II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Zespół Szkół Mechanicznych utrzymały swoją pozycję najlepszych szkół średnich w Elblągu. W rankingu Perspektywy 2023 zajmują pierwsze miejsca w mieście. Jak w tym zestawieniu wypadły pozostałe elbląski licea i technika?
Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2023 został przygotowany przez miesięcznik „Perspektywy” już po raz dwudziesty piąty. Zwycięzcy tegorocznego zestawienia to: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (najlepsze liceum) oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie (najlepsze technikum). W województwie warmińsko-mazurskim najlepiej wypadło: XII LO im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie (49. miejsce w rankingu głównym, 1. w zestawieniu wojewódzkim) oraz Technikum nr 8 przy Zespole Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie (51. miejsce w rankingu głównym).
Jak w rankingu Perspektywy 2023 poradziły sobie elbląskie szkoły ponadpodstawowe? W zestawieniu liceów znajdziemy pięć placówek z Elbląga. Najlepiej, tak jak w poprzednich latach, wypadło II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi, które zajęło 175. miejsce w rankingu głównym i 4. miejscu w rankingu wojewódzkim. To jedyna w naszym mieście szkoła średnia, która może się poszczycić tytułem Złotej Szkoły 2023 (ten znak jakości otrzymało 200 najlepszych liceów w kraju). Kolejny elbląski ogólniak znajdziemy dopiero na 533. miejscu (13. miejsce w województwie).
Cieszymy się, po raz kolejny doceniony został wspólny wysiłek nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Miejsce w rankingu nie jednak jest dla nas celem samym w sobie. To można powiedzieć "efekt uboczny" tego, co robimy. Ważne jest dla nas, że w rankingu "Perspektyw" od lat zajmujemy wysokie miejsce, bo to wskazuje na to, że nasza praca przynosi długofalowe efekty i cały czas trzymamy wysoki poziom
- mówi Agnieszka Jurewicz, dyrektorka II LO w Elblągu.
Pozycję najlepszego elbląskiego technikum utrzymało to funkcjonujące w Zespole Szkół Mechanicznych w Elblągu. Placówka ta znalazła się na 265. miejscu w rankingu głównym (Srebrna Szkoła 2023) i 5. w rankingu wojewódzkim.
W pierwszej pięćsetce techników w Polsce jest również Technikum im. Flagi Polski z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu (493. miejsce w rankingu głównym i 14. w wojewódzkim).
W 25. edycji Rankingu Liceów i Techników "Perspektywy" przeanalizowały wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu. W pełnej wersji zestawienia znalazło się 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników. - W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane tych szkół, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2022 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników - informują autorzy zestawienia.
Ranking Perspektywy 2023 (najlepsze szkoły w województwie warmińsko-mazurskim):
Licea ogólnokształcące:
1. XII LO im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie (49. miejsce w rankingu głównym)
2. II LO im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie (128. miejsce)
3. II Prywatne LO w Kętrzynie (139. miejsce)
4. II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu (175. miejsce)
5. I LO im. Adama Mickiewicza w Olsztynie (220. miejsce)
6. I LO im. Stefana Żeromskiego w Ełku (253. miejsce)
7. Salezjańskie LO im. św. Dominika Savio w Ostródzie (266. miejsce)
8. IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie (307. miejsce)
9. I LO im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Giżycku (393. miejsce)
10. LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Kazimierza Jagiellończyka w Lidzbarku Warmińskim (403. miejsce)
13. I LO im. Juliusza Słowackiego w Elblągu (533. miejsce)
36. III LO im. Jana Pawła II w Elblągu (miejsce 1000+)
37. Niepubliczne LO Regent z Oddziałami Dwujęzycznymi w Elblągu (miejsce 1000+)
38. Publiczne LO Zakonu Pijarów w Elblągu (miejsce 1000+)
Technika:
1. Technikum nr 8 (ZSChiO) w Olsztynie (51. miejsce w rankingu głównym)
2. Technikum nr 5 (ZS nr 5 im. K. Brzostkowskiego) w Ełku (143. miejsce)
3. Technikum nr 7 (ZSE) w Olsztynie (174. miejsce)
4. Technikum nr 1 (ZS im. Boh. Września 1939 r.) w Iławie (177. miejsce)
5. Technikum (ZSM) w Elblągu (265. miejsce)
6. Technikum (ZSZ im. gen. J. Bema) w Węgorzewie (285. miejsce)
7. Technikum (ZSP nr 2 im. E. Orzeszkowej) w Bartoszycach (328. miejsce)
8. Technikum Informatyczno-Ekonomiczne nr 9 w Olsztynie (386. miejsce)
9. Technikum nr 1 (ZS nr 2 im. Władysława Jagiełły) w Mrągowie (389. miejsce)
10. Technikum nr 6 (ZSEiT) w Olsztynie (410. miejsce)
14. Technikum im. Flagi Polski (ZSEiO) w Elblągu (493. miejsce)
32. Technikum (ZSG) w Elblągu (500+)
36. Technikum (ZST) w Elblągu (500+)
39. Technikum (ZSIŚiU) w Elblągu (500+)
48. Technikum (ZST-I) w Elblągu (500+)
Dla wysokich pozycji gratulacje, a dla tych słabszych weźcie się do roboty !
O matko! ZSTI swego czasu jedna z najlepszych szkół w mieście, a dziś ostatnie miejsce na liście techników. Kiedyś świetne technikum, świetne liceum techniczne, trudno było o miejsce. Kto odpowiada za taką degrengoladę??? Wstyd...
Dyrektorzy którzy zarządzają szkołami
W taki razie należy im stworzyć odpowiedni system motywacyjny, jak w przedsiębiorstwach. Mają co roku poprawiać wynik w rankingu albo out. Jak będą poprawiać to trzeba dać ekstra kasę jako premię. Czas zacząć zarządzać tym co mamy w Elblągu. Od instytucji kultury, poprzez szkoły, aż po sam Elbląg. Na każdym kroku brak strategii rozwoju, brak wizji, trwanie w maraźmie i brak jakiegokolwiek pierwiastka nowoczesnego zarządzania.
wysiłek uczniów( II Lo) i nauczycieli dających korki po 15:00
Gdyby od tego szczęście człowieka w przyszłości zależało …
Zorro nie męcz siebie i dzieciaka niech idzie na edukację domową lub do innej szkoły. Po co ma do 15.00 się męczyć nicnierobieniem, spać na lekcjach tylko po to, by po 15.00 genialni korepetytorzy w godzinkę nauczyli go w magiczny sposób wszystkiego, czego wstrętni nauczyciele nie chcieli go nauczyć. Ogarnij się człowieku, zabierz swoje genialne dziecko z tej beznadziejnej szkoły . Szkoła zleci w rankingu na łeb na szyję. Niech ma za swoje :-)
Jaka matka taka rodzina, jaki dyrektor taka szkoła. Brawo Pani Jurewicz. Nie pasowała Pani do piątego LO. Gratuluję sukcesu.
I LO zajmując 13 miejsce i III LO zajmując 36 miejsce, czy nie dyskwalifikują panie dyrektorki jako szefowe tych szkół? Jak te panie mogły "wygrać" konkursy na te zaszczytne stanowiska i jak te ogólniaki w krótkim czasie straciły na prestiżu, czy UM tego nie widzi?
Ooo zaczyna się