Powstał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego na wschód od ul. Wschodniej w Elblągu. Radni Platformy Obywatelskiej podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej pytali, czy tereny te zostały przeznaczone już pod konkretnego inwestora.
Teren obejmuje obszar zawarty pomiędzy granicą Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej od północy, granicą starej części cmentarza Dębica i główną aleją nowej części cmentarza Dębica od wschodu, ulicą Łęczycką od południa (włącznie) i ulicą Wschodnią od zachodu. W planie pojawił się zapis, że część terenu przeznacza się pod rekreację o charakterze wypoczynkowo-rozrywkowym, sportu wraz z towarzyszącą infrastrukturą, ośrodka jeździectwa konnego, edukacji, opieki zdrowotnej. Ten teren zajmuje ponad 18 hektarów.
Radni Platformy Obywatelskiej zaczęli zastanawiać się głośno, czy taki zapis oznacza, że tym obszarem zainteresowany jest konkretny inwestor.
- W planie jest zapis, że na tym terenie ma się znaleźć ośrodek jazdy konnej. Czy to oznacza, że miasto ma zamiar taki ośrodek uruchomić? Czy może teren jest przeznaczony pod konkretnego inwestora – pytał radny Tomasz Lewandowski z Platformy Obywatelskiej.
Architekt miejski Jacek Bocheński informował, że jest kilku inwestorów zainteresowanych prowadzeniem takiej działalności na tym terenie. Dlatego miasto musi w planie zagospodarowania ująć taką funkcję. Potwierdził to prezydent miasta Henryk Słonina.
- Wpływają do nas zapytania o ten teren – mówił prezydent. – Wiemy o dwóch inwestorach. Jeśli Rada Miejska zatwierdzi ten plan zagospodarowania, wtedy będziemy myśleli, czy oddać teren inwestorom czy ogłosić przetarg na zagospodarowanie obszaru w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Chcemy jednak być ostrożni przy zbyciu tego terenu, aby później nie zalegał jako nieużytek.
Radny Tomasz Lewandowski chciał wiedzieć, czy miasto będzie gotowe do uczestnictwa w kosztach takiego przedsięwzięcia.
- Teraz trudno jeszcze o tym mówić – odpowiadał prezydent Henryk Słonina. – Podchodzimy do takiego uczestnictwa w kosztach bardzo ostrożnie. Jednak partnerstwo publiczno-prywatne to szansa na zwiększenie infrastruktury sportowej i wypoczynkowej w mieście.
Radni przyjęli plan zagospodarowania przestrzennego tego obszaru.
Plan zagospodarowania obszaru zawartego pomiędzy granicą Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej od północy, granicą starej części cmentarza Dębica i główną aleją nowej części cmentarza Dębica od wschodu, ulicą Łęczycką od południa (włącznie) i ulicą Wschodnią od zachodu przeznacza te tereny pod funkcje usługowe związane z rekreacją, sportem, rozrywką, edukacją, kulturą oraz ustala zasady ich zabudowy i zagospodarowania, stwarzając atrakcyjne miejsca spędzania wolnego czasu koncentrujące życie mieszkańców, turystów, sportowców i kibiców. Także pod cmentarz zapewniające możliwość pochówku do około 20 lat, ustalenie zasad jego zagospodarowania oraz zapewnienia dostępności komunikacyjnej.
dociekliwy ten lewandowski podoba mi się, tylko musi przyzwyczaić się do tego że w elblągu nic nie odbywa się bez drugiego dna
dlaczego w Elblagu brak jest terenów pod budownictwo jednorodzinne, dlaczego miasto ich nie przygotowuje? te na Modrzewinie to jakas paranoja jest a nie oferta, gdzie sa tanie dzialki dla elblazan?