Niedziela, 22.12.2024, Imieniny: Franciszka, Bozena, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Prezes elbląskiego oddziału OZZPOiK: Sprawa została zbagatelizowana przez władze Elbląga i RM

04.01.2023, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Prezes elbląskiego oddziału OZZPOiK: Sprawa została zbagatelizowana przez władze Elbląga i RM

Elbląski oddział Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Oświaty i Kultury skierował do przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu petycję w sprawie przyjęcia jednolitej polityki wynagradzania pracowników samorządowych będących pracownikami obsługi i administracji szkół oraz placówek oświatowych prowadzonych przez Miasto Elbląg, oraz podwyżek wynagrodzenia zasadniczego tych pracowników. - Sprawa została zbagatelizowana przez władze Elbląga i RM - zaznaczyła Jolanta Raczyńska, Przewodnicząca OZZPOiK O/Elbląg.

 


Przypomnijmy, że w petycji podkreślono: „W związku z dramatyczną sytuacją gospodarczą w naszym kraju, gigantycznym wzrostem inflacji, obecnie jest on na poziomie 18 proc. według GUS, zwracamy się z prośbą o podjęcie działań zmierzających do uregulowania wynagrodzeń samorządowych, poprzez podwyżki wynagrodzenia zasadniczego o co najmniej 18 proc. co pozwoli na utrzymanie siły nabywczej wynagrodzeń pracowniczych. Jest to działanie niezbędne, konieczne o charakterze doraźnym, zapobiegające ubożeniu pracowników. Wynagrodzenia pracowników obsługi i administracji są żenująco niskie i od wielu lat pozbawione podwyżek (nie mylić z regulacją płac) i długofalowej polityki waloryzacji wynagrodzeń”

 

 

Zdecydowanie potrzebne są działania o charakterze systemowym na poziomie całego samorządu

 

– podkreślali autorzy petycji.

 



Nad petycją elbląskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Oświaty i Kultury w Szczecinie pochylono się podczas Komisji skarg, wniosków i petycji. 20 grudnia przyjęto wniosek, który został skierowany do przewodniczącego Rady Miasta o przekazanie petycji do rozpatrzenia Prezydentowi Elbląga.

 

 

Przekazuję otrzymaną i podpisaną przez Wiceprezydenta Janusza Nowaka skandaliczną odpowiedź w przedmiotowej sprawie

 

– zaznaczyła Jolanta Raczyńska.

 

- Przyjęcie uchwały o objęciu szkół publicznych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Elbląg układem zbiorowym i uznanie, że pracodawcą jest Gmina Miasto Elbląg nie znajduje uzasadnienia prawnego. Obecnie obowiązująca ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (…) w sposób jednoznaczny określa stronę pracodawcą w stosunku pracy nawiązywanych w samorządzie terytorialnym. Pracodawcą pracowników samorządowych jest jednostka organizacyjna, która ich zatrudnia, nie ma więc podstaw do przyjęcia, że pracodawcą pracowników samorządowych jest gmina. Z art. 2 ust 3 wynika, iż gminne jednostki budżetowe (szkoły) są pracodawcą pracowników samorządowych – wyjaśniał Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga w odpowiedzi na pismo Jolanty Raczyńskiej.
 

Wiceprezydent podkreślił, że wobec pracowników niebędących nauczycielami, którzy byli zatrudnieni w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasto Elbląg funkcjonował ponadzakładowy układ zbiorowy z 17 kwietnia 1998 r., który w wyniku porozumienia stron został rozwiązany z dniem 30 czerwca 2010 r.

 

 

Do rozwiązania ponadzakładowego układy zbiorowego pracy dla pracowników nie będących nauczycielami zatrudnionych w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Miasto Elbląg doszło w efekcie negocjacji, które były prowadzone z udziałem przedstawicieli wszystkich organizacji związkowych reprezentujących pracowników objętych układem

 

– dodał.



Janusz Nowak odniósł się też do postulatu dotyczącego ujednolicenia procedur, regulaminów pracy, płacy, ZFŚS oraz innych aktów prawa wewnętrznego w szkołach. - Zgodnie z art. 39 u.p.s. Regulamin wynagradzania dla pracowników samorządowych ustala pracodawca – stwierdził. - W omawianej sytuacji jest to elbląska szkoła, którą reprezentuje dyrektor, zatem Gmina nie jest uprawniona do ingerowania w kompetencje kierowników jednostek oświatowych w zakresie treści wprowadzanych przez nich aktów wewnętrznych w placówkach. Ze świadczeń socjalnych finansowanych ze środków ZFŚS określonych w regulaminie uzgodnionym z zakładowymi organizacjami związkowymi mogą korzystać wszystkie osoby uprawnione przy zastosowaniu jednakowych, wyłącznie socjalnych kryteriów.


