Tapety, płyty fornirowane, wydruki wielkoformatowe, wykładziny, nowe oświetlenie, monitory LCD. Surowe i puste obecnie wnętrza Ratusza Staromiejskiego, wypełnią elementy nawiązujące do historii Elbląga. Ściany poszczególnych sal i korytarzy zdobić będą historyczne zdjęcia i ryciny elbląskiej starówki, prezentowane na różnego rodzaju nośnikach. Będą to m.in. wydruki na plexi i wydruki na papierze fotograficznym w kieszeniach akrylowych. Całość podświetlać będzie odpowiednie oświetlenie. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na wykonanie aranżacji wnętrz w budynku Ratusza Staromiejskiego.
Nowe wnętrza zyskają wszystkie kondygnacje w obiekcie, w tym m.in. sala konferencyjna na około 180 miejsc, sala szkoleniowo – warsztatowa, informacja turystyczna i biznesowa, pokoje biurowe, apartament oraz 4 pokoje gościnne, a przede wszystkim halle oraz korytarze.
Projekt aranżacji wnętrz jest już gotowy. Na zlecenie Miasta sporządziła go firma Area Projekt z Gdańska. W dokumentacji projektowej czytamy: „naczelną ideą opracowanego projektu jest wprowadzenie do nowoczesnej bryły budynku, elementów nawiązujących do historii Elbląga, w szczególności starego miasta. Z uwagi na to, że Stare Miasto w wyniku zniszczeń wojennych praktycznie przestało istnieć, zdecydowano się przywrócić obraz dawnego Elbląga w postaci zdjęć i rycin historycznych, które stanowić będą ekspozycję stałą w budynku Ratusza. Budynek Ratusza został odbudowany w pierwszej, pierwotnej lokalizacji, w centrum odbudowywanego Starego Miasta, dzięki czemu przywrócono kilkusetletnią historię tego miejsca. Historyczna fotografia miasta prezentowana w budynku Ratusza na dużym formacie będzie stanowiła ostateczne dopełnienie idei rekonstrukcji historii miasta. Ekspozycję podkreśli precyzyjnie dobrane oświetlenie ekspozycyjne. Pozostałe elementy aranżacji będą stanowić umiarkowane tło dla eksponowanej fotografii i rycin.”
W całym obiekcie, poza kondygnacją -1, w Hallach na poszczególnych piętrach, będzie zainstalowana stała ekspozycja zdjęć historycznych Elbląga. W sumie zaprezentowanych zostanie 69 fotografii. Na poszczególnych kondygnacjach obrazować one będą inną tematykę (Panorama Miasta, Historia Ratusza, Spacer uliczkami miasta, Współczesny Elbląg, Budowle sakralne, mapy, ryciny, Spacer Historyczny).
Ponadto w Hallach zostaną zamontowane elementy wykończenia w postaci m.in. dodatkowych okładzin ściennych (malowanie, tapety, płyty fornirowane i laminowane, listwy przypodłogowe ze stali nierdzewnej, itp.). Aranżacja obejmuje również wyposażenie obiektu w meble oraz dwa monitory LCD o przekątnej ekrany 42 i 50 cali (jeden w pomieszczeniu Hallu na kondygnacji +1, drugi na tej samej kondygnacji w pomieszczeniu biura informacji turystycznej).
Wykonawcę aranżacji poznamy być może jeszcze w październiku lub na początku listopada (pierwotny termin składania ofert to 20 października). Zwycięska firma na wykonanie robót będzie miała 2 miesiące od daty podpisania umowy z Miastem.
Radni ale chyba z opozycji powinni zapytać o końcowy, uwzględniający wszystkie koszty dodatkowe, kosztorys nowego ratusza. Na razie wydaje się on studnią bez dna jeżeli chodzi o wydatki na wykończenie i dodatkowe prace.
Wybudowany Ratusz ,to typowe dla Słoniny dzielo, jak wiele innych inwestycji w Eg. , bez sensu , bez ekonomicznego uzasadnienia , bezmyslne , niepraktyczne ,byle wybudować , a potem się zobaczy ., tylko czemu taka amatorska tworczość za spoleczne pieniadze . Czy nie pora rozliczyć zasadność wydawania funduszy z miejskiej kasy w ostatnich latach .
Rewelacyjne posunięcia nowych władz: Promocja w rękach fachowców z powiatowej Nysy i Wrocławia na Dolnym Śląsku, a aranżacja wnętrza starego-nowego Ratusza w rękach gdańszczan! Czyli u nas nie dość, że ogólna bieda, to jeszcze musimy nasze "wdowie pieniądze" transferować poza miasto! Ciekawe, czy konsultowano ten projekt np. z wybitną znawczynią kultury materialnej d. Elbląga - p. Wiesławą Rynkiewicz-Domino? Czy konsultowano to z wybitnym znawcą architektury d. Elbląga - i wytrawnym szkicownikiem - dr Jerzym Domino? W ostatnim ratuszu elbląskim przy Friedrich-Wilhelm-Platz (po wojnie Plac Słowiański) w Sali Posiedzeń Rady Miasta znajdowały się m.in. portrety wybitnych dla miasta elblążan (Schichau, Ziese, Komnick etc.) - czy ten projekt również coś takiego przewiduje? Bowiem dzisiaj dawne widoczki - dawnego Elblaga są prawie wszędzie - w hotelach, w zakładach przemysłowych, a nawet podrzędnych pubach i restauracjach. Wnętrze starego-nowego Ratusza wręcz poraża swoim chłodem i budowlaną prostotą. Czy przewidziano tam dla uszlachetnienia tych wnętrz np. jakieś stylowe detale? - meble? etc?