- 1 września uczniowie wracają do szkół - powiedział Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski podczas zwołanej wczoraj (5.08.) konferencji prasowej. Tematem spotkania z dziennikarzami było wyjaśnienie działań MEN w zakresie organizacji roku szkolnego 2020/2021.
1 września uczniowie wracają do szkół, a my robimy wszystko, by uczyli się w bezpiecznych warunkach. Przygotowujemy rozwiązania, wytyczne sanitarne i rozwiązania prawne, które pozwolą odpowiednio zareagować i podjąć właściwe decyzje, gdy pojawi się ognisko zakażenia
– mówił Dariusz Piontkowski.
Główny Inspektor Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia opracowali wytyczne dla szkół i placówek oświatowych, które będą obowiązywały od 1 września 2020 r. Wytyczne zawierają ogólne i szczegółowe zalecenia związane m.in. z: organizacją zajęć w szkole, wydawaniem posiłków, higieną, czyszczeniem, dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni, postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły.
Podstawową zasadą jest przestrzeganie zasad higieny, czyli częstsze mycie rąk, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, regularne czyszczenie sal, a osoby trzecie, które odwiedzą szkołę obowiązkowo będą musiały zakrywać usta i nos.
- Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły - wyjaśniano.
Do połowy sierpnia br. Główny Inspektor Sanitarny wraz z Ministerstwem Edukacji przygotują wytyczne, co robić w przypadku jeśli w szkole pojawi się ognisko zakażenia koronawirusem. - Będą one uzależnione od stopnia zakażenia występującego na danym terenie i adekwatne do występujących okoliczności - tłumaczono podczas konferencji. - Pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będzie kluczowa dla dyrektora szkoły lub placówki i organu prowadzącego w przejściu na system kształcenia „mieszany” lub „zdalny (tzw. warianty B i C pracy szkoły i placówki).
Chcemy, aby podstawowym modelem pracy w nowym roku szkolnym był tradycyjny model, w którym dzieci spotykają się z nauczycielami, kiedy zajęcia odbywają się w szkołach
- zapowiedział Dariusz Piontkowski.
Stworzono trzy warianty prowadzenia szkół i placówek oświatowych w czasie pandemii. Wariant A zakłada tradycyjną formę kształcenia, gdzie obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.
Wariant B to mieszana forma kształcenia (hybrydowa), gdzie dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Zależeć to będzie od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można – z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji – uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą maila, telefonu.
Może też zdarzyć się, że uczniowie znowu będą kształcić się zdalnie. Takie wyjście zakłada Wariant C, w którym dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.
Wroca i zachoruja . Bezmozgowie . A ta ze zdjęcia to maseczka na nos nie pod nosem.
Naczelny epidemiolog kraju zaleca od dawna lód w majtki, zamknąć oczy, alleluja i do przodu !!! To co wyprawia ten NIErząd przechodzi wszelkie wyobrażenia ! Jak nie złodzieje : SZUMOWINY, to psychiczni MACIEREWICZE. Reszta to kretyni - między innymi od szkół czy opanowani - jeszcze od czasów studenckich, manią prześladowczą - Ziobryści ! Wielki talent ma złodziej księżyca że udało mu się ich wszystkich z zakamarków ceimnogrodów wyszukać !
Już kretyni wypisują bzdury i obelgi. Ale od tego rządu pieniążki dobre co. ZRZEKNIJ się pieniędzy o idź do P O to kopa ci dadzą.
Czas na otwarcie urzędów i przychodni
Dokładnie. Nauczyciel musi mieć kontakt z kilkuset uczniami oraz innymi pracownikami, a wać pani urzędniczka nie może petenta przyjąć i posadzić w drugim końcu pokoju?