgląd na codzienny bilans pozyskiwanego ciepła,  sposób pracy solarów i temperaturę wody podawanej do budynek – opowiada prezes ESM "Sielanka". Inwestycja kosztowała w sumie 210 tys. zł., z czego połowa została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej. 
 
Lustra solarne wymagają większych powierzchni dachowych budynków. W przypadku zabudowań o małej powierzchni, na których lustra nie zmieściłyby się, jest możliwość wykonania nawiertów do pozyskiwania energii ze źródeł geotermalnych. – To jest kolejny przygotowywany przez nas projekt – wyjaśnia Mieczysław Szałachowski. – Na 50 budynkach spółdzielni planujemy też zamontowanie pomp termalnych. Mamy już rozwiązania techniczne, czekamy tylko, aż zostaną rozpisane konkursy z których moglibyśmy pozyskać środki na ten cel i złożymy projekt.
 
Jak mówi prezes "Sielanki", przy wsparciu środków unijnych w latach 2014-2020 spółdzielnia mogłaby zrealizować na 130 budynkach systemy solarne i pomp cieplnych tak, by ilość pozyskiwanego ciepła spoza elektrociepłowni stanowiła 30%-40% zapotrzebowania. Mniejszy pobór energii z elektrociepłowni obniżyłby automatycznie koszty opłat ponoszonych przez mieszkańców.   
 
Najbardziej pożądane byłoby połączenie działań pozyskiwania energii słonecznej i geotermalnej. – W okresie letnim przy nadprodukcji pozyskiwanej energii słonecznej możemy tę energię magazynować w ziemi. Wówczas pompy cieplne mają zabezpieczoną ciągłą pracę i nie ma zagrożenia wyczerpania się źródła energii geotermalnej. Umożliwiłoby to całkowite przestawienie się na czerpanie energii z niekonwencjonalnych źródeł - dodaje Mieczysław Szałachowski. 
 
 
Aleksandra Żyła

Oceń tekst:

Ocen: 10

%70.0 %30.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +5
    ~ leniwce z PO
    Piątek, 27.04

    Gminy łatają swoje budżety. Robią to przede wszystkim kosztem naszej kieszeni. Przez Polskę w tym roku przetoczy się fala podwyżek i pomysłów na nowe podatki - pisze "Rzeczpospolita". Najnowszym pomysłem samorządów na problemy budżetowe jest podatek od billboardów reklamowych. Lokalni politycy chcą opodatkować zarówno same billboardy, grunt, na której stoją, a nawet słup i oświetlenie. Realizacji ma się doczekać także podatek od deszczu. Gminy chcą go ściągać zarówno od opadów, jak i roztopów. Podstawą ma być ilość wody odprowadzana do komunalnej kanalizacji. Przez kraj ma się także przetoczyć fala podwyżek. W Opolu rada miasta podniosła ceny za wodę, ścieki, zwiększyła także podatek od samochodów ciężarowych, nieruchomości, a nawet opłatę cmentarną. Kraków z kolei podniósł ceny biletów komunikacji miejskiej. Zniesiono bezpłatne przejazdy dla rodzin pracowników transportu komunalnego i zaostrzono kryteria przyznawania gminnego becikowego; rodzice muszą teraz udokumentować, na co przeznaczają pochodzące z niego pieniądze. Wrocławscy radni zdecydowali o 40-proc. podwyżce cen biletów miejskich. Z 54 do 70 gr/mkw. wzrośnie podatek od nieruchomości. Podatek od środków transportu również poszybuje w górę. W stolicy Dolnego Śląska poszerzono także strefy płatnego parkowania. Szczecin ograniczył się do podwyżki cen biletów oraz czynszów komunalnych. Braki w samorządowych budżetach to efekt mniejszych wpływów z tytułu PIT i CIT, co jest efektem zmian w systemie podatkowym. Dodatkowym ciężarem dla gmin są liczne komunalne inwestycje i rosnące ich zadłużenie.

  2. 2
    +5
    ~ dżin
    Piątek, 27.04

    EPEC się zapłacze

  3. 3
    0
    ~ Pytający na forum :)
    Piątek, 27.04

    Dla czego ZBK nie idzie za tym postępem ?. Ja się Qfa nie moge od 3 lat doprosić ZBK , poprawienia kaloryfera, który ledw2o co wisi na dwuch, dosłownie dwóch rórkach, bo haki pusciły.ZBK to złodziejska komunalna firma, która MUSI zniknąc z Elbląga!

  4. 4
    0
    ~ -lip
    Piątek, 27.04

    "leniwce z PO" nie pomyliłeś czasem artykułów?

  5. 5
    +1
    ~ stop analfabetom
    Piątek, 27.04

    na dwuch, dosłownie dwóch rórkach - ortogragia, głupcze

  6. 6
    +4
    ~ inż
    Piątek, 27.04

    @autor: pozyskiwanie energii cieplnej ze źródeł geotermalnych, a pompy ciepła to dwie różne technologie. W geotermii wiercimy dziurę w ziemi, aż do napotkania ciepłej wody, a w pompie ciepła wykorzystywane jest ciepło ziemi tuż pod jej powierzchnią.

  7. 7
    +2
    ~ leniwce z PO
    Piątek, 27.04

    Do )Lip nie ją specjalnie wkejam takie informacjie ....co by nas zaraz nie zaskoczyli jakimś głupim pomysłem .....

  8. 8
    --21
    ~ mar
    Piątek, 27.04

    Ludzie nie godzcie sie na te baterie, wywoluja one ultradzwieki ktore sa szkodliwe dla zdrowia poza tym zagrazaja ptakom i owadom. Tak jak wiatraki.

  9. 9
    +4
    ~ Nowa Prawica
    Piątek, 27.04

    co z tego skoro rachunki podwyzszaja 2 razy w roku i beda to robic nadal? za zaoszczedzone pieniadze pewnie se podwyzki wyplaca i tyle

  10. 10
    +2
    ~ bob skośnooki
    Piątek, 27.04

    miała być druga Japonia to jest...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2446331977844