Wakacje dobiegły końca, a uczniowie, z mniejszą lub większą radością, powrócili do szkół. Dziś, 1 września, ponad 15 tys. uczniów rozpoczyna rok szkolny 2014/2015. Obecny rok jest także tym, w którym obowiązek szkolny rozpoczną dzieci urodzone w 2008 roku. Jakie jeszcze zmiany czekają na nich w nowym roku szkolnym?
Bez wątpienia to rok dużych zmian w szkolnictwie - zmian, z którymi będą się mierzyć zarówno nauczyciele, jak i uczniowie.
Jedną z największych jest posłanie sześciolatków do szkół. Już dziś obowiązkowo do klas pierwszych trafiła połowa rocznika 2008 - czyli dzieci urodzone do 30 czerwca 2008 r. Na wniosek rodziców do szkół przyjmowane były także dzieci urodzone od 1 lipca do 31 grudnia 2008r - Zgodnie z naborem do 15 elbląskich szkół podstawowych 1 września br. naukę w I klasach rozpocznie 1500 pierwszoklasistów, w tym: 7-latki – 870 uczniów, 6-latki z I połowy roku – 520 uczniów, 6-latki z II połowy roku – 100 uczniów oraz inne roczniki (z odroczonym obowiązkiem szkolnym w ubiegłym roku szkolnym – 10 uczniów – wymienia Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta miasta Elbląg.
Najmłodsi uczyć się będą w 66 oddziałach, w tym w 3 integracyjnych oraz 1 specjalnym dla dzieci niesłyszących i słabo słyszących - Jest to o 24 oddziały więcej niż w roku ubiegłym oraz o 520 uczniów więcej – dodaje Monika Borzdyńska. - Liczba pierwszoklasistów może ulec zmniejszeniu, ponieważ dzieci oczekują na badanie gotowości szkolnej w poradniach psychologiczno – pedagogicznych i mogą uzyskać odroczenie obowiązku szkolnego.
Religia czy etyka? A może oba przedmioty?
Po raz pierwszy do klas pierwszych szkół podstawowych trafił też bezpłatny, ministerialny podręcznik. Tzw. "Nasz elementarz" w pełni finansowany jest przez MEN. Szkołom poza elementarzem zapewniono też dotację na zakup materiałów ćwiczeniowych. A od września nauczyciele klas I-III szkół podstawowych oraz nauczyciele szkolnej świetlicy będą mogli korzystać z dodatkowego wsparcia ze strony asystenta nauczyciela.
Od 1 września br. zmienią sie także zasady dotyczące nauki religii i etyki w szkołach. Nowością jest to, że zajęcia z etyki będą mogły być zorganizowane nawet dla jednego ucznia. Do tego wystarczy tylko specjalne, pisemne oświadczenie z informacją o tym, na które zajęcia zamierzają chodzić - na religię, etykę, czy na oba przedmioty.
W roku szkolnym 2014/2015 zmieni się także formuła egzaminów końcowych dla szóstoklasistów i gimnazjalistów. W tym przypadku, egzamin będzie składał się z dwóch części. Pierwszej, trwającej 80 minut, która obejmie zadania z języka polskiego i matematyki oraz drugiej, 45 minutowej, z zadań z języka obcego nowożytnego. Obie przeprowadzone będą w jednym dniu.
Zmiany czekają również na maturzystów. Na egzaminie dojrzałości zmieni się formuła części ustnej egzaminu z języka polskiego. Prezentację zastąpi więc wypowiedź ustna na określony temat w oparciu o tekst kultury, który będzie losowała uczeń - Będzie to tekst literacki, ikoniczny lub test z zakresu języka. Uczeń będzie miał czas żeby się przygotować do rozmowy na określony temat. Po prezentacji będzie musiał także wejść w rozmowę z zespołem egzaminacyjnym. Rozmowa może dotyczyć tylko wypowiedzi ucznia, a w interesie ucznia będzie opowiedzieć jak najwięcej na dany temat - tłumaczy Małgorzata Sowicka, Wiceprezes Zarządu Oddziału ZNP w Elblągu.
Zmiany szykują się także w części pisemnej egzaminu. Podstawowa zmianą jest ta, że i na poziomie podstawowym i rozszerzonym będzie obowiązywała wypowiedź argumentacyjna - Tak naprawdę jest to forma rozprawki: na poziomie podstawowym uczeń będzie miał do wyboru dwa tematy: pierwszy związany z wierszem, gdzie będzie musiał postawić tezę interpretacyjną i w odniesieniu do niej sformułować argumenty. Trudność polega na tym, że będzie sam musiał postawić tezę, będzie jednak łatwiej, bo dostanie fragmentu tekstu. Zaś drugi temat związany jest z napisaniem rozprawki - dodaje Małgorzata Sowicka.
Zmiana będzie dotyczyła także czytania ze zrozumieniem na maturze, czyli pierwszej części egzaminu pisemnego.
Dzieciom z elbląskich szkół żal żegnać dwumiesięczną labę - Szkoda, bo super spędziłem czas na koloniach, a potem u babci i z kolegami z ulicy. Można było do późna pojeździć na rowerze, albo na deskorolce i mama nie pilnowała, żeby już usiąść do książek - mówi 9- letni Mateusz, uczeń SP nr 23, a mama chłopca, pani Joanna Szymczyk dodaje, że taka to już kolej rzeczy - Niestety, wakacje się skończyły, a dzieci czeka kolejny ciężki rok nauki. Dwa miesiące odpoczynku na pewno wystarczyły, by sobie z nim doskonale poradzić. Teraz na nas, rodzicach i szkole spoczywa obowiązek, żeby to tej nauki i pracy skutecznie ich zachęcić.
W tym roku miejska inauguracja roku szkolnego 2014/2015 odbędzie się o godz. 12.15 w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu. Uroczystość rozpocznie pokaz musztry w wykonaniu uczniów klas mundurowych, następnie odbędzie się część oficjalna. Inaugurację zakończy ślubowanie uczniów klas pierwszych. Wcześniej, o godz. 11.00 w katedrze pw. Świętego Mikołaja, odbędzie się msza św. w intencji elbląskich uczniów i nauczycieli.
Na koniec coś przyjemnego. Sprawdziliśmy terminy egzaminów końcowych i kalendarz dni wolnych od nauki w roku szkolnym 2014/2015. Dni wolne od szkoły zapowiadają się następująco:
- Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada (wtorek)
- Zimowa przerwa świąteczna - 22-31 grudnia 2014 r.
- Trzech Króli - 6 stycznia (wtorek)
- Ferie zimowe - 26 stycznia - 8 lutego 2015 r.
- Wiosenna przerwa świąteczna - 2-7 kwietnia 2015 r.
- Międzynarodowe Święto Pracy - 1 maja (piątek)
- Boże Ciało - 4 czerwca (czwartek)
- Zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych: 26 czerwca 2015 r.
- Ferie letnie: 27 czerwca - 31 sierpnia 2015 r.
Chciałbym się dowiedzieć kto w kuratorium wpadł na super pomysł aby dzieci z Dąbrowy przydzielić do rejonu szkoły podstawowej na Sadowej?
@qwerty: o rejonie decyduje UM, a nie kuratorium