Wczoraj w Elblągu uroczyście wręczono setne zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pozwolenie z numerem sto odebrał prezes zarządu firmy Posteor z Sopotu Jerzy Jacek Gronert. Przedsiębiorstwo z branży energetycznej zamierza ulokować swoją siedzibę na terenie Elbląskiego Parku Technologicznego na Modrzewinie.
O zamiarze zainwestowania w Elblągu przez Przedsiębiorstwo Wdrażania Postępu Technicznego Posteor, informowaliśmy już w miniony piątek w artykule „Trzecia firma w Parku Technologicznym i setna w Specjalnej Strefie”. W ubiegłym tygodniu Prezydent Henryk Słonina podpisał akt notarialny z Warmińsko-Mazurską SSE i firmą Posteor na mocy, którego przedsiębiorstwo to rozpocznie realizacje inwestycji na Modrzewinie.
Wczoraj w Kamieniczkach Elbląskich na Starym Mieście odbyła się uroczystość, podczas której firmie Posteor wręczono pozwolenie z numerem 100. Odebrał je prezes zarządu sopockiej firmy, Jerzy Jacek Gronert.
- Wyspecjalizowaliśmy się w branży energetycznej. Nasza firma zajmuje się głównie obróbką metali i turbin dla elektrowni. Już wcześniej przymierzaliśmy się do zainwestowania w Elblągu – przyznaje prezes Jerzy Jacek Gronert. - Na Modrzewinie chcemy zbudować halę produkcyjną i budynek administracyjny. W tym roku zamierzamy przejść wszystkie procedury przygotowawcze i uzyskać wszelkie wymagane pozwolenia. Natomiast na wiosnę przyszłego roku planujemy postawić już fundamenty.
Symboliczne pozwolenia uzyskali wczoraj także pozostali elbląscy przedsiębiorcy, którzy działają w ramach strefy: Fabryka Mebli Wójcik, producent sprzętu oświetleniowego firma Lira i producent stolarki okiennej „Avante” Technika Okienna.
- Dwa ostatnie wymienione przedsiębiorstwa będą niebawem uruchamiać fabryki na terenie Modrzewiny, gdzie powstaje Elbląski Park Technologiczny – mówi Piotr Rzepczyński, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. - Centrum Logistyczne, które powstanie w ramach EPT będzie zapleczem naukowym dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się inwestować na Modrzewinie. Władze miasta dokładają starań, aby powstały tam instytuty naukowe. Siedziby mają tam mieć Centrum Badawcze Ochrony Środowiska, Instytut Informatyki Stosowanej oraz oddział Instytutu Technologii Drewna z Poznania.
Wręczający pozwolenia Prezes Zarządu W-MSSE S.A. Wojciech Goljat nie ukrywał zadowolenia z bardzo dobrej współpracy Strefy z władzami Elbląga. Zauważył także spore zainteresowanie inwestorów elbląską strefą w ostatnich miesiącach.
- Strefa przynosi spore korzyści dla gminy. Do dziś w elbląskiej podstrefie powstały 434 nowe miejsca pracy, a liderem jest tu firma Wójcik, która zatrudniła już 301 pracowników – mówi Wojciech Goljat.
W sumie wszyscy posiadający ważne zezwolenia na działalność w elbląskiej podstrefie przedsiębiorcy zadeklarowali, że poniosą nakłady rzędu 88 671 270 zł.
Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna istnieje od 1997 r. i działa w większości powiatów na terenie naszego województwa, a także w kilku powiatach woj. mazowieckiego. Jej powierzchnia to 738,8 ha. Na dzień dzisiejszy została zagospodarowana w ponad 70%. Ważne zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w SSE posiada 55 przedsiębiorstw, z czego 33 przedsiębiorstwa prowadzą działalność gospodarczą. Poziom nakładów inwestycyjnych wyniósł ponad 2,5 mld zł. Powstało 4 815 nowych miejsc pracy.
Korzyści dla przedsiębiorcy, który działa w Strefie to: ulgi podatkowe, grunt szyty na miarę, doradztwo, szkolenia, ograniczenie grona osób zainteresowanych zakupem gruntu i wydłużony okres na skorzystanie z przyznanej pomocy publicznej (do końca 2020r.).
Fot. Rafał Kadłubowski