Dziś, 16 maja, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 im. Janusza Korczaka w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej, zamontowano budkę dla pszczół. Podczas wydarzenia rozdano dyplomy i tablice edukacyjneczterem innym placówkom, na terenie których powstały domki dla pszczół.
Serdecznie dziękuję za inicjatywę, która powstała, ponieważ już od dłuższego czasu mówimy o zdrowym żywieniu o szacunku do przyrody. Wszystkie dziania, które ukierunkowane są w stronę natury, w tej chwili wracają do łask. Cieszę się, że ta inicjatywa przeniosła się do Elbląga. Mamy już uchwałę rady, która umożliwia stawianie uli w mieście, czy na dachach domów, bloków. Okazuję się, że te miody, które zbierane są w miastach, mają lepszą jakość niż te zbierane na polach
- mówił Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
Kampania edukacyjna dotycząca pszczół ma na celu rozwój pszczelarstwa w miastach, jak również edukacje dzieci i młodzieży w zakresie procesów dzięki, którym możemy delektować się miodem, używać wosku i wszystkich innych produktów wytwarzanych przez pszczoły. Kampania zakłada również dbałość o środowisko i świadomość społeczną dotyczącą źródeł naturalnych dobrodziejstw.
Nie korzystamy tylko z miodu, ale również z innych produktów wytwarzanych przez te owady. Ktoś kiedyś pwoiedział, że gdyby nie było zapylenia, to nie byłoby owoców, a jak nie będzie pszczół, to koniec świata będzie blisko
- dodał Prezydent Elbląga.
Inicjatywa rozwoju pszczelarstwa miejskiego jest dość nowym przedsięwzięciem prowadzonym w naszym miejsce. Dzięki tworzeniu miejsc pobytu dla pszczół, w zeszłym roku Elbląg otrzymał tytuł miasta przyjaznego pszczołą.
Dzięki pomocy prezydenta, kupiliśmy kilkadziesiąt matek pszczelich, które będą tworzyć rodziny an terenie Elbląga. W granicach naszego miasta znajduje się 12 pasiek. Myślę, że współpraca, która właśnie nabiera rozpędu, będzie trwać bardzo długo
- mówił Andrzej Kosecki, członek Związku Pszczelarskiego Terenowego Koła w Elblągu.
Choć kampania dotycząca pszczół dopiero nabiera rozpędu, już w 4 placówkach w Elblągu powstały już domki dla owadów. Dziś dyplomy za zamontowanie budek pszczelich na terenie palcówki otrzymało Przedszkole nr 26, Specjalistyczny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 i Niepubliczne Przedszkole „Wiki".
W działaniach, które podejmujemy, staramy się działać kompleksowo. Nie tylko w kwestii legislacji, prawnych, ale także działań edukacyjnych, konkursów. Mamy nadzieję, że inicjatywa rozwoju pszczelarstwa wciąż będzie się rozwijać w dobrym kierunku
-mówiła Daria Bieńkuńska, Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska.
Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że inicjatywa powstania w placówkach oświatowych hoteli dla pszczół jest bardzo dobrym pomysłem. W działania na rzecz edukacji uczniów elbląskich szkół włączyły się Związki Pszczelarzy z naszego regionu, dla których ważne jest zwiększanie liczebności pszczół i innych owadów zapylających.
Dziś coraz mniej osób potrafi docenić istnienie owadów zapylających. Każdy z nas chciałby mieć ładne kwiaty, pomidory, truskawki, a nie do końca wie dzięki komu je mamy. Dzięki pszczołom zyskujemy naprawdę wiele, warto zadbać o te małe naturalne fabryki
-mówił Ryszard Mówiński, skarbnik Regionalnego Związku Pszczelarzy.
Dzisiejsze wydarzenie nie obyło się bez oprawy artystycznej. Przedstawienie i teatrzyk kukiełkowych o pszczółkach wykonali podopieczni SOSW nr 2 w Elblągu.
Na czerwiec przewidziane są warsztaty dla uczniów placówek szkolnych i szkolno-wychowawczych, które prowadzone będą przez Związek Pszczelarstwa w Elblągu.
Piękna inicjatywa :) Oby takich więcej dla dzieci :)
A pszczoły powinny dac lekcje nauczycielom za strajk. Rzadlic ile się da belfrow.
Bardzo mądra i ciekawa oraz potrzebna inicjatywa!
Rodzice, dzieci, nauczyciele, ochrona środowiska - jesteście wielcy ! I oto on, najbardziej bzykająca pszczółka robiąca miejski miód, przymierzył się do chatki jako koreański truteń. Flap w ulu - tego w serialach jeszcze nie było. kat na idiotów pieje z zachwytu ale nic nie napisze,że ta inicjatywa by nic nie znaczyła gdyby nie nasz "prezydent". jego krąg zainteresowań i głębokiej wiedzy poszerzył się o oczekiwanie na miodzik. Po minie widać, że łasuch z niego! A kto do cholery w tym czasie rządzi miastem? Jutro wiesiek otwiera skrzynkę piwa i zaprasza administratora.. Pojutrze sąsiad na działce wędzi boczek i zaprasza witusia. W poniedziałek ... . Pszczoła, to pracowite, uczciwe, prawdomówne stworzenie, prawie jak nasz administrator.Szkoda, że chatki były puste, bo ..
Oby nie żądliły za bardzo, strasznie się tych cholerstw boję, nie można było w lesie postawić?
~Cykor - no i bardzo bzykają, dlatego sprawa ich zamieszkania jest nadzorowana z najwyższego szczebla przez samego głównego trzmiela, bąka który brzdąka, lub trutnia.
ŻĄDLIĆ ile się da NIEUKÓW. Ha ha ha, jakie „ byki” ortograficzne.
Pszczoły zamieszkują w ulach - w budkach ptaki.