W elbląskiej elektrociepłowni należącej do spółki ENERGA Kogeneracja, rozpoczyna się budowa bloku energetycznego opalanego biomasą o mocy 20 MW. Inwestycja pozwoli spółce zwiększyć własne moce wytwórcze, zyskać status odnawialnego źródła energii oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 155 tys. ton rocznie. Po oddaniu bloku do użytku w grudniu 2012 roku, 40% wytwarzanej w elektrociepłowni energii stanowić będzie „zielona” energia z peletu.
Dziś w Elblągu doszło do podpisania umowy w sprawie realizacji inwestycji. Przetarg na budowę bloku energetycznego na terenie elektrociepłowni przy ul. Elektrycznej, wygrała spółka Mostostal Warszawa. Zgodnie z umową, plac budowy zostanie przekazany generalnemu wykonawcy jeszcze tej wiosny – w maju. Obecnie dobiegają końca prace mające na celu przygotowanie terenu pod budowę. Według szczegółowego harmonogramu przedstawionego przez Mostostal Warszawa S.A., blok zostanie oddany do użytku w grudniu 2012 roku. Funkcję Inżyniera Kontraktu pełnić będzie spółka Energotechnika Energorozruch z Gliwic, która w imieniu inwestora ma za zadanie zapewnienie prawidłowości realizacji kontraktu.
Co ta inwestycja oznacza dla elblążan? Nowy blok będzie produkował w skojarzeniu „zieloną” energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby mieszkańców Elbląga. Instalacja wyposażona będzie między innymi w kocioł parowy z rusztem o wydajności 90 ton pary na godzinę, turbogenerator o mocy 25 MWe, oraz wymiennik ciepłowniczy o mocy 30MWt. Planowana roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie około 165 000 MWh oraz 796 000 GJ ciepła. Natomiast zużycie biomasy będzie kształtowało się na poziomie 135 000 ton rocznie.
- Realizacja budowy nowego bloku będzie mieć pozytywny wpływ nie tylko na spółkę i środowisko, ale również na rozwój Elbląga oraz regionu, znacząco poprawiając bezpieczeństwo energetyczne miasta – podkreśla Justyna Pietruszyńska z Biura Zarządu i Organizacji Energa Kogeneracja. - Spalając biomasę w postaci pelet ze słomy tworzy się popyt na słomę jako surowca służącego do ich produkcji. Oznacza to wzrost aktywności gospodarczej w regionie oraz stwarza się możliwość powstania nowych miejsc pracy w zakładach produkujących pelety na potrzeby nowego bloku energetycznego w województwie warmińsko-mazurskim i województwach do niego przyległych.
- Będzie to największy blok na biomasę w kraju. Z pewnością będzie to dla nas powód do dumy i nasza wizytówka – mówi Jacek Garbol, prezes zarządu Energa Kogeneracja w Elblągu. - Zasilające blok pelety ze słomy, transportowane będą do nas drogą kolejową i kołową, choć nie wykluczamy transportu także drogą wodną. Na wieść, że będziemy budować blok na biomasę, w okolicach Elbląga zaczęły powstawać plantacje i firmy produkujące pelet. W tej chwili jest ich już kilka, a z pewnością w czasie 20 miesięcy budowy jeszcze ich przybędzie.
Blok na biomasę to pierwszy etap rozbudowy elektrociepłowni w Elblągu i jednocześnie największa w jej historii inwestycja. W przyszłości planuje się jeszcze budowę bloku na wielopaliwa (gaz ziemny, węgiel, biomasa).
Inwestycja pochłonie w sumie 210 mln zł.
zielona energia oznacza lzejszy portfel
Dobrze by było gdyby najpierw skonsultowali się z inwestorem co w Braniewie postawił i wie...że praktyka ma się nijak do teorii.
Hura pierwsza informacja bez zasług ulubieńców
BRAWO,BRAWO,BRAWO!!!!!! Czekaliśmy na tą informację od dawna.
wróbelki ćwierkają, że dyrektor P............ z EC ma w najbliższych tygodniach zastąpić naczelnika jocza w UM
UJ-jeśli to prawda świetna wiadomośc .......(dla EC).
I wyższe rachunki za prąd by kilku zielonych idiotów miało satysfakcję. A może ta "biomasa" to te lewactwo ? Chętnie bym taką elektrownie zobaczył.
p.......... jest kierownikiem nie dyrektorem :)
A co tam Panie Prezesie ze sponsorowaniem Startu,bo coś cicho w tym temacie?
Ciekawa inwestycja, ale nasuwa się pytania -Skąd elektrociepłownia zdobędzie taką ilość bio paliwa 135 000 ton rocznie ?