Poniedziałek, 23.12.2024, Imieniny: Dagna, Wiktoria, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

„To chwila, która pozostanie z nami na zawsze”. Za nami czepkowanie w AMiSNS

02.06.2023, 20:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
„To chwila, która pozostanie z nami na zawsze”. Za nami czepkowanie w AMiSNS
Fot. Paweł Friedrich

- Dzisiejszy dzień dla absolwentów pielęgniarstwa jest podniosłą chwilą. Niezapomnianym wydarzeniem. Otrzymując czepek pielęgniarski wstępujecie Państwo w szeregi pielęgniarskiej grupy zawodowej – mówiła Barbara Głowacka, koordynatorka kierunku pielęgniarstwo, podczas dzisiejszego (2.06.) czepkowania w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych.



Za nami uroczystość czepkowania absolwentów Wydziału Nauk o Zdrowiu kierunku pielęgniarstwo. - Rozpoczynacie nowy rozdział życia zawodowego, w którym przyjdzie Wam podejmować decyzje trudne, często pod presją czasu, kiedy o życiu i zdrowiu pacjenta często decydują minuty – zaznaczyła Barbara Głowacka.



Uroczystość czepkowania absolwentów pielęgniarstwa to tradycja szkół pielęgniarskich. - Symbolizuje ona przynależność do danej grupy zawodowej – stwierdziła Barbara Głowacka. - Czepek to jeden z symboli pielęgniarskich obok munduru, lampy oliwnej i hymnu pielęgniarskiego identyfikujący przynależność zawodową.
 

 

Otrzymane dzisiaj czepki, symbol przynależności zawodowej są, wynikiem, drodzy adepci waszej wytrwałości i ciężkiej pracy. To chwila, która pozostanie w waszych wspomnieniach na zawsze

 

 

– dodała Barbara Głowacka.



W uroczystości wzięli udział m.in. dyrektor Wojewódzkiego Szpitala w Elblągu Elżbieta Gelert, dyrektor ds. pielęgniarstwa Szpitala Miejskiego w Elblągu Arleta Peplińska, przełożona pielęgniarek i położnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu Wioleta Sulich Świdnicka.


 

Czepek, który dzisiaj drodzy adepci otrzymacie kształtuje wizerunek pielęgniarki, stanowi ważny element komunikacji społecznej jest symbolem profesjonalnego pielęgniarstwa. Stanowi element identyfikacji i przynależności zawodowej. Jest nierozerwalnym elementem stroju pielęgniarskiego, symbolem zawodu.  Zobowiązuje do pielęgnowania tradycji zawodowych jest ceniony przez pacjentów oraz wiąże się z wielką odpowiedzialnością

 

 

– zaznaczyła Barbara Głowacka.



Podczas swojego wystąpienia Barbara Głowacka przypomniała, że w przeszłości czepek symbolizował przynależność do danej szkoły pielęgniarskiej, a zawarte na nim symbole i znaki  w postaci aksamitek, różnej szerokości oznaczały stopień wtajemniczenia do zawodu, ale przede wszystkim był symbolem dumy. - Prawo do noszenia czepka zostało uregulowane w Polsce 1950 roku przez Ministerstwo Zdrowia jako symbol przynależności do grupy zawodowej. Prawo to zostało uchylone w grudniu 1991 roku – opowiadała Barbara Głowacka. - Obecnie czepek ma charakter symboliczny, towarzyszy ważnym wydarzeniom i uroczystościom pielęgniarskim jako element dekoracyjny olimpiad pielęgniarskich, konkursów oraz świat zawodowych społeczności pielęgniarskiej. Widnieje na podręcznikach, książkach i pismach zawodowych jako element loga organizacji zawodowej.

 

Dzisiaj stojąc tu w tym miejscu jesteście gotowi otworzyć nową kartą swojej drogi zawodowej, jesteście drodzy absolwenci przygotowani do pełnienia samodzielnej roli zawodowej, świadomi swoich obowiązków wobec pacjentów, pacjentów, których dobro jest prawem najwyższym. W codziennej pracy zawodowej to wy będziecie spotykać się z bólem, niepełnosprawnością i cierpieniem, któremu trzeba stawić czoła. Dla pacjenta to wy drodzy absolwenci będziecie wsparciem, nadzieją  i pocieszeniem. Będziecie świadkami cudu narodzin, towarzyszami w czasie choroby, rekonwalescencji, powrotu do zdrowia i chwili śmierci

 

 

– podkreśliła Barbara Głowacka.

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / "To chwila, która pozostanie z nami na zawsze". Za nami czepkowanie w AMiSNS ( zdjęć 88 )
Dodano: 2023-06-02 | Fot Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ pytam
    Piątek, 02.06

    Jejku, to ile lat maja te panie czepkowane?

  2. 2
    0
    ~ Xxx
    Piątek, 02.06

    Jak widać tyle ile potrzeba. Po 30 czy 40 roku życia nie można studiować? Byle się do czegoś przyczepić 🤦 a ja WSZYSTKIM paniom i panom serdecznie gratuluję, niezależnie od wieku 😉

  3. 3
    0
    ~ all
    Sobota, 03.06

    Fajne ujęcie, fotka 84

  4. 4
    0
    ~ Sylwia
    Sobota, 03.06

    Życzę młodym tyle chęci do pracy i nauki, ile miały te wszystkie starsze studentki. Wiek nas nie określa. Współczuję myślenia, że w tym wieku nie można już nic zrobić. Można jak widać...

  5. 5
    +5
    ~ Anna L.
    Sobota, 03.06

    To do dzisiaj te pielęgniarki nie miały wiedzy zawodowej?

  6. 6
    +2
    ~ Odwaga
    Sobota, 03.06

    A co do tej pory robiły? Z jakiego zawodu odeszły?

  7. 7
    +1
    ~ Pacjent Jasio
    Niedziela, 04.06

    Nadal będę miał większe zaufanie do Pań pielęgniarek po starym Liceum Medycznym niż magistrów. Wiedza wtłaczana w dzisiejszych czasach jest nie wystarczająca. Świeżaki gubią się w gąszczu szpitalnych procedur, mając wysokie o sobie mniemanie oraz traktując pacjenta jak zło konieczne.

  8. 8
    +1
    ~ Lewak
    Niedziela, 04.06

    W sumie to szkoda, że chłopak nie dostał czepka. Czy posiadanie czepka byłoby obrazą majestatu? Jeżeli tak, to czy to dlatego, że kobiety są gorsze i słabsze i nie powinno się odrzucać męskości? Nuda

  9. 9
    +1
    ~ pacjent
    Poniedziałek, 05.06

    obyscie byly bardziej ludzkie niz te potwory na internie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2916820049286