 

Dodatkowo Janusz Nowak poinformował, że wzrost wynagrodzeń pracowników samorządowych zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzących jest Gmina Miasto Elbląg ustalany jest w budżecie Miasta Elbląg na dany rok kalendarzowy w odpowiedniej wysokości w stosunku do planowanego funduszu płac tych pracowników.

 


Podkreślił, że wysokość indywidualnych podwyżek wynagrodzeń poszczególnych pracowników ustala dyrektor szkoły, w zgodzie z obowiązującymi przepisami, po uprzednim uzgodnieniu zasad podziału tych środków z zakładowymi organizacjami związkowymi – Stąd też mogą pojawiać się różnice w wysokości wynagrodzeń otrzymanych przez pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionymi na takich samych stanowiskach – wyjaśniał wiceprezydent.  - Na podstawie decyzji Prezydenta ostatnie zwiększenie wynagrodzeń pracowników samorządowych miało miejsce we wrześniu 2022 r., ze skutkiem od 1 lipca 2022 r. w wysokości 440 zł brutto na etat pracownika samorządowego.

 

 

W nawiązaniu do wniosku, aby w drodze interpelacji Gmina pozyskała dane dotyczące ilości spraw sądowych i kosztów ich obsługi, a także wysokości wypłacanych odszkodowań przez szkoły i placówki oświatowe, podzielamy Państwowa zapatrywanie iż stanowią one informację publiczną, w związku z czym przy ich pozyskaniu należy kierować się ustawą z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (…) Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Oświaty i Kultury w Szczecinie oddział w Elblągu ma prawo wystąpić do szkół o udostępnienie danych stanowiących informację publiczną

 

– zapewnia Janusz Nowak.



Czyli władze miasta nic nie mogą zrobić? - Władze samorządowe nie mają wpływu na politykę w zakresie płacy minimalnej jaką kreuje rząd, a także treści rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych w zakresie kwot minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego ustalonego w kategoriach zaszeregowania – dodał Janusz Nowak.

 

 

Z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, które ma wejść w życie od 1 marca 2023 roku, wynika, że od 700 do 850 zł wzrośnie minimalne wynagrodzenie zatrudnionych w urzędach na podstawie umowy o pracę w zależności od kategorii zaszeregowania.

 

 

Nie trzeba było długo czekać, by moje argumenty zostały potwierdzone przez stronę rzędową, a zbagatelizowane przez władze samorządowe miasta Elbląga i Radę Miasta

 

– stwierdziła Jolanta Raczyńska.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --2
    ~ "Kobieta w centrum" ZZ
    Środa, 04.01

    Zdaje się, że was wszystkich zdrowo rąbnęło. Ten ZZ to jakiś dziwoląg - wyskoczył i zaistniał niczym "Kobiety w centrum" czerepaka. Po wyjaśnieniu , tym razem też arogancko ale słusznie, Nowaka, szefowa ZZ nie czytająca umów i nie rozumiejąca aktów prawnych uznała za sukces decyzję rządu publicznie znaną od roku. O co chodziło temu ZZ? Wybory? Mania bycia ZZ? Poprzednia, sprzed kilku dni, informacja o tej akcji ZZ była tak podana jakby dotyczyła pracowników oświaty - nauczycieli.

  2. 2
    +7
    ~ oo
    Środa, 04.01

    A radny niezależny Tołwiński z aspiracjami na prezydenturę miasta Elbląg jakoś tak cicho siedzi i nic w tym temacie nie robi? A miał tyle ambicji być mediatorem w sprawach oświatowych i co i nic?

  3. 3
    +3
    ~ Jan
    Środa, 04.01

    Sory, ale o co kaman ?

  4. 4
    --1
    ~ na wymioty
    Środa, 04.01

    Chodzi o to by robić dym i szambo.

  5. 5
    +5
    ~ D oo
    Środa, 04.01

    Zauważ że ci radni to wszyscy cicho siedzą jak myszy pod miotła. Czyżby się czegoś bali? A może nie mają jaj? Ta sytuacja z UM przypomina milczenie owiec.oby do referendum i gonić to towarzystwo.

  6. 6
    +2
    ~ 100% elblążanin
    Środa, 04.01

    Ciekawe: "...Prezydent Nowak Podkreślił, że wysokość indywidualnych podwyżek wynagrodzeń poszczególnych pracowników ustala dyrektor szkoły,..."....... od kiedy ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.91931104660034