Globalna firma doradcza Frost & Sullivan, wspierająca firmy z całego świata na drodze do szybkiego i innowacyjnego rozwoju, wyróżniła Grupę ENERGA prestiżową nagrodą Green Excellecne Award for Corporate Leadership. Nagroda przyznawana jest za zaangażowanie firm w opracowywanie i wdrażanie wyjątkowych rozwiązań przyjaznych dla środowiska, pokazując jednocześnie ich ogromy potencjał rynkowy. Jednym z tych rozwiązań jest modernizacja Elektrociepłowni Elbląg.
Eksperci Frost & Sullivan docenili konsekwentnie realizowaną przez Grupę ENERGA strategię rozwoju, w której znaczące miejsce zajmują inwestycje i metody zarządzania przyczyniające się do ochrony środowiska naturalnego. Grupa ENERGA konsekwentnie inwestuje w odnawialne źródła wytwarzania energii, a także w urządzenia infrastruktury energetycznej przyjazne środowisku. Dzięki sieci aż 45 elektrowni wodnych ENERGA realizuje globalną strategię na rzecz pozyskiwania energii ze źródeł ekologicznych i jest krajowym liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
ENERGA współpracuje z lokalnymi wytwórcami energii odnawialnej, od których odkupuje energię elektryczną. Dzięki temu do sieci dystrybucyjnej przyłączone są liczne małe źródła odnawialne: wodne, wiatrowe oraz pozyskujące energię z biogazu lub z biomasy.
- O stawianiu na technologie przyjazne przyrodzie świadczą również inwestycje Grupy – rozbudowa Elektrociepłowni Elbląg o nowy blok na biomasę oraz planowane budowy: największej w kraju elektrowni gazowej i drugiego stopnia na Wiśle – mówi Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy.
– Uzasadniając przyznanie ENERDZE nagrody Green Excellecne analitycy Frost & Sullivan wymienili kilka prowadzonych przez nas strategicznych projektów, które zasługują na szczególna uwagę. – mówi Mirosław Bieliński, prezes Zarządu ENERGA SA – Znalazły się wśród nich między innymi „Energetyczny Dom” i ENERGA BIOGAZ. Doceniony został również nasz program ochrony bocianów. Jako największy w Polsce dostawca „zielonej” energii, zamierzamy utrzymać tę pozycję i nadal inwestować w energetykę odnawialną. Green Excellence Award na pewno dodatkowo nas do tego zmotywuje.
„Energetyczny Dom”Jest to pakiet usług ENERGI, który pozwala klientom Grupy stworzyć ekologiczną mikroelektrownię w ich domu, z wykorzystaniem przydomowych źródeł odnawialnych, takich jak: pompy ciepła, kolektory słoneczne, turbiny wiatrowe czy ogniwa fotowoltaiczne. Przystępujący do projektu klienci są wspierani przez ENERGĘ na każdym etapie inwestycji – rozpoczynając od profesjonalnego audytu i projektu, poprzez finansowanie, udostępnienie technologii, aż po instalacje i utrzymanie infrastruktury oraz cały proces formalności. Klient, który zdecyduje się na instalację zielonych mikroelektrowni we własnym domu, otrzyma możliwość odsprzedaży energii elektrycznej do sieci elektroenergetycznej oraz możliwość pozyskania przychodów z zielonych certyfikatów, bez konieczności przechodzenia przez żmudne procedury związane z uzyskaniem koncesji na wytwarzanie. ENERGA zakłada, że do końca 2014 roku powstanie 3600 takich mikroelektrowni.
ENERGA BIOGAZ. Program budowy biogazowni jest elementem strategii rozwoju Grupy ENERGA, która zakłada między innymi inwestycje w innowacyjną energetykę rozproszoną, odnawialno-gazową. Rozwój tego rodzaju energetyki ENERGA chce oprzeć przede wszystkim o małe, tj. od 0,5 do 2 MW źródła mocy, wykorzystujące proces fermentacji biomasy pochodzenia odpadowego i rolniczego. Program zakłada wytwarzanie energii z biogazu w biogazowniach rolniczych, pracujących w oparciu o odchody z hodowli bydła, trzody chlewnej lub drobiu, odpady poprodukcyjne w przemyśle spożywczym, uprawy celowe itp. oraz gminno-utylizacyjnych – na terenie składowisk odpadów komunalnych i oczyszczalni ścieków. Program ENERGA BIOGAZ będzie realizowany trzyetapowo. Oznacza to, że w pierwszym etapie powstanie kilka biogazowi (5), w drugim kilkadziesiąt (50), a docelowo kilkaset (500). ENERGA chce go realizować głównie poprzez uczestnictwo kapitałowe w projektach budowy biogazowi. Oprócz współfinansowania program oferować będzie głównie doradztwo, montaż finansowania, prowadzenie budowy, zarządzanie biogazowniami oraz zakup energii elektrycznej i świadectw pochodzenia od wytwórców.
Bocianie gniazda. Dzięki ENERDZE co roku w Polsce pojawia się około 200 nowych, specjalnych platform, na których bezpiecznie mogą gnieździć się bociany białe. Bezpieczne gniazdo znalazło na nich już ponad 5 tys. przylatujących do Polski bocianich rodzin (około 10 proc. populacji). W program ochrony tych ptaków spółka angażuje także internautów, dzięki włączeniu ponad 15 tys. osób w projekt.
Tak się zastanawiam ,dlaczego w Elblągu nikt nie stawia wiatraków -elektrowni wiatrowych.Przecież jest miejsca na obrzeżach miasta i wiatry też mamy a tania energia ucieka .A nasz wodospad też woda płynie a mała turbinka mogła by oświetlić za darmo parę ulic .Czy trzeba specjalistom od pozyskiwania prądu wszystko wytykać.
Łatwo gadać takie głupoty, ale niestety jak się inwestuje w coś pieniądze to trzeba trochę bardziej pomyśleć niż przed napisaniem bzdur na forum. Niestety w Polsce są za słabe warunki meteorologiczne na stawianie turbin wiatrowych. Średnio w Niemczech jest dużo silniejszy wiatr, a pozyskują oni tylko 5% energii z wiatru i turbiny są ledwo ponad granicą opłacalności. Energia produkowana w klasycznych elektrowniach/ elektrociepłowniach jest na dzisiaj po prostu dużo tańsza.
Właśnie łatwo pisać głupoty i żyć z elektrowni opalanych węglem.Dziwne ,ale za Malborkiem,koło Pucka jak się przejeżdża stoją turbiny wiatrowe i dają prąd cały czas widać obroty śmigła.Gdyby nie przynosiły zysku dawno by były rozebrane .Najlepiej to przerzućmy się na furmanki z konikiem bo benzyna nie potrzebna.Takie myślenie cudze widzicie a swoje pod nosem ,skończyć z manufakturą 21 wiek.A może była by konkurencja między elektrownią na wiatr a węgiel tego się ktoś obawia.Mieć monopol- dyktować ceny.Dosyć!!!
I znów wszystkiemu jest winien Słonina
Po pierwsze należy POGRATULOWAĆ!!!!!! ludziom z EC Elbląg, bo to głównie ich zasługa, a szczególnie Piotra J. Po drugie należy rozliczyć obecną ekipę rządzącą w Epec, bo pomimo tego że od ośmiu lat posiadają przygotowane studium wykonalności rozbudowy Ciepłowni Dojazdowa o blok energetyczny o mocy 3 MWe + 10 MWt na biomasę nie zrobili nic aby ten projekt zrealizować, a właściwie zrobili wszystko aby go nie realizować. W jednej firmie determinacja aby coś w naszym mieście sensownego zbudować, w drugiej trwanie w nic nie robieniu. Pan Prezydent powinien przed końcem kadencji przyjrzeć się co wyhodował i zostawia następcy.
O Matko jak teraz będzie bardzo dobrze. Chyba się z radosci napiję. Biomasę już paru "fachowców" wprowadzało i chciało uprawić na Żuławach. Powodzenia.
Dawno mnie nie było , kto teraz szefuje, bo ostatnio pamiętam było : " wracaj wiesiu do koryta bo lepszy złdziej niż bandyta" był fachowiec JKM Kaczyńskiego miał fatalny zgryz brrry fuj.
No ten nowy blok na biomasę naprawdę robi wrażenie. Szkoda że istnieje tylko w czyjejś wyobraźni.
Aby zaistniał w realu najpierw musi zaistnieć w wyobraźni. Tyle,......... że trzeba ją mieć.